Gülmenin Faydaları

Gülmenin Faydaları

Gülmek, sadece vücutta oluşan fiziksel bir reaksiyon değildir. Gülmeye başladığınız anda bir dizi kimyasal reaksiyonu da başlatmış olursunuz. İyi bir kahkaha vücuttaki organların ihtiyacı olan serbest enzimlerin oluşmasına katkı sağlamaktadır.

 

Gülmenin Faydaları Nelerdir?

 • Gülmenin Bağışıklık Sitemine Faydaları: Kahkaha doğal antihistaminikler salgılaması içi vücuda bir uyarıda bulunur. T-hücreleri vücutta doğal antibiyotik görevi yapar ve iyi bir kahkaha bunu aktive eder. Böylece bağışıklık sistemi güçlenir ve mikroplarla rahat bir şekilde mücadele eder. Kahkaha aynı zamanda kandaki oksijeni arttırdığı için vücuttaki oksijenli kan da artar. Bu durum vücudun patojenlere karşı güçlenmesini sağlar.
 • Hipertansiyonu engeller: Gülmek kan basıncını normal düzeye getirir, derin nefes almayı sağlar. Bu da oksijen ve gerekli tüm besinlerin kan dolaşımını arttırmasına neden olur.
 • Masaj etkisi vardır: İyi bir kahkaha vücutta masaj etkisi yapar. Bacak, sırt, karın, solunum ve yüz kasları için çok iyi bir egzersizdir. Sadece gülerek iç organlarınızı yatıştırabilir karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Böylece hiçbir sindirim ve besin emilimi problemi yaşamazsınız. Güçlü bir kahkaha diyaframınızın titreşmesine neden olur. Derin nefes almış gibi olursunuz. Bu sebeple iyi bir solunum egzersizi yapmış olursunuz.
 • Hormonlar üzerinde düzenleyici etkisi vardır: Gülmek ağrıyı azalttığı için endorfin hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Dolayısı ile depresyon ya da anksiyete duygularının azalması sağlanır. Kişinin daha pozitif ve olumlu düşünmesine yardımcı olur.
 • Pozitif davet özelliği vardır: Kahkaha, kişinin özgüvenini yükseltir. Zihinsel dağınıklıklar karşısında mücadele etmenizi sağlar. Etrafınızdaki insanlar üzerinde pozitif etki bırakır. Birlikte gülmek, empati kabiliyetini arttırır. İnsanlar arasındaki mesafeyi azaltır ve sağlıklı iletişimi arttırır.
 • Kan şekerini dengeleyicidir: Kahkaha kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Diyabet tedavisinde önemlidir.

 

Gülmenin Faydaları

 1. Mutlu insanlar gereksiz yemek yemez. Böylece yeme bozuklukları yaşamamış olursunuz. Kahkaha mutluluğun dışa yansımasıdır. Günde on kez kahkaha atan bir insan 30 kalori yakar.
 2. Sosyal bir olay olan gülme olayı, benlik duygusunu yükseltir.
 3. Gülmek, ağrıya toleransın artmasına sebep olur.
 4. Mizaha yönelme duygusu, beden dengesinin sağlanmasına sebep olur.
 5. Gülmeyi adet haline getirmiş bir bünye kötü huylu tümörlere karşı koyabilir.
 6. Vücuttaki genel ağrılardan gülme sayesinde kurtulursunuz.
 7. Gülmek, cinsel yaşamın da daha iyi olmasını sağlar.
 8. Soğuk algınlığından korur.
 9. Sindirimin kolaylaşmasında etkilidir.
 10. İyi bir kahkaha sizi saldırganlıktan korur.
 11. Gülmenin faydaları arasında belki de en dikkat çeken durum, bir insanın çekici olmasına %100 katkı sağlamasıdır.

 

Gülmenin Zararları

Gülmenin faydaları olduğu gibi; Aşağıda vereceğimiz bilgiler uzmanların araştırmaları sonucunda savundukları bilgilerdir.

 1. Gülmek irade güçlüğünü azaltarak kişinin saygınlığını yitirmesine neden oluyor.
 2. Aşırı gülmek solunum yollarını açarak gülerken mikropların solunuma yapışmasını sağlıyor. Bu durum sonucunda ise bronşit ve astım rahatsızlıkları görülüyor.
 3. Gülerken idrar tutama sorunları baş gösteriyor.
 4. Gülerken başım ağrıdı deyiminin gerçeklik payı yüksektir.
 5. Gülerken karın kası yırtılmaları gerçekleşebilir.
 6. Çok nadir olmakla birlikte bazı kişilerin gülerken çenelerinin yerinden çıktığı görülmüştür.

“Gülmenin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Gülmek her derde deva. Sıkıntısı olan insanlar antidepresan kullanmak yerine gülseler daha faydalı olacaktır. Sağladığı mutluluk enzimleri ile tüm olumlu duyguları harekete geçiren gülme eylemi sayesinde tüm dertlerden kurtulmak mümkün. Doyasıya gülün ve eğlenin

  Yanıtla

Yorum yapın