Kusmaya Ne İyi Gelir?

Vücudunuza ne zaman kusacağını mideniz değil, beyniniz söyler. Kusma genellikle vücudunuzdan kirlenmiş bir maddeyi temizlemenin yoludur. Ayrıca, üzgünken de kusulabilir. Bazı durumlarda, bulantı kusmadan sonra da gider.

Akşamdan kalmış olsanız da hasta olsanız da üzüntüden de kussanız, istifra etmek evrenseldir. Kusmaya ne iyi gelir sorusunun cevabı tüm dünyada aşağı yukarı aynıdır.

Kusmayı durdurmak için ne yapmak lazım?

 1. Derin bir nefes alın

Burnunuzdan  akciğerlerinize hava soluyarak derin nefes alın. Karnınız nefes alırken genişler. Ağzınızdan ya da burnunuzdan yavaşça nefes verin ve her nefesten sonra karnınızı gevşetin. Bunu birkaç kez tekrarlayın.

Araştırmalar, diyaframdan derin, kontrollü nefes almanın parasempatik sinir sistemini harekete geçirdiğini göstermektedir. Bu, hareket hastalıklarına neden olan biyolojik cevabı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Derin nefes alma, hasta hissettiğinizde ortaya çıkabilecek sakin kaygıya da yardımcı olur.

 1. Tuzlu kraker yiyin

Tuzlu kuru krakerler, sabah bulantısı için denenmiş ve gerçek bir ilaçtır. Krakerlerin mide asitlerini emdikleri düşünülmektedir. Sabah bulantısı için, karnınızı doyurmak için yataktan çıkmadan yaklaşık 15 dakika önce birkaç kraker yemeyi deneyin. Kuru tost veya beyaz pirinç gibi diğer yumuşak yiyecekleri de aynı şekilde deneyebilirsiniz.

 1. Bilek akupunktur deneyin

Akupunktur popüler bir geleneksel Çin tıbbı ilacıdır.  Hastalık semptomları hafifletmek için vücut üzerindeki belirli noktaları uyarmak için basınç kullanır. Ön kolun avuç tarafındaki bir noktayı bileğinize yakın bir yerde basınç uygulamak  bulantı ve kusmayı gidermeye yardımcı olabilir.

Bu baskı noktasını masaj yapmak için:

 1. Üç parmağınızı bileğinize yerleştirin.
 2. Baş parmağınızı işaret parmağınızın altına koyun.
 3. Bu noktaya iki ila üç dakika boyunca sağlam, dairesel bir hareketle bastırın
 4. Diğer bilekte tekrarlayın.
 5. Daha fazla sıvı tüketin

Çok fazla kusuyorsanız, bir miktar kusma olasılığınız olsa bile, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olmak için bol miktarda sıvı içmek çok önemlidir. Sıvıları yavaşça yudumlayın. Mideniz kötü olduğunda çok su içmek de kusmaya neden olabilir.

   4. Mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olan içecekler şunlardır:

 • Zencefilli gazoz
 • Nane çayı
 • Limonata
 • Su

Ayrıca nemlendirmek için buz parçalarını da emebilirsiniz.

 1. Zencefil, rezene veya karanfil deneyin

Zencefil

Mide bulantısı başladığında bir fincan ılık zencefil çayı yudumlamayı deneyin. Ya da yavaşça küçük bir parça taze zencefil kökü veya şekerlenmiş zencefil yiyin. Yapılan çalışmalara göre zencefil hamile kadınlarda ve kemoterapi görenlerde bulantı ve kusmayı önlemek ve tedavi etmek için güvenli ve etkilidir.

Ayrıca bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil kökü ekleyerek taze zencefil çayı yapabilirsiniz. 10 dakika dinlendirin ve içmeden önce süzün.

Rezene

Rezene tohumlarının sindirim sistemini sakinleştirdiği düşünülmektedir. Rezenenin kusmaya etkisi hakkında bilimsel çalışmalar eksiktir. Yine de, anekdot niteliğinde kanıtlar, bir dahaki sefere bulantı çektiğiniz zaman bir fincan rezene çayı yudumlamaya değer olabileceğini düşündürmektedir.

Rezene çayı yapmak için, rezene tohumlarının bir çay kaşığını bir bardak kaynar suya ekleyin. 10 dakika dinlendirin ve içmeden önce süzün.

Karanfiller

Karanfil, bulantı ve kusmaya en iyi gelen ilaçtır. Ayrıca antibiyotiklerin sahip olduğu düşünülen bir bileşik olan öjenol içerirler. Karanfil çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı karanfil ekleyin. On dakikaya kadar dinlendirin ve içmeden önce süzün.

 1. Aromaterapi

Aromaterapi, bulantı ve kusmayı gidermeye yardımcı olabilir, ancak bunlar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, limon yağı solumak, hamilelikle ilgili rbulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Limon yağını solumak mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. Eğer evinizde limon yağı yoksa limon kolonyası ya da taze limonu kesip koklamayı deneyebilirsiniz.

Mide bulantısını hafifleten diğer kokular şunlardır:

 • karanfil
 • lavanta
 • sarı papatya
 • gül
 • nane

Sonuç olarak; sabah mide bulantısı ya da sabah kusmalarınız varsa yukarıda saymış olduğumuz yöntemler işe yarayabilir. Mide üşütmesine veya gıda zehirlenmesine bağlı kusma tıbbi müdahale gerektirebilir. Kusarken, su kaybını önlemek için yeterince sıvı içmeyi unutmayın. Kusma rahatsız edici bir durumdur ancak genelde bir gün içerisinde geçer.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/how-to-stop-vomiting-remedies

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir