Beslenme programınızda yapacağınız kendisi küçük etkisi büyük 8 değişiklik

Kabul edelim, hepimiz zayıflamak, fit olmak istiyoruz, ancak yaşam tarzımızda ve beslenme programımızda önemli değişiklikler yapmak hepimiz için çok da mümkün olmayabiliyor. Zira iradenin güçlü olması, koşulların uygun olması gibi pek çok faktör rol oynuyor. Size çok iyi bir haberim var; söz konusu olan şey bir diyet yapmaksa, en başarılı rejimler genelde büyük sonuçları görmek için yalnızca küçük değişiklikler gerektiriyor. Çoğu zaman da, bu küçük değişiklikleri rutin haline getirdiğimizde daha da kalıcı sonuçlar elde edebiliyoruz. Size önereceğim 8 tane sağlıklı beslenme önerisi ya da beslenme değişikliğini deneyin, hem genel sağlığınızın düzeldiğini hem de belinizin inceldiğini fark edin. Aysetolgaiyiyasam.com’da yayınlanan yazının gerisi şöyle:

1. Merdivenleri kullanın!

Her sabah evden çıktığınızda muhtemelen şu kararla karşı karşıya kalıyorsunuz: Merdivenler mi, asansör mü? Peki, sizin yanıtınız ne oluyor? Şu an zayıflamaya çalıştığınıza göre sanırım sıklıkla asansörü tercih ediyorsunuz. Fakat açık ve net söylüyorum ki, tercihiniz her zaman merdivenden yana olmalı. Sadece bu küçük değişiklik sayesinde dakikada dokuz kalori yakabilirsiniz. Ancak yapabileceğiniz tek şey bu değil. Genel olarak, her gün daha uzun süre yürümeye çalışın. Otobüsten veya metrodan birkaç durak önce inin ve yolun geride kalınını yürüyün. Öğle yemeği için yakınlarda bir yere gidecekseniz, araç kullanmayın, mutlaka yürüyün. Bunlar gibi elinize geçen her fırsatta yürümeye özen gösterin.

2. Tam yağlı sütlerden uzak durun ya da azaltın

Eğer bir süt bağımlısıysanız, her gün düzenli olarak 1-2 bardak süt içiyorsanız, bu basit değişiklik sizin için bir kalori tasarrufu anlamı taşıyabilir. Sabahları kahvaltılık gevreğinize süt döktüğünüzde ya da yatmadan önce bir bardak içtiğinizde aldığınız kaloriyi azaltmak için ya az yağlı sütleri tercih edin veya sütün miktarını azaltın. Örneğin bir su bardağı değil de 1 çay bardağı dolusu süt tüketin. Bu sayede bir fincan başına 45 kaloriye kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak günlük tükettiğiniz süt miktarını azalttığınızda yağdan korkmanıza gerek yoktur. Bir de eğer sizin de benim gibi laktoz toleransınız düşükse, aşağıda sizin için hazırladığım listedeki süte eşdeğer ürünlerden bazılarını tüketebilirsiniz.(kaynak)

3. Yalın etleri seçin!

Sağlıklı olmak ve bununla birlikte biraz kilo vermek istiyorsunuz diye beslenme programınızdan etleri çıkarmanız gerekmiyor. Sağlıklı beslenebilmek için tek yapmanız gereken etin yağlı bölümlerini değil de, dana filetosu, kanat veya yuvarlak biftek gibi yağsız kesimleri tüketmek. Bu sayede gereksiz doymuş yağlardan almamış, porsiyon başına 91 kaloriye kadar daha az kalori almış olursunuz.

4. Karbonhidratlarınızı dikkatli seçin!

Karbonhidratlar hakkında genellikle pek de olumlu konuşamıyoruz. Ben özellikle sağlıklı ve temiz beslenme tavsiyelerimde karbonhidratları hiç kullanmamaya çalışıyorum. Fakat tüm karbonhidratların bu kötü şöhreti hak ettiklerini de düşünmüyorum. Zira tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı makarnalar gibi yüksek lifli gıdalarda bulunan karbonhidratlar aldıkları bu kötü şöhreti hiç mi hiç hak etmiyor. Aslında bunlar vücudumuza harcamak üzere yakıt kazandırıyor ve bize gün boyu harcayabileceğimiz enerji veriyor. Bununla birlikte, patates gibi aşırı derecede nişastalı karbonhidratlar ve boş kaloriler, şekerli içecekler ve gazlı içeceklerde bulun karbonhidrat ise bence hiç tüketilmemeli. Ancak çok seviyorsanız kısıtlı olarak tüketilmeli.

5. Paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durun

İşyerinde geçen uzun bir günün ardından TV önünde gevşemek istiyorsanız, en sevdiğiniz cips paketini hemen yanınızdan uzaklaştırın ya da bunun daha kolay bir yolu var, evinize bu tür ürünleri hiç sokmayın. Zira yiyeceğiniz bir avuç size vermekte zorlanacağınız kaloriler yığını olarak geri dönecek. Bunun yerine, hedeflediğiniz kiloyu, sahip olmak istediğiniz fit vücudu düşünün. Ancak altını çizmekte fayda görüyorum ki, bir paket cips alırsanız, bunun bugün, yarın ya da bir hafta sonra mutlaka tüketeceksiniz. Bu bakımdan bu tür ürünleri hiç almamak kesin çözümdür.

6. Yemeğe çorba ve salata ile başlayın!

Yemekten önce bir büyük bardak dolusu su veya et suyu bazlı bir çorba içmek ya da lif dolu bir salata yemek sizinmidenizi doldurmaya yardımcı olur. Bu sayede ana yemekte normalden çok daha az yemek yersiniz. İşte bu da daha az kalori almak anlamına geliyor. Fakat burada sağlıksız salata sosları, kremalı, unlu terbiyeli çorbalar falan söz konusu değil. Salata sosu için az zeytinyağı, limon suyu veya balzimik sirke uygun olacaktır. Çorbaların ise bol sebzeli, baklagilli olması tercih sebebidir.

7. Sağlıklı çözümler üretin!

Çoğu taze meyve ve sebzenin kalorisi düşüktür ve besin öğeleri bakımından ise oldukça zengindir. Aynı zamanda sıklıkla meyve ve sebze tüketerek sağlıksız ya da daha az sağlıklı olan besinleri az miktarda tüketmiş olursunuz.Tabağınızı farklı renkte meyve ve sebzelerle doldurduğunuzda zaten kalorilerde, yağda ve kötü karbonhidrat miktarı yüksek olan diğer besin maddeleri için tabakta yer kalmayacak. Taze meyve ve sebzelerin ağırlıklı olduğu bir tabağı silip süpürdükten sonra zaten canınız başka bir şey istemeyecek.

8. Kalorili içeceklerden uzak durun!

Tabii ki, herkes her istediğinde en sevdiği meyveli sodayı içmek veya sabah erken bir fincan latteye yumulmak ister. Bunu anlıyorum. Ancak, kilo vermeye çalışıyorsanız, kalorileri kesmenin en kolay yollarından biri tükettiğiniz sıvı kaloriyi sınırlamaktır. Susuz kaldığınızda kalorili içecekler sizi doyurmayacak, bir de üzerine boş kalorilerle sizi şişirecektir. Bu nedenle kalori içermeyen içecek alternatiflerini değerlendirmek en iyisidir. Bunlar; su, çay, ayran, kefir ve sade kahve olabilir. Çok tavsiye etmiyorum, ancak kendinizi şımartmak istiyorsanız, yağsız sütle bir fincan latte sipariş içebilir ya da bir şişe sade soda alabilirsiniz. Ama yine de, kalori alımı konusunda ılımlı olursanız çok daha başarılı olursunuz.

Yorum yapın