Mantarın Faydaları

Mantarın bu faydalarını şu şekilde sıralayalım:

Kolestrol; Yurt dışında istridye mantarı olarak tanınan kültür mantarı ülkemizde en çok tüketilen mantar türüdür. Bu mantar içinde lovastatin etken maddesi bulunur. Lovastatin maddesi iyi huylu kolestrolün yükselmesini sağlarken kötü huylu kolestrol olan LDL nin düşmesine sebep olur. Ayrıca mantar içeriğinde yağ bulunmadığı için mantar tüketimi sonrasında kolestrol oluşması da engellenir.

Bağışıklık sistemi: Beyaz mantarların bağışıklık sistemini güçlendirdiği ABD de yapılan bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Düzenli olarak tüketilen mantar enfeksiyon oluşumunu azalttığı gibi bağışıklık sisteminin direncini artırarak riskli hastalık hücrelerinin oluşmasını da engeller. İçeriğinde bulunan antioksidanlar bir çok hastalık etkeninin etkisiz hale gelmesini sağlar.

Diyabet; Mantar tüketen insanlarda kan şekerinin düzenli olduğu görülmüştür. Uzmanlar yaptıkları deneyler sonucunda mantarın içeriğinde bitkisel şeker oranının bir çok bitkiye oranla daha fazla olduğunu görmüş ve tip 2 diyabet hastalarının düzenli olarak mantar tüketmeleri halinde şeker yükselmesi riski ile karşı karşıya kalmadıkları görülmüştür.

Kanser; Kanser hastalığının 3. Evresinden sonra kanserl hücreler çok hızlı bir yayılma gösterir. 3. Evreden sonra hastalık için yapılacak tek şey kanserli hücrelerin yayılım hızını azaltmaya yönelik tedavidir. Doktorlar bu konuda hastaların tüketebildikleri kadar mantar tüketmelerini söylüyorlar. Mantarın içinde yer alan polisakkaritler özellikle meme ve prostat kanserini önleme de çok etkilidir. Bu nedenle düzenli bi r şekilde mantar tüketmeliyiz.

Kalp ve damar hastalıkları; İçerdiği antioksidanlar ve demir ile kan basıncını düzenleyen mantar, kan basıncının artmasını önleyerek kalp damarlarının çeperlerinin sertleşmesini ve çatlayarak yırtılmasını önler. Damar sertliği hastalığı bulunan hastalar düzenli olarak mantar tükettiklerinde esnek damar çeperlerine sahip olurlar. Mantarın faydaları arasında kalp damarlarını koruması da sayılabilir.

Enerji; Vücudun ihtiyacı olan enerji, kırmızı kan hücrelerinin üretimine bağlıdır.. Kırmızı kan hücrelerinin üretilebilmesi için gerekli olan çinko ve manganez minareli ihtiva eden mantar vücudun enerji kaynağı olarak da düşünülebilir. Ayrıca demir içeriği ile kansızlık ve akdeniz anemisi hastalığı oluşumunu da engelleyen mantar halsizliği de ortadan kaldırır.

Antioksidan etkisi: Mantarın içeriğinde yer alan selenyum minareli serbest radikaller olarak adlandırılan toksinlerin oluşmasını engellediği gibi vücuttan atılmasını da sağlar. Vücudumuzun ihtiyacı olan selenyum miktarının % 13 ü mantar tarafından karşılanabilir.

Mantarın zararları

Mantarın faydaları kadar zararları da vardır. Bu zararlar içinde;

1 ) Bilinçsiz mantar tüketimi zehirli mantarların da tüketilmesine neden olabilir. Bu nedenle her bulduğunuz mantarı tüketmemelisiniz.

2 ) Mantarın fazla tüketilmesi ile kan içerisinde yer alan minarel oranı artacağı için kan basıncı artar. Kan basıncının artmasına bağlı olarak şiddetli baş ağrısı ve damar sertleşmesi oluşabilir.

3 ) Kararmış mantarların yenilmesi kültür mantarı olsa da sizi zehirleyebilir. Bu nedenle mantar seçerken mutlaka kararmamış taze mantarlar tercih edilmelidir.

4 ) Fazla tüketilmesi kan şekerinin artmasına neden olacağı için eker hastalarının fazla tüketmemesi gereklidir.

“Mantarın Faydaları” üzerine bir yorum

  1. Düzenli olarak mantar yiyen bir benmiyim 🙂 Öğrenciyim ve gerçekten mantar yemeye başladıktan sonra kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Mantarı yağda kızartmak yerine tost makinesinde bastırıp ve bastırmadan sulandırıp yiyebilirsiniz. Üzerine makineye koymadan az miktarda kaşar koyup pulbiber serpilebilir. Tadı muhteşem oluyor..

    Yanıtla

Yorum yapın