Meyan Köükü

Meyan Kökünün Faydaları

Meyan kökünün faydalarını işleyeceğimiz bu yazımıza meyan kökünü tanıyarak başlayalım.

 • Yunanca’da tatlı kök anlamına gelen meyan kökü (Glycyrrhiza glabra) aslında bir baklagildir. Baklagil ailesinin bir üyesidir ve Akdeniz’e ve Güney-Batı Asya’nın bazı bölgelerine ve özellikle ‘Mulethi’ olarak adlandırıldığı Hindistan alt kıtasına özgüdür.
 • Doğu ve Batı tıbbında soğuk algınlığı ile karaciğer hastalığına kadar çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.
 •  Meyan kökü genellikle şekerden, içecekten ve diş macunundan tatlandırıcı bir madde olarak kullanılır, çünkü şekerden doğal olarak daha tatlıdır. Ancak sadece lezzet verici ajan değil, meyan kökü köklerinin sağlığa yararları kronik hastalıkların tedavisi için umut verici ve etkilidir.
 • Adana ve civarında ‘aşlama’, Doğu illerinde ‘biyan’ ismi verilen meyan kökü şerbeti bu yörelerde severek tüketilen bir içecektir. Ancak dünyanın en kaliteli meyan kökü Türkiye’de yetiştiği halde değeri fazlaca bilinmemektedir. Ülkemizde pek çok yerde kendiliğinden yetişen bu bitki, daha çok başka ülkelere ihraç edilmektedir. Bu makalemizde şifa deposu meyan kökünün faydaları üzerinde duracağız

Meyan Kökünün Faydaları

 • Menopoz döneminde iyi gelir.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Doğal bir anti-deprasandır.
 • Bağışık sistemini güçlendirir.
 • Diyabete karşı Etkilidir.
 • Cilde iyi gelir.
 • Solunum problemlerinin tedavisinde.
 • Anti-kanserojen
 • Karaçiğeri korur
 • Ağrı kesici özelliği bulunur
 • Zayıflamaya yardımcı
 • kalp sağlığına yararlı
 • Diş sağlığı için faydalı

Meyan kökü, iyi miktarda besin, vitamin ve bitki besinlerinden oluşur. Bu noktada, meyan kökü köklerinin sağlığa yararları hakkında ayrıntılı bilgiyi bulacağız. Bu nedenle, farklı sağlık rahatsızlıklarını tedavi etmek ve önlemek için Meyan kökü ile yapılan çeşitli ev ilaçları hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki bölümde okumaya devam edin.

1 . P MS / Menopoz

Meyan kökü, kadınlarda östrojen benzeri bir etkiye sahiptir ve PMS için doğal bir çare olarak dahil olmak üzere, menstrüel ve doğurganlıkla ilgili kaygılar için bir seçenek olarak kendini gösterir. Menopoz tedavisi için meyan kökü, Uluslararası Sağlık Çalışmasında, sıcak basma süresinin azaltılmasında hormon replasman tedavisinden daha iyi olduğu gösterilmiştir ( 1 ), ( 2 ), ( 3 ), ( 4 ), ( 5 ). , ( 6 )

2. Mide Bozukluklarına Faydalı

Meyan kökü kökünün bazı müshil özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Meyan kökü çayı tüketilerek kabızlık azaltılabilir. Midedeki bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşan iltihaplanma ve tahriş, köklerdeki flavonoidler ve kalkon içeriği ile azaltılabilir. Bu özellikler sindirim sistemini güçlendirerek, iltihaplı mukusun iç yüzeyini gevşeterek, mide ile ilgili konularda garantili bir rahatlama sağlar. Yararlarını elde etmek için 2 ila 3 bardak çay alın. ( 7 )

3. Depresyonla Mücadele

Meyan kökü kökünün doğal bir anti-depresan olduğu bilinmektedir. Kortizol sentezi işlemini kontrol eden adrenal bezlerin çalışmasını uyarır. Anksiyete, sinirlilik, kronik yorgunluk ve stresin başlıca nedeni bu özel hormonun azalmış seviyesidir. Meyan kökü çayının düzenli kullanımı, dengesinin korunmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımı da kişinin ruh halini yükseltir ve depresyonu bir kenara bırakır.

