Kuru İncirin Faydaları

Kuru İncirin Faydaları

 

İncir , Arabistan kökenli bir meyve olup, en  iyi yetişme alanı olarak yazların sıcak ve kuru kışların ise serin ve yağışlı olduğu bölgelerde yetişir. Ülkemizde de Ege bölgesinde bolca yetişmektedir.  İnciri bir meyve olarak biliriz. Aslında incir, yapraklı bir çiçektir, tohumları ise meyvesidir.  Yaprağı ve meyvesi yüksek değerli bir besin kaynağıdır. Ayrıca kuru incir günlük yaşamınızda alamadığınız birçok besinin sağlıklı bir şekilde vücudunuza girmesini sağlar.

 

Yarım kase kuru incir 7,3 gram lif barındırır. Eğer bir diyet programı içinde iseniz kuru incirin yüksek oranda lif barındırması kronik rahatsızlıklarınıza iyi gelecektir.  Bu lifler kalp hastalıklarına ve diyabete birebir doğal bir çözümdür. Kuru incir lifleri hem çözünebilen hem de çözünemeyen liflerdir. Çözünebilen lifler, sindirim siteminizi rahatlatır ve kan şekerinizi düzenler. Ayrıca kolesterolünüzün kontrollü bir şekilde düşmesine yardımcı olur.  Çözünemeyen lifleri ise, bağırsaklar ile vücuttan atılır. Yapılan araştırmalara göre sağlıklı bir kadın günde 25 gram, yetişkin bir erkek ise 38 gram  lif tüketmelidir. Yani küçük bir kase kuru incir 1 kadının günlük lif ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Kuru incir diğer meyvelere nazaran biraz daha fazla kalsiyum içerir. Yarım kase kuru incirde yaklaşık olarak 121 mg kalsiyum bulunur.   Yani günde yarım kase kuru incir yemek, kemik gelişiminize yardımcı olacağı gibi östropoz (kemik erimesi) tedavisine de yardımcı olacaktır.  Hemen unutmadan belirtelim ki, yetişkin bir insan günlük 1000-1200 mg kalsiyum almalıdır.  Yani yarım kase kuru incir, günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 12 sini karşılar. Yarım kase kuru incir aynı zamanda 507 mg potasyum içerir. Potasyum kan basıncının dengelenmesini sağlar.  ABD kalp sağlığı merkezine göre günlük 4700 mg potasyumu doğal besinlerden elde etmeliyiz.. Yani yarım kase kuru incir, günlük potasyum ihtiyacımızın %10 una eşdeğerdir.

 

Faydaları

 • Zengin antioksidan vitaminler ve mineraller sayesinde kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz.
 • Yüksek potasyum ve magnezyum sayesinde kan şekerinizi düzenler.
 • Antioksidanlar kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürür.
 • Cildi korur ve besler. Cildinizin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Göz hastalıklarına karşı gözü korur.
 • Yüksek kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerinizin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 • İçindeki lifler sayesinde bağırsaklarınız düzenli çalışır ve sindirim kolaylaşır
 • Lifli yapısı sayesinde açlık seviyenizi kontrol altında tutarak kilo kontrolü sağlar.
 • Antioksidan özelliği ile kanserli hücrelerle savaşır.
 • Prostata iyi gelir.
 • Yüksek potasyum sayesinde kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonun bilinen doğal çarelerindendir.

 

“Kuru İncirin Faydaları” üzerine 6 yorum

 1. içindeki çekirdekler cok güzel çıtır çıtır fazla tüketmeyin cinsel yoldan ateş bastirir erkeklerde sperm sayisini çoğaltıyor 😀

  Yanıtla
 2. Ben ne zaman tatlı ihtiyacı hissetsem ağzıma birkaç tane atarım. Yemesi çok keyif verse de fazla abartmamaya çalışırım çünkü insan bir başladı mı duramıyor 🙂 gerçekten çok güzel. Hem tadı güzel hem faydası çok olan yiyeceklerden biri.

  Yanıtla
 3. Ege de bolca yetiştiririz biz dedim bu kadar yetiştiriyoruz bari yetiştirdiğimiz şeyin faydalarına bir bakayım yok yokmuş faydalarında maşallah her sisteme iyi geliyormuş.

  Yanıtla
 4. Tadı zaten harika olan bu besin benim vazgeçilmezlerimdendir.
  Hiç yanımdan eksik etmem.
  Yararları zaten apayrı onlaca yüzlerce.
  hergün birkaç tane tüketimi sağlığa çok iyi gelir.

  Yanıtla
 5. Tadının güzel olmasının yanında faydaları da bir o kadar güzel. Böyle yiyecekler hep tüketilmeli bence.

  Yanıtla

Yorum yapın