Dağ Çayının Faydaları

Dağ Çayının Faydaları

Dağ çayı boyu bir metreye kadar ulaşabilen yayla bitkisi türlerinden bir çeşit bitkidir. Daha çok Avrupa ve Asya da rastlanan bitkinin yaprakları açık yeşil renktedir. Dağ çayının genellikle toprağın üst kısımda bulunan yaprakları toplanır. Dağ çayının faydaları, hazırlanışı ve zararları hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Dağ Çayının En Önemli Faydaları

 • İştahı kapalı olan kişiler de dağ çayı tüketimi iştahın açılmasını sağlanır.
 • Dağ çayı düzenli içildiğinde hazımsızlık sorununu giderir.
 • Güç kaybı ve halsizlik sorunu olan kişiler için oldukça faydalıdır. Düzenli kullanımla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Çok önemli bir antioksidan olan dağ çayı mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
 • İltihapların temizlenmesi için oldukça yararlıdır, aynı zamanda düzenli kullanımında iltihap tekrarlanmasını önler.
 • Mide sorunu yaşayanlar için doğal bir mide ilacıdır. Mide sancılarının azalmasına, mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Gaz problemi olan kişilerde gaz söktürücü özelliğe sahiptir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerde en önemli ilaç kişinin kendi idrarıdır. Dağ çayı idrarı arttırarak sık, sık idrara çıkılmasını sağlayarak idrar yolu enfeksiyonlarını giderir.
 • Soğuk algınlığı problemine karşı doğal bir ilaçtır. Soğuk algınlığı için doktorunuzun önerdiği ilaçlarla birlikte dağ çayı tüketilmelidir.

 

Dağ Çayı Nasıl Hazırlanılır?

Dağ çayının çeşitli kullanılış şekilleri mevcuttur. Bunlar;

 • Daha önceden kuruttuğunuz veya kurutulmuş olarak aldığınız dağ çayını kaynayan suyun içine atarak birkaç dakika demledikten sonra hazırlanan çayı tüketebilirsiniz.
 • Günlük hayatta tükettiğiniz çaylar gibi demleyerek tüketebilirsiniz. Fakat önerilen tüketme şekli genellikle ilk belirtilen demleme şeklidir.

 

Dağ Çayı Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğer bir uzmandan yardım almamışsanız genellikle dağ çayı sabah, öğlen ve akşam olmak üzere üç defa tüketilir. Dağ çayının aç karnına tüketilmesinde her zaman fayda vardır. Başka maddelerle tüketimi etkisini azaltabilir. Sıcak tüketilen bu bitki yavaş, yavaş içilmelidir. Dağ çayı önerildiği gibi kullanılmalı ve fazlasından kaçınılmalıdır.

 • Asla demlediğiniz dağ çayı bitkisini şekerle tatlandırmayınız. Eğer tatlandırmadan tüketemiyorsanız balla bu durumu çözebilirsiniz.
 • Dağ çayı bitkisini limonla da tüketebilirsiniz. Bir kaç damla sıkacağınız limon çayınıza farklı bir aroma katmanıza yardımcı olacaktır.

 

Dağ Çayı Nerelerde Bulunur?

 1. Dağ çayının genellikle doğal olarak toplanmasında fayda vardır.
 2. Dağ çayı; yaylalarda, dağ eteklerinde sık, sık karşılaşılan bir bitkidir.
 3. Dağ, yayla gibi yerlere gitmeye imkanı bulunmayan kişiler özenle bu işi yapan aktarlardan alabilirler. Alacağınız aktarın bitkiyi taze olarak kuruttuğundan ve gerçek D
 4. dağ çayı sattığından emin olmanız gerekir.

 

Dağ Çayı Nasıl Ayırt Edilir

 1. Dağ çayı, açık yeşil yapraklara sahiptir bu belirleyici bir özelliktir.
 2. Adaçayına çok benzer fakat adaçayından farklı olarak yaprakları çok daha serttir.
 3. Üst kısımları genellikle açık renkli aromatik bir kokuya sahiptir.

 

Dağ Çayı Zararları

 1. Çok önemli hastalıklarda kulaktan dolma bilgilerle sadece dağ çayı tüketerek iyileşebileceğini düşünmek çok yanlıştır ve aynı zamanda hastalığa önlem almadığınız için ilerlemesine sebep olabilirsiniz.
 2. Bitki çaylarının fazlaca tüketilmesi durumunda bitki çaylarının içerdiği maddeler vücutta aşırı birikerek hastalıklara neden olabilir.
 3. Hastalıkları önlemek isterken bir başka hastalığın eline düşememek için günde 3 kereden fazla dağ çayı tüketmemelisiniz. Ayrıca 1 hafta tüketilen dağ çayından sonra 1 hafta ara vermek aşırıya kaçmamak adına daha iyi olacaktır.

“Dağ Çayının Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Soğuk algınlığı ve hazımsızlığa iyi geliyormuş beni ilgilendiren kısımlar zaten bunlardı tabi bizleri mikroptan koruması da dağ çayını içmenin diğer bir nedeni.Herkes içsin bence gayet güzel e de benziyor.

  Yanıtla

Yorum yapın