4. Bağışıklık

Meyan kökü, hepatit C, HIV ve grip gibi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde önemli bir rol oynar. Triterpenoid içeriği, meyan kökü ekstraktını bağışıklık sistemi için potansiyel olarak güçlü bir ortak haline getiren antiviral olarak onaylandı. Food Chemistry’de yayınlanan araştırmada meyan kökü “antioksidan, serbest radikal temizleyici, immün uyarıcı” özelliklere sahip olarak tanımlanmıştır. ( 8 ), ( 9 )

5. Diyabet İçin

Diyabet dünyadaki büyüyen sorunlardan biridir ve ilerlemesini durduracak bir yol bulmak öncelikli bir şey haline gelmiştir. Bazı bilimsel araştırmalar meyan kökü diyabetine karşı etkili olduğunu ileri sürmektedir, ancak araştırmalar yalnızca hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Meyan kökü köklerinin sıçanlar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla 2011 yılında yayınlanan araştırma, meyan kökü kökünün hayvanlarda hastalığı tersine çevirdiğini buldu. Araştırmacılar, meyan kökü kökünün gelecekte diyabeti tedavi etmek için potansiyel bir doğal aday olabileceği sonucuna vardılar.

6. Cilt Parlatıcı Etkisi

Meyan kökü düzenli kullanımı, rengini parlatarak cildin daha adil görünmesini sağlar. Zerdeçal tozu ve dolgunun toprağını meyankökü çayı ile birleştirerek bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Paketi cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Yüz paketini normal suyla durulayın. Cildi nemli tutmak için üzerine birkaç damla hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı ekleyebilirsiniz.

7. Solunum sisteminizi temizler

Meyan kökü, solunum problemlerinin tedavisinde oldukça faydalıdır. Meyan kökü, oral takviyesi olarak almak, vücudun sağlıklı mukus üretmesine yardımcı olabilir. Balgam üretiminin arttırılması, sağlıklı bir bronşiyal sisteme karşı sezgisel görünebilir. Temiz, sağlıklı balgamın üretilmesi, solunum sisteminin eski, yapışkan mukus olmadan tıkanmasına neden olur.

8. Kanser Büyümesini Önlemeye Yardım Edin

Meyan kökündeki bazı bileşenler, hücre çoğalması, iltihaplanma, hücre ölümü direnci ve kendi kan damarlarını yapma gibi çeşitli kanser özelliklerine karşı etkilidir. Meyan kökü anti-kanser aktivitelerini değerlendiren çalışmaların çoğu hücre bazlı çalışmalardır. Bir kanser tedavisi olarak güvenliğini ve etkinliğini doğrulamak için ek klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Oral bir kanser hücre hattında, meyan kökünden gelen bir polisakarit apoptozu teşvik eder ve kanser hücrelerinin büyümesini önler. Bir insan kanser hücresi soyunda, meyan kökü insan kanser hücreleri için özellikle toksiktir, fakat sağlıklı hücreler değildir. ( 10 ), ( 11 ), ( 12 ), ( 13 )

9. Hepatitle Mücadele

Meyan kökü hem karaciğeri korur hem de bu hayati organda iyileşmeyi destekler. Bitkinin anti-enflamatuar özellikleri, hepatit ile ilişkili karaciğer iltihabının sakinleşmesine yardımcı olur. Meyan kökü ayrıca hepatit için genel olarak sorumlu olan virüsle savaşır ve karaciğerin genel sağlığını korumaya yardımcı olan değerli antioksidan bileşikler sağlar.

10, Ağrı kesici

Antispazmodik olarak, meyan kökü hem karın hem de potansiyel olarak kaslardaki kramplar için faydalıdır. Meyan kökü, meyan kökü, bir hidrokortizon görevi gördüğü için egzama rahatsızlığını ve diğer dermal durumları kolaylaştırabilir. Anti-enflamatuar faydalar, eklem ağrısı için doğal bir çare olarak çalışmak da dahil olmak üzere ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. ( 14 ), ( 15 )

11. Kilo Kaybı Faydalı

Vücut kütlesini önemli ölçüde azaltmak istiyorsanız, meyankökü düzenli olarak tüketin. Sağlıklı bir egzersiz rejimi ve dengeli bir diyet ile birlikte bu çay iki bardak ekleyin. Kilonuzda istediğiniz değişiklikleri farkedeceksiniz. ( 16 ), ( 17 )

12. kalp hastalığını önleyin

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, LDL (“kötü”) kolesterolün verdiği hasarı sınırlandırarak, meyan kökü, arter tıkanmasına neden olan plak oluşumunu engellediğini ve kalbin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunabileceğini keşfetmiştir. Araştırmalar mütevazı meyan kökü dozunun (günde 100 mg) bu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. ( 18 ), ( 19 ), ( 20 )

13. Tüberkülozun Tedavisine Yardımcı Olur

Araştırmalar meyan kökü akciğer tüberkülozu ile mücadelede etkinliğini ve iyileşme sürecinin süresinin azaldığını göstermiştir. Meyan kökü ekstresinde bulunan antimikrobiyal ve antimikobakteriyel özellikler enfeksiyonları tedavi etmek için iyi çalışır. Bu özellikler onu güçlü bir anti-tüberküloz ajan yapar.

