Bozanın Faydaları

Kış mevsimi dendiğinde herkesin aklına sıcak boza içimi gelir. İç ısıtan lezzeti ve leblebi ile tüketildiğinde verdiği keyfin yanında aslında boza içeceğinin insan sağlığı için sayısız faydası da bulunmaktadır. Bozanın faydalarını öğrenen bireyler artık daha bilinçli bir şekilde tüketimini sağlamaktadır. İçerisinde darı irmiği, su ve şeker bulunan bu içecek Orta Asya dönemlerinden beri bilinir. Hatta Osmanlı zamanlarında da milli içeceklerden birisi olarak kabul edilen boza, her gece satılır ve her evde de mutlaka misafirlere ikram edilirdi.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Vitamin Eksikliği Açısından Faydası: Boza içeceğinin içerisinde A, B1, B2, E vitaminleri yer alır. Bu vitaminlerin eksikliğini yaşayan bedenler için iyi bir vitamin takviyesi sağlar. Ayrıca her vitaminin de farklı farklı insan bedeni açısından faydası bulunur.

Yorgunluk Açısından Faydası: Yorgun ve stresli geçen bir günün ardından boza yatıştırıcı ve dinlendirici bir etki sağlar. Ruha ve bedene zindelik kazandırır. Yorgunluğu alıcı özelliği sayesinde özellikle kış mevsimindeki bedensel bitkinliğin giderilmesi için bol bol tüketilmesi önerilir.

Soğuk Algınlığına Karşı Faydası: Sıcak etkisi ve içeriği ile grip ve benzeri hastalıklara karşı korur. Aynı zamanda öksürüğü kesici özelliği de bulunan boza, çocuklara kış mevsiminde bol bol içirilmelidir.

Anne Sütü İçin Faydası: Boza tüketimi emziren annelerde süt yapıcı bir etki sağlar. Aynı zamanda boza içeriğinde yer alan faydalı birçok madde de süte geçer ve bebek sağlığı açısından da çok olumlu etkileri beraberinde getirir. Bu nedenle hamilelikte ve doğum sonrasında kadınlar bol miktarda boza tüketmelidir.

Kemik Sağlığı İçin Faydası: Bozanın kemikleri güçlendirici etkisi olduğu da bilinir. Çocukların erken yaşta kemik gelişimlerini desteklemesi ve yetişkinleri raşitizm adı verilen kemik erimesi rahatsızlığından koruması için boza tüketilmesi gerekir.

Bağışıklık Sistemine Olan Faydası: Boza vücut direncini arttırmak için çok ideal bir içecektir. İçerisinde yer alan mineral ve vitaminler aynı zamanda kansere karşı koruma da sağlarken, güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşturulmasında da etkisini gösterir.

Sindirim Sistemine Olan Faydası: Boza tüketimi, sindirim sistemini rahatlatmak, mide rahatsızlıklarını iyileştirmek ve hazımsızlığı gidermek için de ideal bir içecek olarak bilinir. Ağır yemeklerden sonra bir bardak boza içilmesi uzmanlar tarafından da önerilir.

Strese Karşı Faydası: Hem güzel tadı hem de hoş kokusu ile ruha da dinginlik kazandırır ve stresli günlerde tüketilmesi ile sakinleşme sağlar.

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydası: Bozanın içerisinde yer alan B grubu vitaminleri cildin gençleşmesi ve sıkılaşması için çok faydalıdır. Aynı zamanda saç derisinin güçlenmesinde ve saç dökülmelerinde de iyileştirici bir etki sağlar.

Bozanın Faydaları Kısaca

 • Soğuk algınlığına karşı korur.
 • Vitamin eksikliğini giderir.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Cilt ve saç sağlığını korur.
 • Mide için faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Vücuda enerji verir.
 • Anne sütü için faydalıdır.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Stresi giderir.

Boza Hakkında Pratik Bilgiler: Eski zamanlara göre bozanın tüketiminde ciddi oranda bir azalma söz konusu. Özellikle doğal içeceklerin faydalarını öğrenmek ve bunları alışkanlık haline getirmek açısından çocuklar için her gün tüketimi sağlanmalıdır. Aynı zamanda evde bile hazırlanabilecek kadar pratik bir içecektir. Bozanın içerisinde yer alan her madde, vücut için çok farklı faydalar sağlamakla birlikte, katkı maddesinin olmaması da organik bir besin olduğunu gösteriyor.

Bozanın Zararları: Bugüne kadar kanıtlanmış ciddi bir zararı olmayan boza içeceği sadece aşırı tüketildiğinde gaz problemlerine ve ishale neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir