arganyagininfaydalari

Argan Yağının Şaşırtıcı Faydaları

Argan yağının faydaları arasında en belirgin olanı; içeriğindeki zengin besin değeri, saça ve cilde faydası vardır.

Argan yağı nedir hakkında genel bilgiler;

 • Argan yağı oldukça zor elde edilen, Fas’ta bir ağaç türünden yetiştirilen faydalı bir yağdır.
 • Argan yağı argan ağacındaki zeytine benzer meyvelerinden çıkarılır.
 • Argan yağının tümü neredeyse kuzey Afrika da yetişir.
 • Afrika’da eski çağlardan günümüze kadar kullanılan argan yağı bir çok cilt hastalığı ve saç problemini gidermektedir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Cilt Sağlığı
 • Erken yaşlanmayı azaltır
 • Güneşten koruma
 • Anti inflamatuar
 • Çatlak izlerini önler
 • Kırık uçları onarır
 • Cilt görünümünü güzelleştirir
 • Gece nemlendiricisi
 • Dudak kremi
 • Yara iyileşmesi
 • El yumuşatıcısı

Muhtemelen, argan yağının en önemli sağlık avantajları, yara iyileşmesini hızlandırma, cildi nemlendirme, yaşlanmayı yavaşlatma, kolesterol seviyesini düşürme, kanserle başa çıkma, saç sağlığını iyileştirme, sindirimi optimize etme, iltihabı azaltma, karaciğeri koruma, diyabeti yönetme yeteneğinden oluşur. tırnakları güçlendirir ve aynı zamanda kalp sağlığını da arttırır. Burada, Argon Yağının iyi bilinen birkaç avantajı vardır:

1. Cilt Sağlığı

Argan yağının en iyi bilinen ve en sık kullanılan işlevi cilt bakımıdır. Bu özel güçlü yağda bulunan triterpenoidler, yağda bulunan çeşitli diğer organik bileşiklerle birlikte, yaşlılık lekeleri ve izlerin görünüşünü ortadan kaldırabilir ve hatta dermatit gibi aknelerin ciddiyetini bile etkileyebilir. Ayrıca, herhangi bir tümörlü cilt hücreniz varsa, argan yağının uçucu bileşikleri, onları ortadan kaldırmanıza ve sizi hem gençleştirir hem de genç hissetmenize yardımcı olabilir. Erken yaşlanma çoğu insan için gerçekten ciddi bir konudur, ancak cilt elastikiyetini koruyarak, argan yağı bu tipik yaşlanma belirtilerini önleyebilir.

2. Erken Yaşlanmayı Azaltır

Argan yağı erken yaşlanma belirtileri ve semptomlarını gidermek için mucizelere yarayan yaklaşık% 80 yağ asitlerinden oluşur. Argan yağının düzenli kullanımının, cildin genç elastikiyetini geri yükleyerek ve ayrıca sağlıklı cilt hücrelerinin rejeneratif hızını artırarak, koyu lekelerin solmasına ek olarak kırışıklıkların derinliğini ve ciddiyetini azalttığı gösterilmiştir.

3. Güneşten Korunma

Güneş ışığında dışarıda olmak güzel olsa da, güneşten gelen UV ışınlarının cilt, saç ve tırnak üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Neyse ki, argan yağında bulunan bileşikler, yaşlanma sürecini önemli ölçüde hızlandırabilen ve ayrıca tehlikeli cilt kanserlerinde rol oynayabilen bu olumsuz etkilere karşı korunma sağlayabilir. Ek olarak, hücrelerin yenilenmesini teşvik eder, ayrıca tüm sağlık koşullarını yükseltir.

4. Anti-İnflamatuar

Argan yağında bulunan flavonoidler, hem dış hem de iç problemlerle başa çıkmak için kullanabileceğiniz etkili anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ağrıyan kas ve eklemlerin dinlenmesi için, cildinizde etkilenen bölgeye birkaç damla saf Argan yağı masajı yapın. Polikistik Over Sendromu ile ilgili bir problemi olan, aşırı kilo alımı, zayıf sindirim ve hatta mesane problemleri olan insanlar, mutfak sınıfı Argan yağının dahili anti-enflamatuar yeteneklerinden de önemli ölçüde yararlanabilirsiniz.