14. Diş Sağlığı Faydaları

Meyan kökü dişeti iltihabı gibi diş durumları için etkili bir tedavi sunar. Meyan kökü antimikrobiyal özelliği diş plağı üretimini engeller. Bu tür kaliteler nedeniyle, meyan kökü, ağız gargaraları ve diş macunları gibi ağız hijyeni ürünlerinin imalatında kullanılır.

15. Saç Dökülmesini Önleme ve Kepek Tedavisi

Meyan kökü içeren tabletler ve kapsüller, saçın büyümesini iyileştirmek ve saç dökülmesini azaltmak için tüketilir. Saçı meyan kökü ile temizlemek kepek tedavisinde yardımcı olur. Meyan kökündeki göze çarpan kabarıklık özellikleri, kabuk ve kepek gibi çeşitli kafa derisi koşullarını azaltarak kafa derisini rahatlatmaya yardımcı olur. Mısırlılar, tahriş olmuş ve kuru cildi yatıştırmak için M.Ö. 3. yüzyıldan beri meyan kökü kullanıyorlar. Meyan kökü, cildinize zarar vermeyen özelliğinden dolayı kafa derisi ilaçlarına eklenir.

16. Öksürük / boğaz ağrısı

Meyan kökü, bir boğaz ağrısına veya etkili bir balgam söktürücü olarak oldukça öksürüğe yarar, öksürüğün ortadan kaldırmaya çalıştığı mukusun gevşetilmesine ve uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sakinleştirici, hafifletici, antienflamatuar özellikleri, boğaz ağrısı için hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Demülsentler yatıştırdı gereken vücudun bir parçası ile temas kurmaya gerek, bu yüzden öksürük damlaları ve şurupları yanı sıra çay özü, en etkili olanlardır. ( 21 )

17. Uçuklar ve Zona ile Yardım

Meyan kökü kök ekstraktı zona, yara ve uçuk tedavisinde kullanılır. Araştırmalar, kökün antiviral özelliklerinin, herpes virüsünün neden olduğu soğuk yaraların ilerlemesini ve geri dönüşünü yavaşlattığını göstermiştir. (Meyan kökü ekstraktından yapılan) kapsülün düzenli tüketimi, günde 2 kez ve aynı kök ekstraktından yapılan mercanın, zona ve herpes tedavisi için etkilenen bölgeye günde 4 ila 5 kez uygulanması.

18. HIV

Meyan kökü HIV ile ilgili hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Araştırmalar meyankökü köklerinde bulunan glisirizinin, sadece beta-kemokin oluşumunu teşvik ederek enfekte olan virüsün çoğalmasını baskılamak için iyi çalıştığını göstermiştir. Ayrıca HIV virüsü tarafından beyaz kan hücrelerinin zarar görmemesi için yardımcı olabilir ve vücudun bağışıklık mekanizmasını güçlendirir.

