Basura Ne İyi Gelir?

Genelde 45-65 yaş arasında görülen bu hastalık, dünyada çok fazla kişiyi etkilemektedir.

Bu yaygın sorun, anüs ve rektumdaki damarlar şiştiğinde ve iltihaplandığında ortaya çıkar. Yer çekimi, aile öyküsü, kabızlık, düşük lifli diyet, ağır kaldırma, obezite, gıda alerjileri, fiziksel aktivite eksikliği, hamilelik ve uzun oturma veya ayakta kalma süreleri gibi bir dizi faktör bu sorunu tetikler.

Hemoroidler esas olarak iki tiptir – iç veya dış. Terimlerden de anlaşılacağı gibi, iç hemoroidler rektum içinde gelişir ve dış hemoroidler anüs çevresindeki derinin hemen altında yer alır.

Hemoroidlerin bazı yaygın semptomları anüsteki kan pıhtıları veya topakların bağırsak hareketleri sırasında kanaması, anal bölgeye yakın tahriş ve dışkılama yapılmazken bile ağrıdır.

Eğer çok uzun süre tedavi edilmezse hemoroid, kronik kan kaybı, doku ölümü ve hatta anal veya kolorektal kanser gibi komplikasyonlara yol açabilir. Neyse ki, hemoroidleri tedavi etmek ve semptomları basit, doğal maddelerle azaltmak zor değildir. Evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz hemoroide iyi gelen şeyler nelermiş bakalım.

Basura ne iyi gelir?

 1. Buz

Tavsiye edilen ilk ev tedavisi buzdur. Buz, kan damarlarını daraltmaya, şişmeyi azaltmaya ve acil bir rahatlama sağlamaya yardımcı olur.

Etkilenen bölgeye doğrudan bir bezle sarılmış bir buz paketi veya kısmen eriyen bir buz parçasını yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayın. Hemoroid iyileşinceye kadar günde birkaç kez yapın.

Bezelye veya mısır gibi dondurulmuş sebzeler bile kullanabilirsiniz. Paketi bir havluya sarın ve sonra hemoroid üzerine uygulayın. Bunu günde üç kez 20 dakika yapın.

 1. Aloe Vera

Aloe vera, hemoroidleri tedavi etmek için doğanın en iyi bileşenlerinden biridir. Aloe vera’nın anti-enflamatuar ve terapötik özellikleri basurun tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Aloe vera hem iç hem de dış hemoroidler için kullanılabilir.

Dış hemoroidleri tedavi etmek için anüse biraz aloe vera jeli sürün ve bölgeye yavaşça masaj yapın. Bu basit yöntem ağrıdan kurtulmayı sağlar ve yanma hissini yatıştırır.

İç hemoroidleri tedavi etmek için aloe vera yapraklarını şeritler halinde kesin. Bitkinin dikenli kısımlarını kesdiğinizden emin olun. Dilimleri bir kaba yerleştirin ve dondurun. Ağrı, yanma ve kaşıntı hissini hafifletmek için buzlu soğuk aloe vera şeridini ağrılı hemoroide uygulayın.

 1. Limon suyu

Limon suyu, kılcal damarları ve kan damarı duvarlarını güçlendirerek basuru rahatlatan çeşitli besinler içerir.

 • Bir parça pamuğu taze sıkılmış limon suyu ile ıslatın.  Hemoroid üzerine uygulayın.
 • Başlangıçta hafif bir karıncalanma ya da yanma hissi olacaktır, ancak kısa süre içerisinde yok olacaktır.
 • Alternatif olarak, bir fincan süte yarım limon suyu sıkıp için. En iyi sonuç için bunu her üç saatte bir yapın.
 • Yarım çay kaşığı limon suyu, zencefil suyu, nane suyu ve balı karıştırın. Bunu günde bir kez alın.
 1. Badem Yağı

Yumuşatıcı ve derin doku emilimi özellikleriyle bilinen badem yağı, esas olarak dış basur tedavisi için kullanılır. Saf badem yağına batırılmış  bir parça pamuğu etkilenen bölgeye uygulayın. Badem yağı, burayı nemlendirir ve dışkılamayı kolaylaştırır. Anüsün içinde ve çevresinde yanma ve kaşıntı hissini hafifletir. Bunu günde birkaç kez yapın.

 1. Zeytinyağı

Zeytinyağı antioksidan özelliklere sahiptir ve öncelikle harici hemoroidleri tedavi etmek için kullanılır. Kan damarlarının elastikiyetini artırmaya yardımcı olur, bu da iltihabı azaltmaya ve anal kanaldaki şişmiş kan damarlarının büyüklüğünü azaltmaya yardımcı olur.

Basur için zeytinyağını;

Günlük bir çay kaşığı tüketin. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olacak ve içerisindeki tekli doymamış yağlar, boşaltım sisteminin işlevselliğini artıracaktır.

 1. Kepekli (işlenmemiş) Tahıllar

Basurunuz varsa, tam tahıl ürünlerini tüketmeye başlayın. Tam tahıl ürünleri, hemoroid semptomlarının ve kanamanın giderilmesinde son derece etkili olan iyi miktarda lif içerir.

Bu besinler, gastrointestinal sistemi temizlemeye, kabızlığı önlemeye ve kolonun daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Lif açısından zengin gıdalar dışkıyı yumuşatır ve bağırsak hareketleri sırasında gerilmeyi azaltmaya yardımcı olur. En iyi tam tahıl ürünlerinin bazıları yulaf, arpa, mısır, kahverengi pirinç, darı, kinoa ve buğdaydır.

 1. Elma sirkesi

Elma sirkesi büzücü özelliklerine bağlı olarak, şişmiş kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur. Hem iç hem de dış hemoroidlerin şişmesi ve tahrişini iyileştirmeye yardımcı olur. Daha hızlı sonuç almak için filtrelenmemiş ve pastörize edilmemiş sirkeyi kullandığınızdan emin olun.

Dış basur için, bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve ilgili bölgeye uygulayın. Başlangıçta acıyabilir, ama hızla kaşıntı ve tahrişten kurtulacaksınız. Şişlik azalıncaya kadar bunu günde birkaç kez yapın.
İç basur için, bir bardak suya bir çay kaşığı elma suyu sirke ekleyin ve günde en az iki kez için. Tadını daha iyi hale getirmek için bal ekleyebilirsiniz.

 1. Poşet siyah çay

Çayda bulunan tannik asit, hemoroid ile ilişkili şişme ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak bir tür doğal büzücüdür.

Sıcak suda siyah çay poşeti ıslatın. Sudan çıkarın ve biraz soğumaya bırakın. Islak çay poşetini yaklaşık 10 dakika şişmiş damarlara uygulayın. Bunu günde iki veya üç kez yapın.

Alternatif olarak, soğuk ve kullanılmış çay poşetlerini beş ila 10 dakika boyunca hemoroidlere uygulayabilirsiniz.

 1. Su

İç veya dış basur sorununuz varsa, su alımınızı artırın. Günde sekiz ila 10 bardak su içmeye çalışın.

Yeterli su alımı, iç sisteminizi temizlemeye ve tüm vücudunuzu nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve dışkıları yumuşak tutar, süzme ihtiyacını da azaltır.

Yeterli su ve diğer sıvıları içmediğiniz zaman, atıkların vücuttan atılması süreci yavaşlar ve bağırsakta birikinti olabilir. Sonuç, hemoroid sorununu daha da kötüleştirecek sert dışkıdır.

Kalıcı olan basurunuz varsa, şiddetli kanamaya veya sık sık tekrarlamasına yol açarsanız, böyle bir durumda bir doktora danışın.

Kaynak: https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-hemorrhoids-piles.html

“Basura Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın