Kirazın Faydaları

Lezzeti ile herkesin severek tükettiği kiraz meyvesi, kiraz ağaçlarında yetişmektedir. Boyları toplamda 3-4 metreyi bulan bu ağaçlar, ılıman iklimlerde meyve verebilir. Kirazın en etkili özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Bunun yanında içerdiği birçok vitamin grubu ve maddeler ile insan sağlığı açısından faydaları oldukça fazladır.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Vücut Direnci Açısından Faydası: Kirazın antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinler kolay bir şekilde atılır. Bu sayede vücut direncinin artması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve özellikle kalbin kriz gibi risklerden korunması için çok fayda sağladığı bilinmektedir. Kansere yakalanma riskini de yüksek oranda azalttığı için, uzmanlar tarafından mevsiminde bol bol kiraz tüketilmesi önerilir.

Şeker Hastaları İçin Faydası: Diğer meyvelere oranla bakıldığı zaman daha düşük oranda glisemik indeks içeren kiraz, kan şekerinin dengelenmesi açısından fayda sağlar. Şeker hastalarının şeker ihtiyacını yeterli miktarda giderir ve kan şekerinin aşırı yükselmesine neden olmaz.

Uykusuzluk İçin Faydası: Uyku problemi çekenler için gece yatmadan önce kiraz tüketmek ya da kiraz suyu içmek önerilir. İçerisinde yer alan melatonin maddesi, iyi bir uyku süreci geçirmek için etki edecektir.

Yağları Eritmede Faydası: Kirazın yapılan bilimsel araştırmalar ile, özellikle karın bölgesinde yer alan yağları erittiği kanıtlanmıştır. Diyet yapanlar ve spor döneminde olanlar için kiraz fayda sağlar.

Alzheimer İçin Faydası: Kirazın içerdiği antioksidanlar, hafıza problemine neden olan zararları da engeller. Bu nedenle de alzheimer riskini azaltmak için tüketilmelidir.

Cilt Sağlığı İçin Faydası: İçerdiği antioksidanların toksinleri temizlemesi, daha sağlıklı ve temiz bir cilt görünümü de kazandırır. Bu nedenle cildin gençleşmesi ve sıkılaşması açısından kiraz tüketimi önerilir.

Kas Ağrıları İçin Faydası: Kiraz kasların yorgunluğunu almak ve gelişimini desteklemek açısından da fayda sağlar. Sadece kiraz değil, kiraz suyu da kaslara çok iyi gelir.

Kirazın Faydaları Kısaca

  • Vücut direncini arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Yağları eritmede fayda sağlar.
  • Cilde iyi gelir.
  • Kas ağrılarına iyi gelir.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

Kiraz sapı genelde çöpe atılır ancak kaynatılarak çayının tüketilmesi de çok fayda sağlar. Kolesterole iyi gelmesi, idrar söktürücü özellik göstermesi ve kalp dostu olması en dikkat çeken faydalarındandır. Bununla birlikte kirazda olan özellikler sapının çayı için de geçerlidir. Ayrıca bu çay, idrar yolu enfeksiyonlarını engelleme ve iyileştirmede de çok iyi gelecektir.

Kiraz Çekirdeği Yağının Faydaları

Eğer doğal olanı bulunursa, kiraz çekirdeği yağının da cilt için çok faydası vardır. Masaj yolu ile sürüldüğü takdirde hem yaşlanmayı geciktirir hem de ciltte tonik etkisi sağlar. Aynı zamanda eklem ağrılarının giderilmesi ve iltihapların iyileştirilmesi için de kiraz çekirdeği yağı kullanılabilir. Eski zamanlarda da kiraz çekirdeği yağı, merhem şeklinde kullanılır ve yaralar için de sıklıkla tercih edilirdi. Piyasada doğal olan yağı bulmak da çok önemlidir. Kimyasallar ile hazırlanmış bir kiraz çekirdeği yağı, fayda sağlamak yerine zarar verecektir.

Kirazın Zararları

Kirazın etkili bir zararı yoktur ancak gereğinden fazla tüketmek bireylerde yan etkilere neden olabilir. İshal ve mide ekşimesi gibi durumlar yaratan aşırı kiraz tüketimi aynı zamanda bazı bireylerde alerjik reaksiyonlar da gösterebilir. Mutlaka gerektiği kadar tüketilmesine özen gösterilmeli ve cilt üzerinde alerjik etkiler oluşturduysa, bunu uzman kontrolü ile kontrol altına alarak tüketimi sağlanmalıdır. Ayrıca kirazı mevsiminde tüketmek ve en doğalını tercih etmek de faydaları açısından önemlidir.

Yorum yapın