Diş şişmesine ne iyi gelir ve diş eti neden şişer?

DİŞ ETİ ŞİŞMELERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

En hassas dokulara sahip olan diş etlerindeki tahrişler nedeniyle şişmeler meydana gelir. Ancak bunları tetikleyen bazı durumlar vardır. İşte diş eti şişmelerine neden olan faktörlerin neler olduğunu öğrendiğiniz de, bu ağrıları önlemek için de gerekli tedbirleri almış olacaksınız. Peki ya bu edenler arasında en sık görülen faktörler nelerdir? Bu sorunun yanıtını sizlere aktardıktan sonra uygulayacağınız bazı tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Sıcak İçecek Tüketmek
Çay, kahve gibi içecekleri aşırı sıcak bir biçimde tüketmek diş etlerini tahriş etmektedir. Bu nedenle içecekleri tüketirken çok sıcak olmamasına dikkat ederseniz diş etlerinizin daha az tahriş olmasını sağlayabilirsiniz.

Sigara ve alkol kullanımı
Diş etlerinin düşmanlarından olan diğer faktörler ise sigara ve alkol kullanımının sıklıkla tekrarlanmasıdır. Bu zararlı maddeler nedeniyle diş etleri önemli ölçüde olumsuz olarak etkilenmektedir.

Sert gıdaların tüketilmesi
Meyve ve sebzeler arasında yer alan havuç, mısır gibi yiyeceklerin sert parçalar halinde tüketilmesi dişlere doğrudan zarar verir ve diş etlerinde şişmelere neden olabilir.

Yanlış fırçalama teknikleri
Dişlerinize fayda sağlamak isterken, olumsuz etkilenmesine neden olacağınız durumlardan birisi de fırçalamanın yanlış olarak yapılmasıdır. Bu da fırçalamak için seçeceğiniz ürünlerin ve doğru fırçalama tekniklerinin önemini bir kez daha ortaya çıkaracaktır.

Diş apsesi ve iltihaplanması
Diş etlerinde iltihaplanmaların meydana gelmesiyle birlikte şişlikler de beraberinde gelecektir. Bakterilerin neden olduğu bu apselerde aftların oluşması da görülebilir.

İlaç kullanımı
Bazı rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar nedeniyle diş etleri beklemediğiniz bir anda şişmeye başlayabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmalı ve ilaçlarla ilgili kullanımı sürdürüp sürdürmeyeceğinize karar vermelerini sağlamalısınız.

DİŞ ETİ ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yukarıda nedenlerini paylaştığımız diş eti şişmelerinin tedavisi de yine bu faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşecektir.

Sıcak ve Soğuk su Uygulamaları
İlk olarak sıcak suyun tüketimini durdurmalı ve daha ılık seviyede olan su ile ağzınızda gargara yapmalısınız. Bu su içerisine bir miktar tuz atmanızın hiçbir sakıncası olmayacaktır. Dilerseniz ılık suya batırmakta olduğunuz bir havlu ile kompres yapabilir ve böylece ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Şişliğin azalmasında ise buz tedavisi oldukça işe yarayacaktır.

Doğru Fırçalama Teknikleri
Fırçalama tekniklerinin yanlış olması halinde diş etinin zarar göreceğinden bahsettik. Bu da diş köklerinden başlamak suretiyle fırçalama yapmanız gerektiğini ve çok bastırmadan bu uygulamayı gerçekleştirmenizin doğru olacağını sizlere gösterecektir. Fırça seçiminde tellerinin yumuşak olmasına dikkat etmeli ve mutlaka diş ipi kullanmaya başlamalısınız. Böylece düzenli temizlemeniz sayesinde bakterilerin neden olduğu diş eti şişmesinden de kurtulabilirsiniz.

Diş etlerine Bitkisel Tedavi
Karanfil yağı veya zerdeçal kullanarak yapacağınız masajın diş etlerine masaj yaparak şişlikleri kısa sürede yok edebilirsiniz.

Yorum yapın