Meyan Kökünün İyi Geldiği Hastalıklar ve Kullanışı

 • Aphthous Ülserleri : Meyan kökü infüzyonunu hazırlayın. Onunla günde 2-3 kez sallayın.
 • Ascites : Meyan kökü kaynağının bir kaynağını hazırlayın. Günde bir kez içilir.
 • Sporcunun ayağı: Kurutulmuş Meyan kökü kaynağının bir kaynağını hazırlayın. Etkilenen bölgeye günde iki kez uygulayın.
 • Gastroparezi : Meyan kökü alın. Öğüt onu. Yarım çay kaşığı bir bardak suda kaynatılır. Günde üç kere her öğünden önce iç. VEYA Bir bardak suyla 5 gram Meyan kökü kaynatma elde edin ve günde iki kez alın. VEYA Günde 4-5 kez küçük bir parça çiğneyin.
 • Öksürük: Kökten bir çay kaşığı bir bardak suya koyun. Kaynama. 10-15 dakika pişirin. Günde üç kez içilir. VEYA Tentenin 3 ml’sini günde üç kez alın. Su ile seyreltin.
 • Disfaji: Meyan kökü kök kaynatma yapın. Günde iki kez alın.
 • Sigara Bağımlılığı: Meyan kökü çiğneyin.
 • Peptik Ülserler: Meyan kökü öğütülür ve bu tozu günde üç kez çay kaşığı ölçülerinde alın.
 • Miyopi : ½ çay kaşığı bal içine çeyrek çay kaşığı Meyan kökü tozu ekleyin . Aç karnına günde 2 kez bir bardak süt ile alın . Tamamen iyileşene kadar bu işlemi tekrarlayın. VEYA 1 tatlı kaşığı Meyan kökü tozu alın. İki yarıya bölün. Bir parçasına bal, diğerine Ghee ekleyin . Bu karışımları ılık sütle günde iki kez alın.
 • Mısır : Eziyet Meyan kökü. Bir çay kaşığı toz alın ve bir harç yapmak için hardal yağı ekleyin . Macunu etkilenen kısımlara yatak saatlerinde sürtün.
 • Gastrik Katarah: Meyan kökü kaynatma elde edin. Günde üç kez al.
 • Addison hastalığı: Meyan kökü kaynatma kaynağını hazırlayın. Günde iki kez birer bardak içilir.
 • Katarakt : Yarım çay kaşığı Meyankökü tozu içinde çeyrek çay kaşığı Ghee ve bal ekleyerek bir macun hazırlayın. Karışımdan yarım çay kaşığı sabahın erken saatlerinde aç karnına alın.
 • Oligospermi : Eşit miktarda bal, Meyan kökü tozu ve arıtılmış tereyağını karıştırın. Hamurun yarım çay kaşığı ılık sütle günde iki kez alın.
 • Hipoglisemi : Toz haline getirmek için kurutulmuş Meyan kökü ezin. Günde iki kez 4 g alın.
 • Karaciğer Hastalığı: Toz yapmak için Meyankızı ezin. Yarım çay kaşığı tozu bir bardak suya kaynatın ve günde iki kez iç.
 • Sinüzit : Toz Meyan kökü. Bir tutam su içerisinde 5 tutam kaynatın. Günde üç kez iç.
 • Küçük Göğüs: Meyan kökü kaynaşmasını sağlayın. Günde bir kez bir bardak alın.
 • Eklem Ağrısı: Günde iki kez Licorice’den bir bardak çay alın.
 • Bağışıklık Güçlendirici : Meyan kökü çiğneyin.
 • İrtifa Hastalığı: Meyan kökü kaynağının bir kaynağını hazırlayın. Günde bir kez bir bardak. VEYA Meyan kökü çiğneyin.
 • Ses kısıklığı : Küçük bir Meyan kökü parçası alın. Yavaş yavaş çiğneyin. Günde üç kez iki kez yapın.
 • Kellik : En sevdiğiniz şampuanınıza küçük bir miktar Meyan özü ekleyin.
 • Göğüs Tıkanıklığı: Bir çorba kaşığı kurutularak Meyan kökü alın. Bir bardak suda kaynatın. Gerginlik. Günde iki kez çay gibi içilir.
 • Anksiyete : Yarım çorba kaşığı meyan kökü, yarım kalana kadar bir bardak su içinde kaynatın. Gerginlik. Günde iki kez içilir.
 • Alzheimer : Eziyet Meyan kökü. Bir çay kaşığı suda kaynatın. Her sabah alın. Hafıza gücünü arttırır.
 • Uçuk: Eziyet Meyan kökü. Bir çorba kaşığı toz içine su ekleyin. Etkilenen bölgeye yerleştirin. Bırak kurusun. Yıkama, bunu günde üç kez yapın.
 • Detoxicant : Toz Meyan kökü. Sp çay kaşığı tozu bir bardak suyla kaynatın. Bir hafta boyunca al.
 • Kızamık : Eziyet Meyan kökü. Bir bardak ılık suya bir bardak Meyan kökü koyun. Tatlım ekle Günde bir kez olsun.
 • Şizofreni: Toz Meyan kökü. Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı meyan kökü koyun. Kapak ve 10 dakika boyunca dik. Gerginlik. Günde 2 ila 3 kez içilir.
 • Astım : Bir bardak kaynar suya küçük bir Meyan kökü koyun. 10-15 dakika dik. Elek ve günde 2 bardak içilir. Solunum yolunu yağlar.
 • Bronşit : Yarım çorba kaşığı Meyan kökü tozunu bir bardak suda 10-15 dakika ısıtın. Süzün ve haftada iki kez içilir.
 • Kabızlık : ½ su bardağı su alın. Kıyılmış meyan kökü ½ çay kaşığı ekleyin. 2 dakika pişirin. Ateşten alın. 15 dakika boyunca dik. Gerginlik. 3 saat boyunca kuru erik çayını birkaç saat bekletin ve ardından yiyin.
 • Alopesi areata: Meyan kökü alın. Bir macun yapmak için suyla ezin. Macunun kıvamı çok sulu ve çok kalın olmamalıdır. Saçın gittiği yerdeki lekelere uygulayın. Bırak kurusun. Normal suyla yıkayın. Haftada üç kez tekrarlayın.
 • Yaralar : Yarım çay kaşığı Meyan kökü kök tozu alın. 1 çay kaşığı berrak yağ ekleyin. Yapıştır. Yaralara uygulayın.
 • Polikistik Over Sendromu: Bir bardak kaynar su alın. Bir çorba kaşığı kurutulmuş Meyan kökü ekleyin. 10-12 dakika dik tutun. Süzün ve 3 hafta boyunca günde 2-3 kez çay içmek.
 • Oral Herpes: 1 çay kaşığı suda 1 tatlı kaşığı Meyan kökü tozu ekleyin. Bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Bu pastayı etkilenen bölgeye uygulamak için pamuklu bir bez kullanın. 2-3 saat bırakın. Yıkayıp temizlemek. Bunu bir hafta boyunca günlük yapın.
 • Nootropic : Meyan kökü köklü ise ince bir toz hazırlayın. Süt ile tüketin.
 • Depresyon : Günde iki kez Meyan kökü çayı iç. Depresyon için yararlı bir çaredir.
 • Düşük Tansiyon: Bir bardak suya bir çorba kaşığı Meyan kökü dökün. Yarıya inene kadar kaynatın. Süzün onu. Düşük kan basıncını tedavi etmek için bu karışımı günde iki kez iç.
 • Sıcak Yıkamalar: Bir çay kaşığı Meyan kökü kurutulmuş kök tozunu bir tavada 200 ml su ile 10 dakika kaynatın. Süzün onu. Sıcak basmalardan kurtulmak için günde bir kez ılık olarak içilir.
 • Anhidrosis : Kurutulmuş Meyan kökü alın ve bir çay yapın. Bu çayı kışın 2 kez, yazları ise bir kez içilir. Vücuttaki terleme sürecini iyileştirir ve solunum yollarının işlevlerini geliştirir.
 • Bell’in felci : Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı Meyan kökü tozu kökü koyun. Onu kaynat. 10 dakika pişirin. Günde üç kez iç.
 • Epigastrik Fıtık: 1 çorba kaşığı kurutulmuş Meyan kökü tozu. 15 dakika boyunca bir bardak suda kaynatın. Onu yudumla yudumla.
 • Femur Fıtığı: 1 çay kaşığı kurutulmuş Meyan kökü tozu. 15 dakika boyunca bir bardak suda kaynatın. Onu yudumla yudumla.
 • Gilbert Sendromu: 1 tatlı kaşığı kurutulmuş Meyan kökü tozu. Onu kaynat. 15 dakika pişirin. Günde üç kez iç.
 • Artrit: Kaynatılmış Meyan kökü 150 ml sudaki kökleri ezdi. Süzün onu. Bu kaynatma günde bir kez içilir. Artrit’te iltihabı ve ağrıları azaltır.
 • Hodgkin Dışı Lenfoma: Bir çay kaşığı toz Meyan kökü ve bir bardak sudan yapılan bir kaynatma hazırlayın. Günde iki kez içilir.
 • Hipofiz tümörleri: 1 çay kaşığı Meyan kökü bir bardak sıcak suda 15 dakika bekletilir. Süzün ve günde üç kez içilir.
 • Psikoz: 200 ml su içerisinde 2 tatlı kaşığı Meyan kökü tozunu karıştırın. Su yarıya düşene kadar kaynatın. Süzün ve sabahları ılık olarak içilir. (En az 1 saat boyunca hiçbir şey yemeyin)
 • Kısırlık : Dink Meyankökü çayını günde bir kez.
 • Bel ağrısı: 5 gm. Meyan kökü tozu ve içinde eşit miktarda Ashwagandha tozu bulunur. Onları iyice karıştırın. Her gün 1 çay kaşığı alın. Bel ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Afrodizyak: Meyan kökü ve bir bardak sudan yapılan kaynatma işlemini hazırlayın. Süzün ve iç.
 • Boğaz Tahrişi: Küçük bir tane Meyan kökü alın ve 10 dakika boyunca bir bardak suda kaynatın. Süzün ve yudum ile yudumlayın.
 • Cilt Döküntüleri: Tencereye 3 bardak su alın ve kaynatın. 2 çay kaşığı ezilmiş Meyan kökü ekleyin. 40 dakika kaynamaya bırakın. Soğumaya bırakın ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Boğaz ağrısı: Küçük bir meyan kökü alın. Rahatlatıcı bir etki verir.
 • Soğuk: Bir bardak suya bir çorba kaşığı zencefil salçası, bir çay kaşığı Meyankökü ve Tarçın ekleyin . Onu kaynat. Ateşten alın ve içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Leke ve günde iki kez içilir.
 • Dysuria: Fırında 5 çorba kaşığı meyan, Terminalia Chebula ve her Kakule . Bu karışımı öğüt. Bu karışımın çeyreğini çay kaşığı bir bardak suda bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Günde 2 kez içilir.
 • Nasır: Yarım çay kaşığı zeytinyağı ve üç küçük Meyan kökü çubuğunu alın. Bir macun yapmak için onları eziyet. Etkilenen bölgelere macunu uygulayın.
 • Viral Enfeksiyon Genel: Her gün Meyankökü çayı alın. Soğuk algınlığı, öksürük ve diğer viral ataklar için iyidir.
 • Cinsel halsizlik: Karışım 2 çorba kaşığı her salatalık tohumu, karpuz tohumu , meyan, tohum üzüm , badem , kişniş tohumu ve sukabağı olgun Azadirachta Indica meyve bir fincan hamuru ile tohum. Her birine iki bardak Ghee ve şekerekleyin . Nem yok olana kadar ısıtın. Soğut ve sakla. Günde iki kez bir çorba kaşığı alın. Cinsel yetersizlik için iyidir.
 • Ülser: ¼ fincan Horse gram , bir tutam Asafoetida ve 2 tutam kurutulmuş zencefil ve Meyan kökü ekleyin . Kaynama. 30 gün boyunca bir çorba kaşığı bal ile günlük alın.
 • Bronşit : Adhatoda Vasica’nın 3 yaprağını doğrayın. Karışıncaya kadar çamur içindeki küçük bal ile ısıtın; yarım çay kaşığı Meyan kökü, çeyrek çay kaşığı uzun biber ve 3 su bardağı su ekleyin. Yine yarısına kadar kaynatın. Günde iki kez 2 çay kaşığı alın.
 • Boğmaca : Talk pudrası ve Meyan kökü tozu kullanarak bir infüzyon yapın. Günde iki kez alın.
 • Aphthous Ülserleri : Berberis Aristata, Yasemin , Meyan kökü, Chebulic Mybobalan kurutulmuş yapraklarını alın . Toz haline getirmek için öğütün. İnce tozu elde etmek için tozu tekrar eleyin. 1 çay kaşığı toz alın ve aynı miktarda bal ekleyin. Bir macun yapmak için iyice karıştırın ve ağız ülseri üzerine uygulayın.
 • Mide bulantısı : Birkaç kakule tohumu, küçük bir parça Ginger, Meyan kökü, portakal kabuğu, Kişniş tohumu ve bir tutam karabiber alın . Yarım bardak su içinde 20 dakika bekletin. Ateşten alın ve ardından siyah çay ekleyin. 2-3 dakika boyunca dik. Süzün ve iç. Tat vermek için süt ve bal da ekleyebilirsiniz.
 • Karaciğer hastalığı: 4 bardak suya her bir çorba kaşığı keten tohumu , rezene tohumu , çemen otu tohumu , dulavratotu kökü ve yarım yemek kaşığı Meyan kökü ekleyin . 15 dakika pişirin. Ateşten alın ve nane ekleyin. Soğumaya bırakın. Süzme ve şişe.
 • Asit akısı: Rezene, Meyan kökü, fesleğen ve Kişniş tohumlarını eşit miktarda alın. Onları birlikte tozlayın. Yemekten önce yarım çay kaşığı şeker ile yarım çay kaşığı.
 • Tonsillit: Eşit Meyan kökü, tatlı Bayrak ve Galangal’ı alın. Onları bir araya getirin. Günde bir kez bal ile bir çay kaşığı.
 • Gastrik nezle: Eşit miktarda rezene, Meyan kökü, fesleğen yaprağı ve kişniş tohumu alın. Onları birlikte tozlayın. Her yemekten önce az şekerli yarım çay kaşığı alın
 • Asthenospermia : 100 gram siyah gram , 100 gram kadife fasulyesi , 10 gram Kuşkonmaz Racemosus, 10 gram Withania Somnifera ve 10 gram Meyan kökü alın. Birlikte toz haline getirin,, parça kalıncaya kadar 10 bardak suda kaynatın. Yarım bardak Ghee, yarım bardak Kudzu, yarım bardak Şeker kamışı suyu ve 2 bardak süt (İnek) ekleyin. Ghee yüzene kadar alevi az ısıtın, Sıcaktan alın. Şimdi 4 yemek kaşığı bal ve 4 tutam uzun biber tozu ekleyin. Karıştırınız. Günde bir kez çay kaşığı alın.
 • Gece Terlemesi: Eşit Meyan kökü, Çin tarihi , Zerdeçal , Seneca yılan kökü, Japon Rush ve Buğday . Onları bir araya getirin. Günde iki kez yarım çay kaşığı alın.
 • Sıcak Vuruş: Kurutulmuş nilüfer yaprağı ve Meyankökü eşit miktarda alın. Pudra. Bir çay kaşığı al.
 • Galactagogue : Eşit miktarda Meyan kökü suyunu Launaea Pinnatifida yaprak suyuyla karıştırın. Günde bir kez 40 ml içilir.
 • Karın hastalığı : 30 gr Meyan kökü tozu içine 50 gr tatlı bayrak kökü ekleyin. Kaynağını yapın. Günde üç kez 10 ml içilir.
 • Saman nezlesi: Meyan kökü tozu, karabiber tozu ve 2: 1: 4 oranında rendelenmiş zencefil alın. Kaynağını yapın. İçmeden önce fesleğen yaprağı ve şeker ekleyin. Günde iki kez 100 ml alın.
 • Egzama: Aynı miktarda Susam yağı ile 1 tatlı kaşığı Meyan kökü tozu ekleyin . Isıtın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Bölgeyi 3 saat boyunca bandajlayın.
 • Krup: Slippery Elm, Boneset , Meyan kökü ve Keten’i eşit miktarda alın. Bir fomentation olarak kullanın.
 • Gri saç : ½ litre Berrak tereyağı, 125 g Meyan kökü tozu, 1 \ 2 litre Bektaşi üzümü. Bütün malzemeleri karıştır. Su buharlaşana kadar ısıtın. Süzün ve bir cam kapta saklayın. İki kez kullanın veya haftada üç kez.
 • Adet kanaması:  Her bir kurutulmuş meyan kökü ve yabani yam kökü 2 yemek kaşığı alın . Bir çorba kaşığı toz dulavratotu kökü ve karakafes kökü ve bir çorba kaşığı karahindiba . Bu otları 4-5 bardak soğuk suya koyun ve kapalı bir kapta 15 dakika pişirin. 3-4 ay boyunca günde üç kez içilir.
 • Yorgunluk : Küçük Meyan kökü çubuğunu ve 2-3 dilim zencefil alın. Bir çorba kaşığı doğranmış Reishi mantarı ve yarım çorba kaşığı toz karanfil , Kakule ve tarçın. Tüm malzemeyi 6-7 bardak suya koyun ve kaynatın. 2-3 hafta boyunca günde bir kez erken alın.
 • Depresyon : Bir çay kaşığı papatya , limon otu ve Lavanta çiçeğini bir bardak sıcak suya 5 dakika boyunca karıştırın. Tat için Zencefil ve Meyankökü ekleyin. Sesli bir uyku için emekli olmadan önce iç.
 • Zayıf Görme : Yarım çay kaşığı Meyan kökü tozu ve ılık bir bardak süte berrak yağ ekleyin. Biraz bal karıştırın ve yatmadan önce bir şeyler için. 2-3 ay boyunca düzenli olarak tekrarlayın.
 • Kepek : Meyan kökü bir bardak suya kaynatın. 10 dakika ısıtın. Bu kaynaşmayı süzün. Kaynatma içine birkaç damla hindistan cevizi yağı ekleyin . Bu karışımla kafa derinize hafifçe masaj yapın. Bir saat sonra yıkayın. En iyi sonucu almak için bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.
 • Kuş Gribi: 1 çay kaşığı Ephedra, Tarçın, Zencefil, Çin Yabani zencefil, Schisandra, Beyaz şakayık, Pinellia, Meyan kökü alın. Hepsini öğüt ve bir bardak suyla tüket.
 • Delilik : 1-2 gram Meyan kökü, zencefil kurutulmuş toz, Tatlı bayrak, withania Somnifera ve Albizi Lebbeck alın. Bir toz yapmak için onları öğütün. Bir bardak su ile 1 çay kaşığı tüketin. Günde iki kez her gün tekrarlayın.
 • Epilepsi : 1-2 gram Meyan kökü, zencefil kurutulmuş toz, Tatlı bayrak, withania Somnifera ve Albizi Lebbeck alın. Bir toz yapmak için onları öğütün. Bir bardak ılık su ile tüketin. En iyi sonuçları almak için bu tedaviyi günde iki kez yapın.
 • Vücut ağrısı : 1 tatlı kaşığı Meyan kökü tozu alın ve bir bardak ılık süte ekleyin. Yatmadan önce iç. Vücut ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Meyan Kökü ile ilgili diğer bilgiler

 • Meyan kökü, Çin ve Japon geleneksel tıbbında her ilaç terkibinin içerisinde kullanılmıştır. Bu kökü ilaçlar için vazgeçilmez kılan ise formülün içeriğindeki bileşenlerin emilimini olması gereken oranda sağlamasıdır. Meyan kökü, günümüzde fitoterapistler tarafından bu özelliği dikkate alınarak ‘orkestra şefi’ diye adlandırılmaktadır.
 • Meyan kökü mikrop öldürücü özelliği nedeniyle her türlü iltihap üzerinde etkilidir. Özellikle böbrek iltihaplanmasına birebir olan bu kök, taşları da düşürücü özelliktedir. Potasyum yüksekliğinden kaynaklanan böbrek rahatsızlıklarında da potasyumu düşürücü etkisiyle şifa sebebi olmaktadır.
 • Ancak yine bu özellik nedeniyle dikkatli olunmalı, kesinlikle günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir. Bu durum yalnızca böbrek hastaları için değil, sağlıklı kişiler için de geçerlidir. Potasyum kaybına uğramaktan korkulduğu durumlarda meyan kökü içilen günlerde 2-3 kayısı veya 1 adet muzla dengeleme sağlanabilir.
 • Stres, depresyon, anksiyete gibi sorunlarda sinirleri yatıştırıcı etki göstermesi de meyan kökünün faydaları arasındadır. Yapılacak 21 günlük kürle stres kaynaklı hastalıklar vücuttaki etkisini yitirmektedir. Meyan kökü, yine stresle beslenen ülser ve gastrit türü hastalıklara da iyi gelmekte; şikayetler oluşmadan kullanılması halinde önleyici etki göstermektedir.
 • Meyan kökü sindirim sistemi üzerinde de etkili olmakta ve helikobakteri hastalığını yok etmektedir. Bunun için hazırlanacak meyan kökü şerbeti ise 1 litre suya 2 tutam kırılmış meyan kökü ve 1 çubuk tarçın ekleyip 10 dk kaynatmak suretiyle yapılır. Bu şerbet akciğer rahatsızlıkları(öksürük, balgam gibi) üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.
 • Fibromiyalji, vb romatizmal hastalıklarda az bir miktar taze zencefille 10 dk kaynatılarak hazırlanan meyan kökü şerbeti ağrıları oldukça azaltmaktadır.
 • Hararet kesici özelliğiyle özellikle yaz aylarında ve oruçlu günlerde aranılan bir içecek olmaktadır.
 • Kabakulak hastalığında rendelenmiş meyan kökü hakiki balla karıştırılıp ilgili bölgeye sürülürse şifa olmaktadır.

Meyan Kökünün Hazırlanışı

Doğal şeker içeren meyan kökü oldukça lezzetli bir içecek olsa da, tadına alışkın olmayanlar tarafından ağızda kök tadını hissettirdiği söylenmektedir. Sağlığa faydalı 115 etken maddeye sahip olan bitkinin bu etken maddeleri en iyi şekilde açığa çıkarması için kaynatılarak değil de soğuk su içerisinde bekletilerek demlenmesi gerekmektedir. Ancak farklı problemler için kaynatma yöntemi de uygulanabilir.

Günlük tüketim için bir bardak soğuk su içerisine bir tatlı kaşığı meyan kökü koyularak demlendirilir. 5 saatin sonunda su kahverengi bir renk almakta, yani şerbet içime hazır olmaktadır. Şerbetiyle gargara yapılması halinde ağız yaralarına iyi gelmesi de meyan kökünün faydaları arasındadır.

*** Dikkat! Meyan kökü uzun süre kullanılarak alışkanlık haline getirilmemelidir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar dikkatli kullanmalı, kalp atışlarında düzensizlik olanlar tüketmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir