Gribe Ne İyi Gelir?

Grip semptomları, ateş ve öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, ağrı ve titreme gibi etkilere sebep olabilir. Ama bu semptomları en aza indirmenin ve ağrıları azaltmanın çeşitli yolları vardır.

Reçeteli antiviral ilaçlar hastalandıktan kısa bir süre sonra alındığında grip belirtilerini hafifletebilir. Ancak, birçok durumda, hafif ve orta derecede grip semptomlarının giderilmesi için ihtiyacınız olan her şey basit ev ilaçları olabilir.

Grine ne iyi gelir sorusunun cevapları;

  1. Bol bol sıvı tüketmek

Grip, özellikle kusma veya ishal varsa, sizi susuz bırakabilir. Bu yüzden yeterli sıvı aldığınızdan emin olun. Su iyidir. Meyve suları ve elektrolit içecekler de öyle.

Kafeinli içeceklerden uzak kalmak isteyebilirsiniz, çünkü kafein bir diüretiktir. Ballı bitki çayı, boğaz ağrısını yatıştırır. Yeterince sıvı aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İdrarınız solgun sarı, neredeyse renksiz olmalıdır.

Bol sıvı tüketiminden bahsederken alkol almaktan kesinlikle bahsetmiyoruz tabi ki. Grip olduğunuzda yapmanız gereken son şey alkol almaktır. Alkol sizi uykulu yapar, grip zaten uyku getirir ikisi birlikte katlanılmaz bir hal alır.

  1. Çorba içmek

Nesiller boyunca, ebeveynler soğuk algınlığı ve grip olan çocuklara tavuk çorbası verdiler.  Peki bunu yaparken anneler haklı mıydı? Yapılan çalışmalarda tavuk çorbasının grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri ile yardımcı olabileceği görüldü.

  1. Dinlenmek

Genel olarak herkes bilir, gribin ilacı dinlenmektir. Vücudunu dinle. Egzersiz yapmamanı söylüyorsa, yapmayın. Eğer bütün gününü yatakta geçirmeye çağırıyorsa, yatakta kalın. Şiddetli soğuk algınlığı veya grip semptomları karşısında bile günlük işlerle uğraşmayın. Dinlenme, vücudun enfeksiyonla savaşma kabiliyetini desteklemenin başka bir yoludur.

Ve gece uykusunu atlamayın. İyi uyku döngüleri bağışıklık sisteminin iyi çalışmasına yardımcı oluyor, bu yüzden her gece sekiz saatlik uykunuzu almanız önemlidir.

  1. Bulunduğunuz alanları nemlendirmek

Nemli hava solumak burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı ağrı yardımcı olur. İyi bir strateji, günde birkaç kez buharlı bir duş almaktır – ya da sadece duşu açın ve birkaç dakika banyoda oturun, buharı teneffüs edin.

Bir diğeri  buharlaştırıcı veya nemlendirici cihazlar kullanmaktır. İçerisinde kalıp ve küf içermediğinden emin olmak için sık sık temizleyin.

  1.  Bir çadır yapmak

Tıkanmış hava yollarını açmak için hızlı bir yol mu ihtiyacınız var? Bir tencere su kaynatın. Etrafınızı tamamen kapatacak bir battaniye gibi bir şeyin altına girin. Bu tencere içerisindeki sıcak suyun buharını bir kaç dakika boyunca soluyun. Bu suya viks, nane yağı gibi solunum yollarını açıcı etkisi bulunan maddelerden de koymayı deneyebilirsiniz. Dikkat edin, bu çadır içerisinde çok uzun süre kalmayın. Yoksa başınız döner ve tansiyonunuz çıkabilir.

  1. Yüzünüze sıcak kompres uygulayın

Alın ve burunda, sıcak bir bez baş ağrısını veya sinüs ağrısını hafifletmek için harika bir yoldur.

  1. Pasteller kullanın

Öksürük ve boğaz ağrısında doğal pasteller ve bazı zencefili şekerler boğazı ve boğaz ağrısını iyileştirebilir. Öksürüğü de kesmeye yardımcı olan bu maddeleri c vitaminli ya da çeşitli vitaminli olabilecek şekilde bulabilirsiniz.

  1. Gargara yapın

Tuzlu su ile gargara yapmak özellikle de yattıktan sonra boğazın arkasından toplanabilen kalın mukustan kurtulmanıza yardımcı olur. Bazı çalışmalar tuzlu su ile gargaranın, tıkalı kulakları hafifletmeye yardımcı olabilir diyor.

  1. Burun spreyi kullanın

Burun tıkanıklığını açıp bu solunum yollarındaki sorunları ortadan kaldıran burun damlalarını ya da spreylerini kullanın. Bu spreylerin belirli kullanılma sıklığı, sayısı ve günü vardır. Kullanma talimatlarında bulunan bu bilgilere dikkat edin.

  1. Size iyi bakan bir bakıcıyı etrafınızda bulundurun

Grip ne kadar zor olmayan bir hastalık gibi görünse de özellikle ilk bir kaç gününde birinin bakımına ihtiyaç vardır. Size sıcak bir çorba yapıp meyve yıkayacak, su getirip ateşinize bakacak biri bu hastalığı atlatmanız için oldukça faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, grip süreç hastalığıdır. Vücudunuz bu hastalığı atana kadar bir süre geçecektir. Bu sürecin kısa ya da uzun olması, hastalığı kolay ya da zor atlatmanız tamamen size bağlıdır. Bol vitaminli, bol sağlıklı beslenme, sıvı tüketimi ve dinlenme ile desteklenen tedavi süreci çok daha kısa sürecektir.

kaynak: https://www.webmd.com/cold-and-flu/features/treating-flu-at-home#2

Yorum yapın