Hamile İken Bulantıdan Kurtulmanın Doğal 8 Yolu

Bulantı çoğu insanın aşina olduğu bir şeydir. Bu asla hoş değildir ve hamilelik ve seyahat de dahil olmak üzere çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir.

Bulantı giderici ilaçlar, rahatlatmak için yaygın olarak kullanılır. Ne yazık ki, bu gibi ilaçların uyuşukluk da dahil olmak üzere kendi olumsuz yan etkileri olabilir.

Burada ilaç kullanmadan bulantıdan kurtulmanıza yardımcı olacak 17 ev ilacı tarifi verilecektir.

1- Zencefil

Zencefil, bulantı tedavisinde yaygın olarak kullanılan popüler bir doğal tedavidir.

İşleyiş şekli henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak uzmanlar, zencefildeki bileşiklerin, bulantı-karşıtı ilaçlara benzer şekilde çalışabileceğini öngörüyorlar. Aslında, çeşitli çalışmalar zencefilin çeşitli durumlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğu konusunda hemfikirdir. Örneğin, zencefil tüketmek gebelik sırasında mide bulantısını azaltmada etkili bir yol olabilir.

Zencefil ayrıca kemoterapi tedavisi veya ameliyattan sonra yaygın olarak görülen mide bulantısını azaltmada da etkili olabilir.

Hatta bazı çalışmalar zencefilin bazı reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu ve daha az olumsuz yan etki olduğunu bildirmiştir.

En etkili dozla ilgili bir fikir birliği yoktur, ancak yukarıdaki çalışmaların çoğu günde 0.5 ila 1.5 gram kurutulmuş zencefil kökü katılımı sağlamıştır.

Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Ancak, düşük tansiyona veya düşük kan şekerine yatkınsanız veya kan inceltici alıyorsanız zencefil alımınızı sınırlandırmanız gerekebilir.

Bazı uzmanlar ayrıca hamilelik sırasında kurutulmuş zencefil yemenin güvenliğini de sorgulamaktadır.

Zencefil üzerinde az sayıda çalışma olmasına rağmen, sağlıklı gebe kadınlar üzerinde yapılanlar düşük yan etki riski olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle, çoğu uzman zencefilin hamilelik sırasında güvenli ve etkili bir ilaç olduğunu düşünmektedir.

2- Nane Aromaterapi

Nane aromaterapi bulantıları azaltmaya yardımcı olan başka bir alternatiftir.

Nane kokusuna maruz kalanlar bulantı düzeylerini anti-bulantı ilaçları veya plasebo verilenlere göre anlamlı olarak daha düşük olarak derecelendirmişlerdir.

Bir çalışmada, nane aromaterapisi olguların %57’sinde bulantıyı azaltmada etkili olmuştur.

Başka bir çalışmada, mide bulantısının başlangıcında nane içeren bir soluma cihazı kullanılması, semptomları vakaların %44’ünde azaltmıştır.

Bazıları bir fincan nane çayı yudumlamanın benzer anti-bulantı etkilerine sahip olabileceğini öne sürmektedir. Yine de nane çayı vererek denemek için çok az şeyiniz olsa da, şu anda etkinliğini doğrulayan hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

Hap formunda alınan nane yağı karışık sonuçlar göstermiştir. Bazı çalışmalar yarar gösterirken, diğerleri hiçbir etki göstermez. Dahası, nane yağı yutmanın güvenliği konusunda çok az bilgi vardır.

Bu nedenle, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce nane hapları hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, nane yağı kokusu tamamen güvenlidir ve insanların yaklaşık yarısında çalışmaktadır.

3- Akupunktur veya Akupresür Noktalarını Deneyin

Akupunktur ve akupresür, bulantı ve kusmayı tedavi etmek için geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan iki tekniktir.

Akupunktur sırasında, vücudun belirli noktalarına ince iğneler yerleştirilir. Akupresür vücudun aynı noktalarını uyarmayı amaçlar, ancak bunu yapmak için iğneler yerine basınç kullanır.

Her iki teknik de beyne ve omuriliğe sinyal ileten sinir liflerini uyarır. Bu sinyallerin mide bulantısını azaltma kabiliyetine sahip olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, son iki gözden geçirme akupunktur ve akupressürün bir operasyondan sonra mide bulantısı riskini %28-75 oranında azalttığını bildirmektedir.

Dahası çalışmalar, her iki formun da, semptomları azaltmada anti-bulantı ilaçları kadar etkili olduğunu ve neredeyse hiçbir olumsuz yan etkisinin olmadığını göstermektedir.

Benzer şekilde diğer iki derleme, akupresürün bulantı şiddeti ve kemoterapi sonrası gelişme riskini azalttığını bildirmektedir.

Akupunkturun hamilelik sırasında bulantıyı azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir fayda bildiren çoğu çalışma, P6 olarak da bilinen Neiguan akupunktur noktasını uyardı.

Bu siniri tek başınıza 2–3 parmak genişliğinizi iç el bileğinizden iki önemli tendon arasına yerleştirerek uyarabilirsiniz. Onu yerleştirdikten sonra, diğer kolunuzda aynı prosedürü tekrar etmeden önce yaklaşık bir dakika boyunca başparmağınızla aşağı doğru bastırın. Gerekirse tekrarlayın.

4- Bir Dilim Limon 
Taze dilimlenmiş limondan yapılanlar gibi narenciye kokular, gebe kadınlarda bulantıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, bir grup 100 gebe kadına, mide bulantısı hissettiklerinde limon veya badem esansiyel yağlarını soluması talimatı verilmiştir.

4 günlük çalışmanın sonunda, limon grubundakiler bulantılarını badem yağı plasebo verilenlere göre %9 daha düşük olarak değerlendirmişlerdir.

Bir limon dilimlemek ya da sadece kabuğunu tırmalamak, esansiyel yağlarını havaya bırakmaya yardımcı olduğu için benzer şekilde çalışabilir. Bir şişe limon esansiyel yağı, evden uzakta olduğunuzda kullanmak için pratik bir alternatif olabilir.

5- Nefesinizi Kontrol Edin

Yavaş, derin nefesler almak da bulantıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada araştırmacılar, cerrahi işlem sonrasında mide bulantısını azaltmada hangi aromaterapi kokusunun en etkili olduğunu belirlemeye çalışmışlardır.

Katılımcılara burun boyunca yavaşça nefes almaları ve çeşitli kokulara maruz kaldıklarında üç kez ağızdan nefes almaları talimatını verdiler.

Plasebo grubundakiler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar bulantıda azalma bildirdiler. Bu, araştırmacıların kontrollü solunumun rahatlama sağlayabileceğinden şüphelenmesini sağladı.

İkinci bir çalışmada, araştırmacılar, aromaterapi ve kontrollü solunumun, bulantıları bağımsız olarak rahatlattığını doğruladılar. Bu çalışmada, kontrollü solunum, olguların %62’sinde azalmıştır.

Bu son çalışmada kullanılan solunum paterni, katılımcıların burunlarını üç sayıya kadar teneffüs etmelerini, nefesini üç sayıya kadar tutmalarını ve daha sonra üç kişiden nefes almasını gerektiriyordu.

6- Belirli Baharatları Kullanın

Bazı baharatlar , bulantıyla savaşmak için sıklıkla önerilen popüler ev ilaçlarıdır.

Bu baharatların çoğu sadece anektolojik kanıtlarla desteklenir. Ancak, bu üç baharatın bulantı-mücadele gücü bazı bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir:

 • Rezene Tozu: Mide bulantısı da dahil olmak üzere adet belirtilerini azaltabilir ve kadınların daha kısa süreler geçirmesine yardımcı olabilir
 • Tarçın: Menstruasyon sırasında kadınların yaşadığı mide bulantısının şiddetini azaltabilir.
 • Kimyon özü: IBS’den muzdarip kişilerde karın ağrısı, bulantı, kabızlık ve ishal gibi semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu üç baharat, bazı bireylerde mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olsa da, güçlü sonuçların alınabilmesi için çok az çalışma vardır ve daha fazlasına ihtiyaç vardır.

7- Kaslarınızı Rahatlatmayı Deneyin

Kaslarınızı rahatlatmak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

İnsanların bu etkiyi elde etmek için kullandıkları bir teknik, ilerleyici kas gevşemesi (PMR) olarak bilinir. Fiziksel ve zihinsel rahatlama elde etmek için bireylerin sürekli bir sekansta kaslarını gergin ve gevşetmelerini gerektirir.

Yakın tarihli bir derleme, PMR’nin kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısının şiddetini azaltmanın etkili bir yol olduğunu bulmuştur.

Kas gerginliğini hafifletmenin başka bir yolu masajdır.

Bir çalışmada, bir grup kemoterapi hastasına, tedavi sırasında 20 dakikalık bir alt kol veya alt bacak masajı verildi.

Masaj uygulanmayanlara kıyasla, kitlesel katılımcılar, daha sonra mide bulantısı alma ihtimalinin yaklaşık %24 daha az olduğu görülmüştür.

8- Vitamin B6 Takviyesi Alın

Hamile kadınlar için anti-bulantı ilaçlarından kaçınmayı tercih eden alternatif bir tedavi olarak B6 vitamini giderek daha fazla tavsiye edilmektedir.

Çeşitli çalışmalar, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin, gebelikte bulantıyı başarılı bir şekilde azalttığını bildirmektedir.

Bu nedenle, bazı uzmanlar hafif bir mide bulantısı karşısında ilk basamak tedavi olarak hamilelik sırasında B6 vitamini takviyeleri almayı önermektedir.

Günde 200 mg’a kadar olan B6 vitamini dozları genellikle hamilelik sırasında güvenli kabul edilir ve neredeyse hiç yan etki yaratmaz. Bu nedenle bu alternatif tedavi denemeye değer olabilir.

Bununla birlikte, bu konuda pek çok çalışma yapılmamıştır ve bazı etkiler bildirilmemiştir.

Mide Bulantısını Azaltmak İçin eEk İpuçları

Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, diğer birkaç öneri mide bulantısı olasılığını azaltabilir veya semptomlarını hafifletebilir. En yaygın olanları şunlardır:

 • Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden uzak durun: Muz , pilav, elma, kraker veya fırınlanmış patates gibi yiyeceklerden oluşan bir beslenme bulantı mide bulantısını hafifletebilir ve mide bulantısı ihtimalini azaltabilir.
 • Yemeklerinize protein ekleyin: Protein açısından zengin yemekler yağ veya karbonhidratlı yemekler daha iyi bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Büyük öğünlerden kaçının: Mide bulantısını hissettiğinizde daha küçük ve daha sık öğünleri seçmek, belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Yedikten sonra dik durun: Bazı insanlar, bir öğünün ardından 30 ila 60 dakika içinde uzanırlarsa reflü ya da mide bulantısı geçirme olasılıkları daha yüksektir.
 • Yemekle birlikte sıvı içmekten kaçının: Yemekle birlikte herhangi bir sıvı içmek , dolgunluk hissini artırabilir, bu da bazı kişilerde mide bulantısını daha da kötüleştirebilir.
 • Yeteri Kadar Sıvı Alın: Dehidratasyon mide bulantısını kötüleştirebilir. Mide bulantınıza kusma eşlik ediyorsa, kayıp sıvılarınızı düz mineralli su, sebze suyu veya spor içeceği gibi elektrolit bakımından zengin sıvılar ile değiştirin.
 • Güçlü kokulardan kaçının: Bunlar özellikle hamilelik sırasında mide bulantısını kötüleştirebilir.
 • Demir takviyesinden kaçının: Normal demir düzeyine sahip hamile kadınlar, ilk üç aylık dönem boyunca demir takviyeleri almaktan kaçınmalıdırlar çünkü bulantı hissini daha da kötüleştirebilirler.
 • Egzersiz: Aerobik egzersiz ve yoga, bazı bireylerde mide bulantısını azaltmada özellikle faydalı olabilir.

Bulantı birçok durumda olabilir ve çoğu zaman kendinizi korkunç hissedersiniz. Yukarıdaki doğal ipuçları, ilaç kullanmadan mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer mide bulantınız devam ederse, kesinlikle doktorunuzdan ek tavsiye almalısınız.

 

Yorum yapın