Kurt Üzümü (Goji Berry)’nin Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde Kurt Üzümü ve  ‘mutluluk meyvesi’ olarak bilinen Goji Berry yeryüzündeki  besin değeri en yüksek olan meyvelerden biridir.  Anavatanı Tibet’tir ve Çin’de tıp alanında yaklaşık 2000 yıldır kullanılmaktadır. Kurt üzümü meyvesi taze olarak veya kurutulmuş olarak yenebildiği  gibi yapraklarından bitki çayı, saplarından da özel yağlar yapılabilmektedir.  Her kısmı faydalı olan bu bitkinin insan vücuduna sağladığı faydalar ise saymakla bitmez. Kansere karşı doğal bir koruyucudur; tümörlerin büyüyüp gelişmesini önler; fazla yağların yakılmasına yardımcı olur; kalp, karaciğer, böbrek gibi hayati önemdeki organlarımızı korur ve güçlenmesini sağlar; kas ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.  Tüm bu faydalarından dolayı ‘ölümsüzlük bitkisi’ de denmektedir.

 

Faydaları

 1. Doğal bir kanser önleyicidir. İçeriğindeki ‘germanium’ kanser önleyici olarak bilinir ve dünyada sadece birkaç bitki türünde bu maddeye rastlanmıştır.
 2. Kolestorolü ve kan basıncını düşürdüğü gibi kanı temizler. Bu anlamda felç, kalp krizi, böbrek yetmezliğine karşı vücudu korur.
 3. Tümörlerin büyüyüp gelişmesini önler.
 4. Karaciğer hastalıklarına ve şeker hastalığına (diabet) iyi gelmektedir.İçeriğindeki betain maddesi karaciğer yağlanmasını ve damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.
 5. Vücuttaki yağ oranını azalttığından kilo vermede yardımcıdır. Her sabah 1 avuç kurt üzümünden hazırlanan çay tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.
 6. Öksürük ve göğüs hırıltısına iyi gelir.
 7. Hamilelikte bulantıya iyi gelir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayındaki sabah bulantı ve kusmalarını azaltır.
 8. Menopoz sürecinde olumsuz semptomları azaltır.
 9. Sedef hastalığına ve alerjiye iyi gelir.
 10. Hafızanın güçlenmesinde yardımcıdır.
 11. Uyku düzensizliklerine karşı etkilidir. Özellikle uykusuzluk problemi yaşayanlarda uyku kalitesini arttırır.
 12. Stres ve anksiyete (kaygı) ile savaşır.
 13. Diş eti sağlığını korumaya yardımcı olur.
 14. Cinsel istek ve gücü arttırır.
 15. Baş ağrısına ve özellikle sersemlik hissine karşı etkilidir.
 16. Kanser hastalarında kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini azaltır.
 17. İyileşmeleri hızlandırır. Özellikle nekahet dönemlerinde kullanıldığında hastanın halsizlik belirtilerini ortadan kaldırarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 18. Cilde genç ve diri bir görünüm kazandırır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde insan büyüme hormonu olan ve gençlik hormonu olarak da bilinen HCG nin salınımını arttırır.
 19. Vücudun güç, enerji ve dayanıklılığını arttırır.
 20. Az ışıklı ortamlarda görüş kalitesini arttırmaya yardımcı olur.

Düzenli olarak her gün 1 avuç kurt üzümü meyvesi yemek ve yapraklarından elde edilen çayını içmek tam bir etki sağlayacaktır. Açıkta satılan kurt üzümü meyvelerini almamaya dikkat edin, çünkü hava ile temas ettiğinde içeriğindeki yararlı maddeler bozulabilir. Aldıktan sonra da mutlaka kapalı kaplarda veya vakumlu poşetlerde saklayın.

“Kurt Üzümü (Goji Berry)’nin Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

 1. Bir şey farkettim üzüm çeşitlerinin hemen hemen tamamı görüş kalitesini arttırmakta şaşırdım doğrusu.Sedef hastalığına ve diğer ince hastalıklara iyi gelmesi de güzel faydalarından.

  Yanıtla

Yorum yapın