Kudret Narı Faydaları ve Zararları

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Halk arasında ‘Papara’, ‘Acayip elma’ olarak da bilinen kudret narı bitkisinin anavatanı Hindistan’dır. Tropikal bir bitki olduğundan  Asya ve Afrika’nın birçok bölgesinde ve ülkemizde de özellikle Yalova ve Bursa’da yetişmektedir.  Bitkinin meyveleri taze olarak tüketilir. Aynı zamanda tohumlarından da kudret narı macunu ve yağı yapılabilmektedir. Vitamin, mineral ve lif açısından  oldukça zengin bir bitkidir. Bu mucizevi bitkinin başta mide ve bağırsak olmak üzere sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Bu olumlu etkilerinin  yanında özellikle cilt problemlerinde, yaraların iyileşmesinde, tümör tedavisinde ve karaciğeri desteklemede çok faydalıdır.

 

Faydaları

 1. Ülser, gastrit, kolit, reflü, kabızlık, hazımsızlık ve bağırsak tembelliği tedavisinde birebirdir. Mide ve bağırsaklarda bakterilerin üremesini engeller ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. 40 gün düzenli olarak kürü kullanıldığında mide ve bağırsak hastalıklarında %100 e yakın iyileşme sağlar.
 2. Adeta bir merhem görevi görür Vücutta oluşan yara, yanık, kesik ve iltihapların tedavisinde kullanılır. (macunu kullanılır)
 3. Sedef, egzama, çıban ve cilt hastalıklarına iyi gelir. (macunu kullanılır)
 4. Karaciğer Karaciğer kaynaklı tüm hastalıklara iyi gelir.
 5. Antibiyotik etkisi vardır. İçeriğinde bulunan lutein ve lycopene tümörlerin oluşumunu ve büyümesini engeller.
 6. Kan şekerini düzenler bu yüzden de diabet (şeker hastalığı) tedavisine yardımcı olur.
 7. İçeriğinde yüksek miktarda E vitamini ve bazı proteinler olduğundan hücrelerin yenilenmesinde etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle Guatr hastalığına karşı etkilidir.
 8. Kadınlarda özellikle rahim ve vajinada oluşan yaraların iyileşmesinde etkilidir. (macunu kullanılır)
 9. Romatizma ve varis ağrılarına iyi gelir. Kudret narı macununu bacaklarınıza sürüp bütün gece beklettiğinizde ağrılarınızı azaltır.
 10. Hemeroid (basur) tedavisine iyi gelir.

 

Nasıl kullanılır?

 

Taze meyvesinin hazırlanışı: Olgunlaşmış Kudret narı meyveleri bir tatlı kaşığı bal ile bir tabakta ezilerek karıştırılır ve her sabah uyanır uyanmaz aç karnına 1 kaşık(tatlı kaşığı) yenir.

 

Kudret Narı Macunu hazırlanışı: Meyvenin tazesi olmadığında bu macun hazırlanır . 50 gr  kudret narı ( 1 adet olgunlaşmış sarı-turuncu renklerinde kudret narı) nın çekirdekleri temizlenir ve küçük küçük doğranır. Bir cam kavanozun içinde  yarım kilo bal ile karıştırılır ve  ortalama 30-40 gün bekletilir.   Bu sürenin sonunda karışımın hafif sulanması normaldir. Taze meyve karışımında olduğu gibi her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı yenir. (Bu karışım şeker hastaları için önerilmez.) . Yara, yanık, iltihap  gibi tedavilerde haricen kullanılacaksa, sorunlu bölgeye merhem gibi sürülür.

 

Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu hazırlanışı: . 50 gr  kudret narı ( 1 adet olgunlaşmış sarı-turuncu renklerinde kudret narı) nın çekirdekleri temizlenir ve küçük küçük doğranır. Bir cam kavanozun içinde yarım kilo saf zeytinyağı ile karıştırılır. Kudret narı meyveleri saf zeytinyağı içinde 6 ay bekletildikten sonra kullanıma hazırdır. Bu karışım saf olarak ya da içerisine biraz bal karıştırılarak her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı yenebilir. Yara, yanık, iltihap  gibi tedavilerde haricen kullanılacaksa, sorunlu bölgeye merhem gibi sürülür.

 

Zararları

 • Hamile kadınlarda düşük ve kanama ihtimalini arttırabileceğinden, emziren annelerde ise çocuğa zararlı etkileri olabileceğinden, hamile ve emziren kadınların kullanması uygun değildir. Ayrıca kanamayı arttırabileceğinden adet döneminde dikkatli kullanılmalıdır.
 • Kısırlık tedavisi gören kişilerde yumurtaların daha erken çatlamasına yol açabileceğinden doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
 • Şeker hastalığı tedavisinde  faydalı olmasına rağmen, bu hastaların ballı kudret narı macunu yerine zeytinyağlı olan macunu kullanmaları uygundur.
 • Çekirdekleri zehirli olabileceğinden macun hazırlanırken mutlaka çekirdeklerinin temizlenmesi gerekmektedir.
 • Aşırı kullanımı karaciğere zarar verebilir.

“Kudret Narı Faydaları ve Zararları” üzerine 5 yorum

 1. Macununun hazırlanışı biraz meşakatli olsa da faydalarıını düşününce hemen hazırlayasım geliyor doğrusu.Hele ki varis i olan ben bu akşam ihmal etmeyi düşünmüyorum 🙂 teşekkürler .

  Yanıtla
 2. Bu narı ilk defa bu paylaşımda okudum.
  Yararları gerçekten fazla ama aşırı yenilmemelidir.
  Gerektiği kadar kararınca yenilmeli.

  Yanıtla

Yorum yapın