Kayısının ve Kayısı Yağının Faydaları

Sarı renkli, tatlı ve oldukça etli bir meyve olarak bilinen kayısı, boyları 4 metre ile 6 metre arasında değişen kayısı ağaçlarında yetişmektedir. Lezzeti ile herkesin severek tükettiği kayısı meyvesi, sağlık için de birçok faydalı özellik göstermektedir. Ülkemiz yaş kayısı üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Birçok vitamin ve mineral içermesi ile bilinen kayısı, yağı ve kompostosu ile de fayda sağlar.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Demir Eksikliği Açısından Faydası: Kayısı meyvesi, bol miktarda demir maddesi içermektedir. Bu nedenle de anemi ve kansızlık gibi problemler yaşayan bireyler için uzmanlar tarafından bol miktarda tüketmeleri önerilir.

Kanser Açısından Faydası: Kayısı vücut direncini arttırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için en doğru meyve tercihlerinden birisidir. İçerdiği mineraller ile de kansere yakalanma riskini ciddi oranda azaltıyor. UV ışınlarının vücuda verdiği zararları engellemek için de koruyucu bir etki sağlar. Güçlü bir antioksidan özelliği göstermesi ile de vücuttan zararlı maddeleri atar.

Kabızlık Sorunu İçin Faydası: İçerdiği pektin ve selüloz maddeleri açısından kayısı kabızlık problemine çok iyi gelmektedir. Kuru ya da yaş kayısıyı bol miktarda tüketmek ve ardından su içmek, kabızlığı bitirmek için yeterlidir. Yüksek miktarda lif içermesi de kolon kanserine karşı koruma sağlar. Aşırı kabızlık problemi ilerde kolon kanserine neden olabileceği için, kayısı tüketimi ihmal edilmemelidir.

Kalp Sağlığı Açısından Faydası: İçerdiği C vitamini ve mineraller ile toksinleri atması, kalp sağlığı açısından da çok fayda sağlar. Kalbin korunması ve kriz riskini azaltma konusunda kayısının etkisi çok büyüktür.

Kilo Vermek İçin Faydası: Kayısı meyvesi hem hafif kalorili hem de lif bakımından zengin bir meyvedir. Bu nedenle de uzun süre tok tutma özelliği açısından diyet yapanlar için çok uygundur.

Göz Sağlığı İçin Faydası: A ve C vitamini içermesi ile göz sağlığı için de çok fayda sağlar. Gözün korunması ve retinanın güçlendirilmesi için kayısı tüketimi desteklenir.

Gebelik İçin Faydası: İçerisinde yer alan tüm vitamin ve minareller kolaylıkla anneden bebeğe aktarılabileceği için, annelerin hamilelik döneminde bol bol kayısı tüketmesi önerilir. Bebeğin gelişimi açısından çok fayda sağlar.

Saç ve Cilt İçin Faydası: Kayısı meyvesi, özellikle çok yağlanan saç ve ciltler için fayda sağlar. Aşırı yağlanmaya neden olan maddelerin yok edilmesinde çok etkilidir. Cildin ve saçların toksinlerden arınmasını da sağlar.

Kayısının Faydaları Kısaca

  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Kalbe iyi gelir.
  • Göz sağlığını korur.
  • Hamileler için faydalıdır.
  • Uzun süre tok tutar.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kabızlık problemine çok iyi gelir.
  • Saç ve ciltlerde aşırı yağlanmayı önler.

Kayısı Yağının Faydaları

Kayısı meyvesi kadar, kayısı yağı da çok faydalıdır. Özellikle cilt ve saç üzerinde büyük etkiler gösterir. Daha parlak bir saç ve cilt yapısı için kayısı yağı haftada bir kez sürülebilir. Aynı zamanda saç dökülmelerini azaltırken, cildin sıkılaşması için de etkili olacaktır. Ayrıca eski dönemlerde de kayısı yağının vücut ağrılarını yatıştırmak amacı ile masaj yağı şeklinde kullanıldığı da bilinir. Eklem ağrılarına da iyi gelen bir etkisi mevcuttur.

Kayısının Zararları

Kayısının bilinen bir zararı yoktur ancak aşırı tüketim sonucu bireylerde ishal problemini meydana getirir.

Ayrıca kayısı çekirdeği hamileler için sakıncalıdır. Zehirleme oranı mevcut olan maddeler içerdiği için gebelik döneminde çekirdeğinden uzak durmak gerekir. Bunun haricinde kimi bireylerde alerjik reaksiyonlar yapsa da, ender rastlanan bir durumdur ve uzman görüşü ile tüketimine karar verilmelidir.

Yorum yapın