Ceviz Yağı’nın Faydaları

Ceviz günlük kullanımınızda işlenmemiş hali ile bile oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde omega-3, potasyum, magnezyum, bakır ve protein içermesi ile bilinir. Vücudumuz omega-3’ü kendisi üretemediği için dışarıdan alınmasına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda A, E, V ve B vitaminleri açısından zengin bir depodur. Bir de yağ hali bulunur ki bunların yanında ayrıca antioksidan ellagic asit bulundurur içerisinde. Peki Ceviz Yağı’nın size faydaları nedir şeklinde bir sıralama yapsak ?

 •  Öncelikle iltihap gidererek egzama, mantar ve benzeri cilt hastalıklarındaki semptomlarınızı en aza indirgemeye yardımcı olur.
 •  Öncelikle iltihap gidererek egzama, mantar ve benzeri cilt hastalıklarındaki semptomlarınızı en aza indirgemeye yardımcı olur.
 • Antiageing özelliği sayesinde ciltte yaşlanmaya karşı durarak kırışıklıklarınızı azaltır. Yüz maskelerinizin içine azami oranda dahi ilave ederseniz cilde parlak bir görünüm sağlayacak ve besleyecektir.
 • Salgılanan hormonlarınızı normal bir seviyede tutulmasına yardımcı olacaktır. Özellikle safra ve müshil salgıları için bire bir şifadır.
 •  Grip ve soğuk algınıklıklarında kaptığınız öksürük krizlerini gidermeye yardımcı olur.
 • Saç maskelerinizin içerisine eklediğinizde saç köklerini güçlendirip dökülmelere karşı savaştığını göreceksiniz, aynı zamanda parlaklık da sağlayacaktır.
 • Hafızanızı güçlendirir, dikkat bozukluğunu toparlar.
 • Kan şekeri dengelemekte, kan dolaşımını düzenlemekte yardımcı besin ögelerinden bir tanesidir.Kalp basıncı düşürür.
 • Romatizma ağrılarına masaj eşliğinde iyi gelir.
 •  Cilt ve saç için iyi özelliklerinden ötürü bir çok kozmetik firmasının ilk tercihleri arasındadır. Kullandığınız ürünlerin genelde açıklama kısmında adını görmeniz mümkün.
 • Sindirim ve boşaltım sisteminizi olumlu etkiler.

Ceviz Yağı Nerelerde Ve Nasıl Kullanılır?

Ayak mantarı, sedef ve egzama hastalıklarına iyi geldiği için bölgelere uygulanabilmektedir yahut ceviz yağı içeren kremler kullanılabilir. Yüz ve saç maskelerinize ekleyerek parlaklık sağlarken aynı zamanda besleyici, doğal bir ürün kullanmış olursunuz.

Isıyla çok arası olmayan ceviz yağı sıcak tüketilen yiyeceklerden ziyade sos olarak salatalarda, soğuk yemek yanı aperatif ürünlerde tüketilebilir. Tadından şikayetçi olanlar kesme şeker üzerine, ekmek içi üzerine damlatıp hızlıca yutabilirler.

Cilde uygulanışına örnek vermek gerekir ise; ‘kırışıklıklara Karşı Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır ?
Ceviz yağı’nın nemlendiren etkisi sayesinde ince bir tabaka halinde mesaj yardımı ile kuru ciltlerde kullanılabilir. Kırışıklıklar için yaşlanma karşıtı etkisi bulunan ceviz yağı yüksek oranda linoleik ait ve doymamış yağ asidi içeriği sayesinde özellikle kaz ayağı bölgesinde oldukça işe yarar . Az miktar ceviz yağını bir parça pamuğun yada temiz kulak çöpünün üzerine dökün ve kırışık bölgelere uygulayın. Cilt tipinize göre bir ya da 2 saat bekletin ve yıkayın.
Bronzlaşmak isteyenler için bir çözüm olarak ince tabaka halinde sürülürse güneşlenirken kullanılması mümkündür.

Ceviz Yağı’nın Zararları Nelerdir?

Ceviz yağının bilinen herhangi bir etkisi bulunmamakla beraber yine de kullandığınız reçeteli bir ilacınız var ise önce doktorunuza danışarak kullanmak en iyisi olacaktır. Özellikle kilo problemi yaşayan yahut diyetteki kişilerde iştah artışı gözlemlenebilir. Kullanım öncesinde ufak bir şekilde alerjik reaksiyonunuz olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yorum yapın