Mandalinanın Faydaları

Turunçgiller ailesi arasında en çok tüketilen ve yapraklarını dökmeden yetişmesi ile bilinen mandalina meyvesi, çiğ olarak tüketilmekte ve birçok alanda da kullanılabilmektedir. Tatlı olması ile tüketim konusunda çok tercih edilen mandalina, aynı zamanda kozmetik ve bakım ürünlerinde de kullanılabilir. Mandalina C ve E vitamini açısından çok zengindir. Aynı zamanda da karbonhidrat ve protein kaynağı olarak da bilinir. Mandalinanın insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır.

Mandalinanın Faydaları

Kanser Açısından Faydası: Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda, içerdiği C vitamini sayesinde mandalina, karaciğer kanserine yakalanma riskini ciddi bir oranda azaltmaktadır. Kanserden korunma için mandalina tüketimi önerilir.

C Vitamini Olarak Faydası: C vitamini açısından çok zengin olması ile mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncinin de artmasını sağlar. Böylelikle soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalık için koruyucu etki gösterir.

Kolesterol İçin Faydası: Kötü kolesterolün yükselmesini engelleyen mandalina, aynı zamanda kalp sağlığını korumakta ve damar tıkanıklığına karşı da koruyucu etki göstermektedir.

Kan Basıncı İçin Faydası: Özellikle düşük kan basıncı sorunu yaşayanlar için çok faydalıdır. Kan basıncını dengelemek için mandalina tüketilebilir.

Kilo Verme Açısından Faydası: Mandalina yüksek lif oranı sayesinde hem uzun süre tok kalmayı sağlar hem de sindirim sistemini hareketlendirdiği için fazlalıkların dışkı yolu ile atılmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin Faydası: C vitamini içermesi sayesinde cilt için de çok faydalıdır. Cildi güneşten korumak için mandalina çok etkilidir.

Saç Sağlığı İçin Faydası: Saç dökülmelerinin azalmasına ve saç derisinin güçlenmesine yardımcı olur.

 

Mandalinanın Faydaları Kısaca

 1. Karaciğer kanseri riskini azaltır.
 2. C vitamini deposudur.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 4. Vücut direncini arttırır.
 5. Soğuk algınlığına karşı korur.
 6. Kolesterol dengesini sağlar.
 7. Damar tıkanıklığına karşı korur.
 8. Kan basıncını dengeler.
 9. Uzun süre tok tutar.
 10. Sindirim sistemini hareketlendirir.
 11. Cilt sağlığına iyi gelir.
 12. Saç sağlığına iyi gelir.

Mandalina Suyunun Faydaları

Eğer doğal bir mandalina suyu tüketimi sağlanırsa, mandalinada olan her fayda suyunda da görülür. Aynı zamanda cilt yaralarının iyileşmesi için de mandalina suyu çok iyi gelir. Sinir sistemini iyileştirme konusunda da çok faydalıdır. Mandalina suyu tüketimi çocuklar için de sağlanmalıdır. Ayrıca birçok besine katılarak da tatlılar için daha lezzet katma durumu sağlanabilir. Özellikle dondurma gibi ürünlerde kullanılan mandalina ve mandalina suyu, tüketim açısından çok daha keyifli bir hal alacaktır.

Mandalina Kabuğunun Faydaları

Mandalina kabuğu cilt üzerine uygulandığında, cildi yatıştırıcı ve iyileştirici özellikler gösterecektir. Mandalina kabuğu aynı zamanda çay olarak kaynatılıp tüketilirse, sindirim sistemine çok fayda sağlar ve mideyi iyileştirir. Soğuk algınlığı için de kabuklarından çay yaparak tüketmek iyi olacaktır. Sabah meydana gelen mide bulantılarını kesmek için de mandalina kabuğu tüketimi iyi gelir. Ayrıca oda içerisinde mandalina kabukları bulundurmak ve ısıya yakın olacak şekilde tutmak da, koku açısından fayda sağlar. Mandalina kokusunun yatıştırıcı bir özelliği olduğu da söylenir.

Mandalinanın Zararları

Mandalinanın kanıtlanmış bir zararı bulunmamakla birlikte, aşırı tüketildiğinde bazı yan etkileri beraberinde getirir. Aşırı tüketim sonucu ishal durumu yaşanabileceği gibi, çocuklarda deri kızarıklıkları ve kaşınmalar da meydana getirebilir. Bununla birlikte gebelik döneminde olan anne adaylarının da tüketim öncesinde mutlaka doktorlarına danışarak hareket etmesi önerilir.

Mandalina Tüketimi İçin Tavsiyeler

Her besinde olduğu gibi mandalinada da doğal olanı tercih edilmelidir. Mandalina meyvesinin en doğalı elbette kış mevsiminde elde edilebilir. Organik mandalina tüketimi desteklenmeli, doğal olmayan ürünlerden sağlık için uzak durulmalıdır.

“Mandalinanın Faydaları” üzerine 6 yorum

 1. Rabbim ne güzel meyvalar yaratmış nasiplenelim diye. Hamd olsun ya rabbi.. bide yetmemis vucudumuz icin gerekli olan vitamin ve kalsiyumlari da ilave etmis. 🙂

  Yanıtla
 2. Mandalina nar ve muz karışımı yapıp geçenlerde içtim daha önce portakal vs kullanıyordum bundan sonra kesinlikle mandalina ile farklı meyveleri karıştırıp deneyeceğim çok güzel bir tad oluşturdu benim için 🙂

  Yanıtla
 3. Mandalinayı soğuk algınlığından korunmak veya hastayken ihtiyacımız olan C vitamini gereksinimimizi karşılamak için tüketiriz fakat diğer faydalarını da öğrenmiş olmak çok iyi. Çok güzel bir yazı olmuş.

  Yanıtla
 4. Önümde 1 kilo olsun 2 kilo olsun her türlü tek başıma yiyebileceğim harika bir meyve.
  Yararları saymakla bitmiyor.
  Kış aylarında hergün yediğim c vitamini deposu destek bir meyve.
  Kış aylarının vazgeçilmezi

  Yanıtla
 5. Sadece C vitamini olduğunu biliyorduk mandalinada nelerede iyi geliyormuş. Özellikle kışın grip olmamak için bol bol yerdim bilmediğimiz faydasi kanseride engellemesi gerçekten güzel bilgi teşekkürler.

  Yanıtla
 6. Yazıyı okuyunca her gün en az 2-3 tane mandalinanın yenilmesi gerektiğini anladım.Özellikle bu soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı bire bir etkili.Tam bi c vitamini deposu.

  Yanıtla

Yorum yapın