Çıplak Uyumanın Faydaları

Sağlığınızı geliştirmek söz konusu olduğunda, çıplak olarak uyumak ilk şey olmayabilir, ancak görmezden gelmemeniz gerekecek kadar önemli bazı faydalar vardır.

Görüldüğü gibi, çıplak uyumamanın bir çok faydası var. Bunlardan bazılarını duymuş olabilirsiniz, ancak diğerleri sizi şaşırtabilir.

1- Daha Hızlı Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olur

Ulusal Uyku Vakfına göre, vücut ısınız uykuya dalmada anahtar bir rol oynar. Aslında sirkadiyen ritminizin bir parçası, vücudunuzun uyku için “saat” olarak görev yapan biyolojik ritmidir.

Soğumaya başladığınızda vücudunuza uyku vakti geldiğini söyler, böylece çıplak olarak uyuyarak ve vücudunuzun sıcaklığının düşmesine izin verir aslında daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

2- Daha İyi Uyku Kalitesi Sağlar

Vücudunuzu soğutmak sadece uykuya dalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel uyku kalitenizi de artırır. Uzmanlar yatak odası için ideal sıcaklığn 15-19°C olması gerektiğini önerirler.

Çok soğuk veya çok sıcaksa, hızlı göz hareketini etkileyerek bebeğinizin ve vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olan uykuyu engellemiş olursunuz.

3- Cildi Sağlıklı Tutar

Çıplak uykuya dalmak, genel uyku kalitenizi arttırmanıza yardımcı olur, ayrıca cildinizi de iyileştirebilir. Küçük bir çalışma, zayıf uykuda cildin küçük bir yaradan iyileşme yeteneğini kısıtlayıp kısıtlamadığını incelemiştir.

Katılımcıları üç gruba ayırdılar biri “yeterli” uykuya sahip olan, uykudan mahrum bırakılan bir uykuya ve üçte biri uykudan mahrum bırakıldı ancak ekstra besinler aldı. Ve buldular ki, iyi uyuyan grup diğer iki gruptan daha hızlı iyileşti.

Bu, yeterli uyku almanın cildinizin iyileşmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğini ve eğer çıplak bir şekilde uyuyarak bunun daha iyi olmasına yardımcı olduğunu gösterir.

4- Stresi ve Kaygıyı Azaltın

Çıplak bir şekilde uyumak için bir başka sebep de iyi bir değişim olabilir. Bu, genel stresinizi ve kaygınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Zayıf uykunun stres seviyenize önemli bir etkisi olduğu sır değil. Çalışmalar göstermektedir kötü uyku depresyon ve hatta bağlı olduğunu artmış intihar riskine sebebiyet verir.

Stres ve anksiyete uykusuzluğa neden olurken, uyku kalitenizi iyileştirmenin yeterli uyumanıza yardımcı olabileceğini unutmamak önemlidir.

5- Kilo Alımını Önleyin

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, hayatınıza birçok açıdan zarar verebilir. Bir çalışma 21.000 kişiyi üç yıl boyunca izledi ve yetersiz uyku ile kilo alımı arasında olası bir bağlantı buldu. Bildirildiğine göre, gece başına 5 saate eşit veya daha az uyuyan bireylerin kilo alma olasılığı daha yüksektir.

Vücudunuzu geceleri daha soğuk tutmak, kalori yakma yeteneklerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Beş adamı inceleyen küçük bir çalışma, daha soğuk havaya maruz kalmanın, (19 ° C civarında), vücudun kahverengi yağ aktivitesini artırmasına yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

6- Düşük Kalp Hastalığı ve Tip2 Diyabet Riski

Geceleri yeterince uyuyamıyorsanız, diyabet veya kalp hastalığı riski altında olabilirsiniz. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, altı yıl boyunca 1.455 kişiden elde edilen veriler incelenmiş ve düşük uyku süresi ile diyabet riskinin artması arasında bir ilişki bulunmuştur ve bu da kalp hastalığınız için riskinizi artırabilir.

Çıplak olarak uyuyarak, daha hızlı uyuyabilme ve uykuda kalma yeteneğinizi artırabilir, bu da sağlığınıza geldiğinde tüm farkları yaratabilir.

7- Vajinal Sağlığı Korumak

Çıplak uyku vajinal sağlığı artırmak ve mantar enfeksiyonları önlemek için harika bir yoldur. Enfeksiyonlar sıcak ve nemli ortamlarda büyümeyi sever, sıcak tutan ve sıkı iç çamaşırlar da vajinal mantar enfeksiyonu riskinizi artırabilir.

Gün boyunca giydiğiniz şeyden bağımsız olarak, çıplak uyumak vajinanızdaki enfeksiyonların dışarı atılması ve sağlıklı kalması için kolay bir yoldur.

8- Erkek Doğurganlığını Artırın

Kadınlar çıplak uykudan yararlanabilecek tek kişi değiller. Yakın tarihli bir çalışmada 656 erkek, sıkı iç çamaşırı giymek ve daha düşük sperm sayısı arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürdü. Baksır giydiğini bildiren erkeklerin, sıkı iç çamaşırı giyenlerinkinden daha yüksek sperm konsantrasyonu ve toplam sperm sayısı vardır.

Çıplak uyumak testisleri serin ve sperm sağlığı için en uygun sıcaklıkta tutmak için harika bir yoldur.

9- Benlik Saygısını Artırın

Çıplak uyku, vücudunuzla iletişim kurmanın ve benlik saygısını arttırmanın harika bir yoludur. Bir araştırmada, çıplak zaman geçirmenin, öz saygıyı ve genel vücut imajını güçlendirdiğini gördük. Bu, özsaygıyı benimsemeye geldiğinde kesinlikle bir kazançtır.

10- İlişkinizi Geliştirin

Cinsel ilişkinizin gelişmesi için partnerinizle çıplak uyumak aynı derecede harika bir fikir olabilir. Aslında, bir çalışma, yetişkinler arasındaki ten temasının, ortaklar arasında bağlantı oluşturulmasında önemli bir rol oynayan oksitosin salgılanmasını uyardığını keşfetti.

Yorum yapın