İngiliz karbonatının faydaları ve zararları

İngiliz karbonatının faydaları

Halk arasında İngiliz karbonatı olarak bilinen sodyum bikarbonat içeriği ve şifa kaynağı olması nedeniyle halk arasında oldukça fazla kullanılıyor. Faydalı olması nedeniyle dünyanın farklı bölgelerinde içme suyuna eklenen ve halkın sağlığının korunması amaçlanan İngiliz karbonatının faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Mide sindirim asitlerini nötralize eden antiasit içeriği ile mide ekşimelerine, mide yanmalarına ve reflü hastalığı oluşumuna mani olan yararlı bir bileşiktir. Suda çözünmüş halde tüketildiğinde mide sağlığınızı koruyarak mide krampları ve mide ağrıları çekmenizi önler. Mide kanamalarının sebebi olan mide asit oranının artmasını önleyen İngiliz karbonatı midenizin sağlığını koruyan temel etken maddeler arasında yer alır.

2 ) İngiliz karbonatının diş minesi beyazlatma özelliği bilinmektedir. Dişleriniz üzerinde veya arasında yer alan bakteri, mantar, küf gibi zararlıları yok ederek mine tabakasının beyazlamasını sağlayan ve diş sağlığınızı koruyarak dişlerinizi güçlendiren İngiliz karbonatı bir bardak su içine 1 tatlı kaşığı eklenerek karıştırılıp ağızda üç defa gargara yapılarak kullanılabilir.

3 ) Çok fazla tüketilen şeker, çikolata, kahve, çay ve yapay meyve sularının yapısı oldukça asidik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dokuların asidik oranının fazla olması bünyenizin hızlı bir şekilde yorulmasına neden olur. Bu durumların oluşmasını önlemek ve vücudunuzun asit oranının normale çekilmesini sağlamak için yemeklerinize bir tatlı kaşığı ekleyerek tüketmelisiniz. Düzenli tüketilmesi sonucundan osteoporoz, dejeneratif hastalıklar ve mide hastalıkların oluşumu önlenmiş olur.

4 ) Ürik asitin kan ve idrar dokularında oluşturduğu gut hastalığı vücudunuzun ph dengesini bozar. Bu durum çeşitli hastalıkların oluşmasına ve midenizin sürekli olarak ekşimesine neden olur. Mide ekşimesi düzenli beslenmenizi bozarak bağışıklık sisteminizin güçsüz ve savunmasız kalmasına neden olur. Bu durumu önlemek için İngiliz karbonatı tüketmeli ve vücut sağlığınızı koruduğunuz gibi gut arttiti oluşmasını önleyerek sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

5 ) İdrar yollarınızda iltihap varsa veya belirli periyotlarda idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız mutlaka İngiliz karbonatı kullanmalısınız. Asit nötralize özelliği ile idrarınızdaki asit oranını düşürecek olan İngiliz karbonatı idrar yolları iltihabından kurtulmanızı sağlayacaktır.

6 ) İngiliz karbonatı idrar yollarında olduğu gibi böbrek hastalıklarında da tedavi edici özelliğe sahiptir. Böbrekler oluşan süzülme sonucunda böbrek lenflerinde kalan artık maddeler böbreğin ph düzenini bozarak çeşitli böbrek hastalıklarına neden olur. Böbrek hastalıkları sonucunda böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür bir hastalık ile karşılaşmamak ve böbreklerde oluşacak ph bozukluklarını düzeltmek için yapmanız gereken düzenli olarak İngiliz karbonatı içmek ve ph oranının kontrol altında olmasını sağlamaktır.

7 ) İngiliz karbonatı içerdiği antiasit maddeler sayesinde mide sağlığını koruduğu gibi bağırsaklarda ve sindirim sistemi organlarında da etkendir. Özellikle mide ph dengesini koruduğu için mide sindirim enzimlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Böylece mide de oluşacak sindirim sorunsuz olmasına katkı sağlayan İngiliz karbonatı bağırsaklarda emilimin sağlıklı bir şekilde yapılmasına da katkı sağlayarak sindirim sistemi hastalıklarının oluşmasını önler.

İngiliz karbonatının zararları

İngiliz karbonatının faydaları metabolizmaya iyi gelirken zararları da farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olur.

1 ) Fazla tüketilmesine bağlı olarak bir kısmı vücuttan atılamaz ve kan basıncının artmasına, dolaylı olarak tansiyon oluşmasına neden olur.

2 ) Vücutta fazla depolanması karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyerek karaciğer hastalıklarının oluşmasına neden olur.

3 ) Uzun süreli reçeteli ilaç kullanımı olan hastaların doktor izni ile kullanması gerekir. İzinsiz bir şekilde kullanılan ingiliz karbonatı ilaçların asidik özelliklerini nötralize ederek iyileşme sürecini uzatır.

4 ) Bazı spor dallarında doping etkisi olduğu için kullanımı yasak olan İngiliz karbonatı kullanılmadan önce izin prosedürleri iyice analiz edilmelidir.

“İngiliz karbonatının faydaları ve zararları” üzerine 6 yorum

 1. Şimdiye dek karbonatı bir tek diş beyazlatmada kullandım. Bir kere denedim ve gerçekten etkisini gördüğüm için gerek gördüğüm zamanlarda kesin kullanıyorum. Ama çok da fazla kullanmamak gerek çünkü dişte aşınmalara sebep olabilir.

  Yanıtla
 2. Karbonatı diş temizliği için kullanıyorum. Kullanmanızı da tavsiye ederim. Dozu fazla aşmayarak günlük kullanım gerçekten etkili sonuçlar veriyor. Fakat ağzınızı bol suyla yıkamanızı öneririm nahoş tatlar bırakabiliyor.

  Yanıtla
 3. Gün içinde aşırı şeker tükettiğim için doktorum bunu almamı önerdi. tabi direk doktora güven olmaz. biraz araştırayım dedim hakkaten faydası oluyormuş ama fazlası zarar arkadaşlar hipertansiyon a neden oluyor onu gözden çıkarmayın derim.

  Yanıtla
 4. Dişler minesini beyazlatmada faydası olduğunu yeni öğrendim deniyeceğim bu makaleyi okumam benim için iyi oldu okadar araştırmıştdım diş minesini beyazlatmak için sonunda açıklayıcı bir makale buldum.

  Yanıtla
 5. İngiliz karbonatı ile ilgili diğer sağlık sitelerinde pek fazla bir bilgi yok maalesef. Bu makale çok yararlı ve bilgi verici oldu, Teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın