Kantaron Yağının Faydaları

Çok faydalı bir bitki olan kantaron gibi kantarondan elde edilen yağda şifa kaynağıdır. Ananelerimizden beri bitkisel tedavi amaçlı kullanılan kantaron yağı cilt üzerinde oluşan hasarları geçirmede etkilidir.

Kantaron son yılların en hızlı popüler olan bitkisi haline geldi. Bunda şifa kaynağı olmasının payı büyük; yapılan her araştırma kantaronun sayısız faydası olduğunu doğruladı. Bitkinin içeriği sadece geleneksel tıpta değil, modern tıpta da saygı duyulmasına sebep oluyor. Hypericumperforatum ismiyle bilinen kantaron, şimdilerde St. John’sWort yağı adıyla piyasada satışa sunuluyor. Amerika’da, Avrupa’da ve tüm Dünyada kullanılan bu mucize bitkinin yağı, uygulama kolaylığı sayesinde, şöhretini artıracak gibi görünüyor.

Kantaron yağı; antioksidanlar ve bioflavonoidler içerir. Bu içerik insan sağlığı için çok faydalıdır. Belirli sağlıklı sorunlarını ortadan kaldırabileceği için sıkça kullanılır ama yan etkiler içerdiği için doktora danışmadan başlanmaması gerekir.

Kantaron Yağının Faydaları

 • Mikropları Öldürür: Antiseptik etkisi olan kantaron yağı yaraları hızla iyileştirir, açık olan yaraların mikrop kapmasını engelleyerek olası riskleri azaltır. Kantaron yağı bal ile harmanlanarak yaraya uygulandığında antibiyotik etkisi oluşur ve olası kanamaları kolayca dindirir.
 • Mide Ağrılarını Azaltır: Midede ülserden veya başka mide rahatsızlığından dolayı kaynaklanan ağrıların azalmasında kantaron yağı etkilidir.
 • Hücreleri Yeniler: Kantaron yağı hücreleri yenilemesi ile meşhur yağlar arasındadır. Cildin ölü tabakadan arınmasını sağlayarak o bölgede varsa yaraları hızla iyileştirir.
 • Ağrıları Dindirir: Vücutta ağrıyan ve kasların kasıldığı bölgeye masaj yaparak uygulanırsa acı hafifleyerek giderilir. Romatizmal ağrılarda da etkili olan kantaron yağına ardıç ve kekik yağı eklenirse etkisi hızlıca artar.
 • Kan Şekerini Düşürür: Aç halde iken kantaron yağı haricen tüketilirse kan şekerinin düşmesine destek verir.
 • Pişiklere İyi Gelir: Tüm cilt sağlığına etkili olan kantaron yağı bebeklerde sık görülen pişikleri geçirmede de faydalıdır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bebeklere uygularken kantaron yağını su ile karıştırarak inceltmelisiniz. Aksi taktirde vücutta tahrişe neden olabilir.
 • Yanıkları İyileştirir: Eskiden beri yanan yerlere sürülen kantaron yağı yanıkların oluşturduğu sızıyı alarak bu bölgenin mikrop kapmasını da engeller.

Kantaron Yağının Faydaları Kısaca

 • Yaralara sürülerek iltihap kapması önlenir.
 • Kış aylarında ayakları üşüyenler kantaron yağı sürerek ısıtabilir.
 • Kanamaları durdurur.
 • Varislere iyi gelir.
 • Güneş yanıklarının verdiği hasarı azaltır.
 • Sırt ağrılarını dindirir.
 • Vücudun kuvvetlenmesi sağlar.
 • Hazmın kolaylaşmasını sağlar.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Dahilen kullanımı: 1 fincan suyun içerisine en fazla 4 damla damlatılarak günde 3 kez içilmelidir.
 • Haricen Kullanımı: Elinize birkaç damla damlatarak ağrıyan yere uygulanabilir yada yara olan bölgeye gazlı beze dökülerek uygulanabilir.
 • Ülser için: Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kantaron yağı tüketilir.
 • Sinir sıkışması için: 1 litre saf zeytinyağına kantaron yağı eklenerek karıştırılır. Kasılan ve sinir sıkışması oluşan bölgeye masaj yaparak yedirilir.

Dilerseniz kantaronu çay olarak da tüketebilirsiniz. Kantaron çayının faydaları konumuzdan faydaları ve yapılışını öğrenebilirsiniz.

Kantaron yağının antidepresan özelliği bulunur ve bu sebeple nesiller boyunca depresyon ve anksiyete tedavisi için kullanılmıştır. Ayrıca vücuttaki hormonların salınımını dengeler ve böylece, uykusuzluğa, sinire ve kronik yorgunluğa neden olan kaygı durumunu hafifletebilir. Bu rahatlatıcı ve antidepresan etkileri sebebiyle, adet öncesi sendromunu azaltabilir ve menopoza bağlı ruh hali değişimlerini önleyebilir.

Bazı çalışmalar, sigara ve alkol bağımlılığı gibi şikayetleri olan insanlar için de yararlı olduğunu göstermiştir. Sigarayı ve alkolü bırakan insanların çektiği yoksunluk duygularını da azaltabilir. Ancak bunu destekleyecek daha çok çalışma yapılması gerekiyor. Antiviral özellikleri ile Aids, hepatit ve benzeri viral hastalıklara dair riski azaltabilir. İçerisindeki bileşenler yardımıyla, hipotiroidizm hastalarına yardımcı olabilir ve tiroid bezinin normal çalışmasına destek verebilir.

Sedatif ve antienflamatuvar özelliği ile, artrit ve eklem hastalıklarına bağlı ağrıları hafifletmek için kullanılır. Aslında halk arasında bacak ağrıları için en çok kullanılan üründür. Ayrıca bağırsak iltihabını azaltır, eklemlerdeki iltihaplanmanın etkileri ortadan kaldırır ve kan basıncını düşürerek; kalbin üzerindeki baskıyı azaltır. Kantaron yağı bölgesel olarak uygulanırsa kan dolaşımını hızlandırdığı için, cildi güzelleştirir ve yanık, çürük ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca yapılan yeni araştırmaların sonucunda kanseri önleyebileceği ortaya çıkmıştır. Lösemi gibi belirli kanser türlerini önleyebilme yeteneğinin kanıtlanması için daha çok araştırma yapılması gerekse de, ilk bulgular insanlar için heyecan verici niteliktedir.

Kantaron yağını, şifalı bitkiler satan aktarlardan, internet üzerinden güvenilir mağazalardan ve bazı yerel dükkanlardan satın alabilirsiniz. Her durumda, doğal ve organik kantaron yağı almaya özen göstermelisiniz. En yaygın karşılaşılan yan etkisi, baş dönmesidir. Diğer yağlarla karıştırıp kullanmak güvenli olmayabilir ve siz kendinize ve cildinize uygulamadan önce muhakkak küçük bir bölge üzerinde denemeli; eğer alerji yapmazsa bölgesel olarak uygulamalısınız. Doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Kantaron Yağının Zararları

 1. Günde haricen 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemelidir.
 2. Kantaron yağının raf ömrü 3 yıldır.

Kaynaklar:

http://sifalibitkiler.net/kantaron-yagi

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-329/st-johns-wort

Yorum yapın