5. çatlak izlerini önler

Argan yağının cilt üzerindeki iyileştirici gücü, kanser tedavilerinin yanı sıra yaşlanma ile kalmaz. Bu özel mucize yağ, hamilelikten, kalçaların yanı sıra memelilerde tüylü gelişme ya da cildi güçlendirmenin yanı sıra yumuşatmayla hızlı kilo alımından kaynaklanan çatlak izlerini önlemek için de kullanılabilir.

6. Kırık Uçları Onarır

Saçta kullanıldığında kurumayı önler, ayrıca saç milini kaplayarak çevresel korur. Yağ nemi sızdırmaz, aynı zamanda uçmayı yumuşatır, saçları kontrol edilebilir hale getirir ve fırçalama ve şekillendirmeden kırılmaya karşı daha az hassas hale getirir. Argan yağı ayrıca, kına ve amla gibi renklendiricilerin kaplanmasına yardımcı olabilir ve bu da renklendirmeler arasındaki sürenin uzunluğunu arttırır. Vitamin-E Dolu Argan yağı saçı besler, bölünmüş uçları onarır ve saçın parlaklığını ve genel olarak sağlıklı görünümünü artırır.

7. Cilt Görünümünü Güzelleştirir

Argan yağı yara izi, kırışıklık ve diğer cilt bozukluklarına sahip olmayan insanlar için bile cildinizi pürüzsüz ve yumuşak hale getirebilir. Argan yağındaki saponinler, cilt hücrelerinin yenilenme kabiliyetini harekete geçirerek en büyük ve en önemli vücut organlarını güçlü ve sağlıklı tutar.

8. Gece Nemlendirici

Argan yağı hızlı bir şekilde nemlendirir ve Gece Yağ İşlemi yağlı bir artık bırakmaz. Cildi tamamen doğal bir temizleyiciyle temizledikten hemen sonra, ılık olması için avucunuza bir damla dökün. Dairesel hareketlerle boynunuza ve yüzünüze uygulayın. Kışın veya belki de kurutucu iklimlerde, ikinci bir damlaya ihtiyacınız olabilir; ama orta derecede kullanmayı unutma. Bu özel yağ göz çevresinde nazik ve güvenlidir. Hem A vitamini hem de E vitamini ince kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur ve bu hassas bölgeyi nemli tutar.

9. Dudak kremi

Harika bir dudak tedavisi için 1-2 damla alın ve ovalarak dudağınıza sürün. Bu sadece çatlamış olan dudakları iyileştiremez, aynı zamanda dudakları yumuşatır, pürüzsüzleştirir.

10. Yara İyileşmesi

Cildinizde bir yara veya başka bir çizik varsa ve sadece iyileşmesini hızlandırmakla kalmayıp, ayrıca enfeksiyonları da önler. Deriye doğru topikal olarak birkaç damla argan yağı kullanın veya taşıyıcı yağa koyun. İç tüketim de aynı şekilde yara iyileşmesine yardımcı olur, ancak doğrudan uygulandığında çok daha etkilidir.

11. El Yumuşatıcı

Kuru, pürüzlü elleriniz varsa ve sağlıklı olduklarından emin olmak için yollar aradıktan sonra argon yağı kullanmayı deneyin. Evet, ellere argan yağıyla birlikte masaj yapmak da ellerinizi nemlendirebilir ve onları yumuşak ve esnek hale getirebilir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Cildi mikroplardan arındırır: Argan yağı cildin mikroplardan ve serbest radikallerden temizlenerek arınmasını sağlar. İçeriğinde antioksidan barındıran argan yağı cildin yaşlanmasını önleyerek erken yıpranmasını engeller.
 • Kuru ciltlere argan yağının faydaları: Özellikle kış aylarında ortaya çıkan cilt kurumaları argan yağı kullanılarak giderilebilir. Güçlü bir nemlendirici etkisi olan argan yağı E vitamini açısından zengindir. Özellikle kuru ciltlerde görülen pullanma ve dökülme argan yağı ile kolayca tedavi edilebilir. Her gece yatmadan argan yağı ile cilde masaj yapılarak yedirilmelidir.
 • Argan yağı akneleri giderir: Yağlar aknelerin artmasına sebep olurken argan yağında tam tersi bir etki oluşturur. Hasar gören ciltlerin yeniden yapılanmasını sağlayan argan yağı oluşan siyah nokta ve sivilcelerin giderilmesini sağlar. Her sabah ve her akşam cilde masaj yapılarak yedirilmelidir.
 • Cilt tahrişlerini önler: Hassas ve kuru ciltlerde oluşan tahrişlerin giderilmesini sağlayan argan yağı tüm cilt hastalıklarının giderilmesinde etkilidir.

Argan Yağlı Yenileyici Yüz Maskesi

 • Limon suyu ( 1 çorba kaşığı )
 • Yoğurt ( 3 çay kaşığı )
 • Argan yağı ( 4 damla )
 • Bal ( 1 çorba kaşığı )

Hazırlanışı: Yukarıda verilen tüm malzemeleri karıştırıp cildinize uygulayın ve 10 dakika süresince ciltte bekletip süre sonunda cildinizi ılık su ile temizleyin.

Gebelik Döneminde Kullanılmalıdır

E vitamini açısından zengin olan argan yağı hamilelik döneminde sık görülen çatlaklık, kilo alımından sebep oluşan sarkmalar ve buruşuk ten giderilir. Ciltte elastikiyet sağlayan argan yağı özellikle hamilelik süresi boyunca kullanılmalıdır.

Argan Yağının El ve Ayaklara Faydası

Topuklarda oluşan çatlakları azaltmak için her gece yatmadan masaj yaparak uygulanmalıdır. Ellerdeki katiküllerin yumuşayarak daha sağlıklı tırnakların oluşmasında etkilidir. Tırnakların esneyerek kırılmasını önleyen argan yağından 1 – 2 damla uygulamak yeterlidir.

Dudakları Nemlendirir

Yaz ve kış aylarında sık, sık karşılaşılan dudak çatlamaları argan yağı uygulanarak önlenebilir. Dudakların dolgunlaşmasını da sağlayan argan yağında dikkat etmeniz gereken 1 damla ile masaj yaparak 2 dakika sonra dudaklardaki fazlalıkları alın.

Argan Yağının Saça Faydaları

 • Saçlar için yıllardır kullanılan argan yağı saç tellerinin güçlenmesinde ve genel bakımında oldukça etkilidir.
 • Saç tellerinin yumuşamasını sağlar.
 • Her banyodan sonra saç uçlarına uygulandığında kırıkların azalmasına yardımcı olur.
 • Saçların banyo sonrasında kabarmasını önler.
 • Yazın güneşin ışınlarından saçlara kalkan oluşturur.
 • Her türlü şekillendirici kullanmadan önce argan yağı uygulayarak saçların kuruması engellenir.
 • Sprey olarak kullanıldığında saçlara parlaklık verir.
 • Saçların kırılmadan nemlenerek hızlı uzamasına yardımcı olur.

Argan yağı kiprik uzatır mı?

Kiprik uzunluğumuz genetiğimizle alakalıdır. Fakat kismi olarak dışarıdan müdahale ile kipriklerimizi uzatmamız mümkündür. Kipriğin uzaması için kullanılan en iyi yöntemlerden biri de argan yağı kullanmaktır. Bir iki damla argan yağını parmaklarımızla uygulamak suretiyle kullanabiliriz.

Argan yağını Nasıl Kullanılır?

Argan yağını banyo sonrası saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Fakat en etkili bakım için akşamdan argan yağını saçlara uygulayıp sabaha kadar bekletmektir. Sabah kalktığınızda saçlarınızı organik bir şampuanla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Argan Yağı Nereden Alınır?

İnternet sitelerinden, aktarlardan ve eczanelerden argan yağı satın alabilirsiniz fakat çok fazla sahtesi olduğu için eczanelerden almak en doğru olanıdır.

Argan Yağının Zararı Var mı?

Satın aldığınız yağ orjinal olduğu sürece bilinen bir yan etkisi yoktur. Yalnızca diğer her şey gibi kullanımında aşırıya kaçılırsa, ciltte aşırı yağlanma, saçlarda kepek gibi problemlere neden olabilir.

Kaynakça;https://www.healthbenefitstimes.com/health-benefits-of-argan-essential-oil/

“Argan Yağının Şaşırtıcı Faydaları” için bir yorum

 1. Şimdi bir cilt bakım malzemeleri satan mağazaya girdiğimde saç bakım ürünlerinin çoğunun argan yağlı olduğunu görüyorum. Son dönemlerde hem popüler hem de faydalı. Argan yağının kendi saf içeriğini bulup kullanmak daha faydalı ama bulamayanlar için argan yağ aromalı hazır yağlar da satılıyor. Saçları inanılmaz yumuşak ve parlak yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir