Koltuk Altı Terlemesi Bitkisel Çözüm

İnsanlarda görülen ve oldukça doğal bir durum olan terleme, vücudun bir tür savunma mekanizması olarak ortaya koyduğu ve metabolizmaya bağlı olarak meydana gelen faaliyetler arasında yer almaktadır. Ancak özellikle sıcak yaz ayları geldiği zaman çeşitli sorunlara neden olabilen koltuk altı terlemesi, bu nedenle kişilerin doğal yollarla bu problemi çözmek istemelerine sebebiyet vermektedir.

Koltuk Altı Terlemesi Nedenleri Nelerdir?

Vücudun zararlı toksinleri ve zehirli atıkları uzaklaştırabilmek amacıyla bir tür tepki olarak ortaya koyduğu terleme olayı, normal seviyelerde kaldığı zaman herhangi bir rahatsızlık vermese de bazı kişilerde bu durumun aşırı olabileceği ve bunun da sosyal hayatlarını doğrudan etkileyebileceği söylenebilir. Aşırı koltuk altı terlemesinin nedenlerini merak eden kişilere de aşağıdaki sebepleri inceleyebilecekleri dile getirilebilir:

 • Genetik faktörler
 • Aşırı kilo problemi
 • Hamilelik
 • İlaçların çeşitli yan etkileri
 • Şeker hastalığı
 • Akciğer hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Alkol bağımlılığı
 • Parkinson hastalığı
 • Solunum rahatsızlıkları
 • Menopoz
 • Omurilikte sakatlık

Koltuk Altı Terlemesi İçin Bitkisel Çözümler

Koltuk altı terlemesi nedenlerinden kısaca bahsedildikten sonra zaman zaman oldukça can sıkıcı olabilen bu sorunla nasıl mücadele edebileceğini öğrenmek isteyen kişilere de aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerini deneyebilecekleri söylenebilir.

 • Limon

Terleme problemlerine karşı en iyi yöntemlerden birisinin hiç şüphesiz limon olduğu söylenebilir. Zira sitrik asit içeren limon, terleme nedeniyle deride biriken bakterileri ortadan kaldırabilmektedir. Limon ile yapılabilecek olan terleme önleyici tarif ise isteyen herkesin evinde kolaylıkla hazırlayabileceği bir uygulama olarak bilinmektedir.

Buna göre limon kürü ile aşırı terleme problemlerinden kurtulmak isteyenlere ilk olarak 1 limonun suyunu sıkmaları ve daha sonra karbonat ile karıştırmaları gerektiği söylenebilir. Sonrasında hazırlanan bu karışım koltuk altlarına ya da terleme sorunu bulunan vücudun diğer bölgelerine sürülmeli ve yarım saat kadar bekletildikten sonra da soğuk su ile durulanmalıdır. Macun kıvamına gelen bu karışımın düzenli olarak uygulanması halinde aşırı terleme problemlerini durdurmasının yanında sürüldüğü bölgeleri beyazlatıcı özelliğinden de faydalanılabilmektedir.

 • Elma Sirkesi

Koltuk altı terlemesi bitkisel çözümler arasında tercih edilebilecek olan yöntemlerden bir diğeri de elma sirkesidir. Vücudun PH dengesini düzenlemesi ile bilinen elma sirkesi aynı zamanda aşırı terleme problemlerine de iyi gelebilir. Bunun için bir miktar suyla karıştırılabilecek olan elma sirkesi ile koltuk altı bölgelerine ya da diğer bölgelere uygulama yapılması ve bu uygulamanın her gece yatmadan önce tekrar edilmesi yeterlidir. Sabahları da su ile temizlenebilecek elma sirkesi kürü ile kısa sürede aşırı koltuk altı terlemesi problemlerinden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

 • Patates

Vücut, ter bezlerinde üretilen ter oranını PH dengesi ile sağlamaktadır. Bu nedenle en iyi PH dengeleyici yiyeceklerden birisi olan patates ile koltuk altı terlemesi sorunlarına karşı iyi bir önlem alınabileceği söylenebilir. Aşırı terleme sorunu için tercih edilebilecek olan patates küründe ince dilimler halinde kesilebilecek olan patateslerin terlemenin yaşandığı bölgelerin üzerine konulması ve söz konusu bölgelerin hafifçe ovulması yeterlidir.

 • Hindistan Cevizi

Vücutta aşırı terleme probleminin görüldüğü bölgelere Hindistan cevizi sürmek ve bir müddet beklemek, sorunun çözülmesi konusunda oldukça faydalı olabilir. Vücudun Hindistan cevizini iyice emmesi amacıyla masaj yapılması ise bu kürden alınabilecek etkiyi maksimuma çıkarabilecektir. Hindistan cevizini deodorant olarak kullanmak isteyenler de Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozunu bir araya getirerek düzenli olarak terleme sorunu yaşadıkları bölgelerine sürebilir.

 • Buğday Çimi

Koltuk altı terlemesi bitkisel çözümler arasında farklı bir yöntem olarak buğday çiminin etkilerinden de yararlanabilmek mümkündür. Vücudun ihtiyaç duyduğu çok sayıda besini içeren buğday çimi, vücuttaki PH dengesinin nötr hale gelmesine imkân vererek doğal yollarla aşırı terleme probleminin çözülmesini sağlayabilir. Buna göre buğday çimini koltuk altı terlemesi sorununda kullanmak isteyenlerin her yemekten önce buğday çimi suyu içmeleri tavsiye edilebilir.

 • Siyah Çay

Aşırı terlemeye karşı etkili olan siyah çay, içerdiği tanik asit ile vücudun PH dengesini normal seviyelere çekebilmektedir. Sıkılaştırıcı özelliği ile de bilinen siyah çay, ter bezlerini daralttığı için zaman içerisinde çok daha az ter üretilmesine imkân verir. Buna göre siyah çaydan aşırı terleme problemleri konusunda yararlanmak isteyenler ılık su içerisine siyah çay poşeti koyup birkaç dakika ıslattıktan sonra poşeti doğrudan terleme sorunu yaşadıkları bölgelerin üzerine koyabilir.

 • Domates Suyu

Aşırı terlemeyi önleyen domates suyu, koltuk altı terlemesi bitkisel çözümler içerisinde hem kolay uygulanması hem de her yerde bulunabilmesi nedeniyle en sık tercih edilen metotlardan birisidir. Ezilmiş buz ile karıştırılarak hazırlanabilecek olan domates suyunun koltuk altlarına sürülmesi halinde kısa sürede aşırı terleme problemlerinin önüne geçilebilecektir.

 • Adaçayı

Düzenli adaçayı tüketimi, vücuttaki zararlı atıkların terleme yolu yerine boşaltım kanalı yoluyla atılmasına imkân verir. Bu nedenle daha az terlemek isteyen kişilere günlük en az 1 fincan adaçayı tüketimi tavsiye edilir.

Koltuk Altı Terlemesi İçin Diğer Çözümler

Koltuk altı terlemesi bitkisel çözümlerle giderilebileceği gibi daha farklı pek çok yöntem üzerinden de bu problemin çözümü sağlanabilir. Buna göre koltuk altı terlemesi sorunu ile mücadele eden kişilerin aşağıdaki adımları da deneyebilecekleri söylenebilir:

 • Koltuk altı terlemesi için bitkisel yağların gücünden yararlanılabilir. 10 damda adaçayı yağı ve 15 damla lavanta yağı karıştırıldıktan sonra koltuk altlarına gün aşırı olacak şekilde sürülebilir.
 • 1 patlıcan kabukları soyulduktan sonra kaynayan su içerisine atılır ve birkaç dakika kaynatıldıktan sonra 30 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Günlük olarak hazırlanabilecek bu bitkisel kür günde en az 2-3 kere içilebilir.
 • Pudra şekeri ile koltuk altı terlemesine çözüm bulunabilir. Pudra şekerinin terleyen bölgelere sürülmesi ve yarım saat beklendikten sonra ılık su ile temizlenmesi koltuk altı terlemesi problemlerine iyi gelir.
 • Sentetik kıyafetler teri tuttuğu için koltuk altı terlemesi problemlerini daha da kötüleştirir. Bu nedenle pamuklu ve vücudun hava almasına imkân veren giysiler giyilmesi koltuk altı terlemesine karşı alınabilecek olan önlemlerdendir.
 • Koltuk altında yer alan kılları düzenli olarak almak da yine koltuk altı terlemesine karşı uygulanabilecek yöntemler içerisindedir. Bu uygulama hem kötü kokuyu azaltacak hem de koltuk altlarının daha az terlemesine olanak verebilecektir.

Yorum yapın