Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Gebelikte karın ne zaman büyür sorusuna yanıt olarak anne adaylarının karınlarının incelenmesi halinde hamile kalıp kalmadıklarının ortalama 4. ila 5. ayda fark edilebildiği söylenebilmektedir. Ancak annelerin vücut yapılarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilecek olan karın büyüklükleri ayrıca vücut şekillerine, kilolarına ve göbek bölgelerindeki yağ oranlarına göre de değişebilmektedir. Örneğin, zayıf olan ve boyu ortalamanın altında bulunan bir annenin hamile kalması durumunda göbeği çok daha kısa sürede ortaya çıkarken daha kilolu ya da daha uzun boylu anne adaylarının hamile kaldıklarını anlamaları çok daha uzun bir müddet alabilmektedir.

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Anne adayları çoğu zaman karınları ile fazlasıyla ilgilenir. Bunun en temel nedeni karınları büyüdükçe bebeklerinin gelişme hızının da o denli yüksek olduğunu düşünmeleridir. Lakin annelerin karınlarının büyüklüğü aslında sanıldığı kadar mühim değildir ve büyüyen karın da bebeğin hızlı geliştiğini göstermemektedir. Zira karnı normale göre büyük gözüken bir annenin karnındaki bebeğin diğer bebeklere göre daha zayıf olması muhtemelken, daha küçük karınlı bir annenin bebeğinin de diğer bebeklere göre daha kilolu olması olasıdır. Bu bağlamda gebelikte karın büyüklüğünün bebeğin gelişimini belli eden kriterlerden birisi olmadığı söylenebilir. Ancak yine de gebelikte karın ne zaman büyür diyen ve karnının kaçıncı aydan itibaren büyümeye başlayacağını merak eden anne adaylarına yukarıda da belirtildiği gibi 4. aydan sonra belirgin değişiklikleri gözlemleyebilecekleri dile getirilebilir.

Karın Büyüklüğü ile Bebeğin Kilosu Öğrenilebilir mi?

Annelerin hamilelik dönemlerinde karınlarının büyümesi, bebeklerinin ağırlığını tahmin edebilmeleri için bir kriter değildir. Çünkü anne adaylarının karınlarının büyük olması, bebeklerinin de diğer bebeklere nazaran iri olduklarını göstermemektedir. Böyle durumlarda bebekler tam tersine düşük kilolu da olabilmektedir. Bu nedenle sadece karın büyüklüğüne bakarak bebeğin iri ya da zayıf olması ile alakalı bir yargıya varmak mümkün değildir.

Annenin Karnının Geç Büyümesi Bir Sorun Teşkil Eder mi?

Gebelikte karın ne zaman büyür sorusunu yanıtladıktan sonra bazı anne adaylarının karınlarının hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkabileceğinden ve bazılarının da çok daha geç kendini belli edebileceğinden söz edilebilir. Gebelikte anne karnının erken ya da geç büyümesi, annede ya da bebekte herhangi bir problemin varlığına işaret etmemektedir. Zira yapılan pek çok araştırmada, karın büyüklükleri oldukça farklı olan annelerde ultrason cihazları ile gerçekleştirilen ölçümler neticesinde aynı kiloya sahip bebeklerin varlığı tespit edilmiştir. Bu da bizlere annelerin karınlarının geç büyümesinin ya da erken dönemde belirginleşmesinin herhangi bir problemin varlığının kanıtı olmadığını göstermektedir.

Gebelik Döneminde Karında Gözlemlenen Değişiklikler Nelerdir?

Gebelikte karın ne zaman büyür sorusunun yanı sıra anne adaylarının merak ettiği sorulardan bir diğeri de gebelik dönemi içerisinde bebeğin büyümesi neticesinde karında meydana gelen diğer değişimlerdir. Bununla alakalı ilk olarak anne karnında gelişen bebek yüzünden bir tür gerilme meydana geldiği söylenebilir. Karın bölgesinde görülen bu gerilme, göbek deliğinin çevresinin gerilmesine de sebebiyet vermektedir. Bu da en çok da gebelik döneminin 20. haftası ve sonrasında gerilme ve rahim baskısı neticesinde özellikle göbek deliğinde aşırı duyarlılığa neden olabilmektedir. Gebeliğin sonraki haftalarında ise oluşan bu duyarlılık zamanla azalmaya başlamakta ve göbek deliğinde dışarıya doğru çıkıntı ya da düzleşme görülebilmektedir.

Gebelik Döneminde Göbek Deliğinde Değişiklikler Olağan mı?

Gebelikte karın ne zaman büyür sorusu kadar olmasa da bugün pek çok anne adayının gebelik dönemi esnasında göbek deliğinde meydana gelen değişikliklerin nedenini merak ettiği de bilinmektedir. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse, hamilelik dönemi içerisinde rahmin büyümesi ile doğru orantılı olarak anne adayının karnındaki iç basıncın normalin üzerine çıkmasının karın kası ve göbek deliğinin gerilmesine ve akabinde delik bölgesinde hassasiyete sebebiyet verdiği söylenebilmektedir. Bu durum sonucunda ise göbek deliğinde dışarıya doğru çıkıntı ya da tam tersi düzleşme görülebilmektedir ve bu değişim herhangi bir sağlık sorununa işaret etmemektedir.

Yorum yapın