Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

Zeytinyağı, milattan önce 500’lü yıllardan bu yana bilinmektedir. Hepimiz zeytinyağının gıdalar ile birlikte tüketildiği zaman kolesterolü düşürdüğünü biliriz. Ancak zeytinyağının cilt için de faydalı olduğu herkes tarafından bilinmez. Zeytinyağı, linolenik, alfa-linolenik ve oleik asit içeren bir tekli doymamış yağ asididir. Bu da vücudun, cildi nemlendiren ve onu daha pürüzsüz ve sıkı hale getiren düzenleme enzimleri üretmesine yardımcı olur. Zeytinyağı, hücre dejenerasyonu ile savaşan antioksidanlar içerir. Hidroksitirosol, sadece zeytinyağında buluna çok güçlü bir antioksidandır.

Zeytinyağlı Sabunun Faydaları

  • Zeytinyağlı sabun cildi yumuşatır ve cilde pürüzsüzlük kazandırır. Ayrıca, muhteşem bir emoliyan (cildi yumuşatan ve pürüzsüz hale getiren bir madde) olmasından dolayı kuru ve hassas ciltler için çok iyidir.
  • Zeytinyağlı sabun, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları semptomlarından kurtulmak için birebirdir.
  • Akneden mustarip olanlar için zeytinyağını muhteşem bir seçenek haline getiren yapışkan olmaması özelliğinden dolayı zeytinyağlı sabun gözenekleri tıkamaz.
  • Zeytinyağı skualen ve skualan içerir. Skualen, ciltteki sebum et bezleri tarafından doğal olarak üretilir. Skulaen ve skualan, hücrelerin bozulmasına neden olan paslandırıcılara karşı cildin doğal yağını korumaya yardımcı olarak birlikte çalışır.
  • Hidroksitirosol, zeytinyağına aşınma, kızarıklık ve güneş yanığını iyileştirmede iyi olan iltihap önleyici özellik kazandırır. Ayrıca mikrop önleyici özelliklere de sahiptir.
  • Zeytinyağlı sabun aynı zamanda saç, cilt ve güzellik için kullanıldığında tam bir güç merkezidir. Zeytinyağlı sabun ile saçını yıkamaya alışkın kişiler dikkat ederseniz genelde şampuan kullananlara oranla saçları hem daha parlak hemde daha sık olduğunu söyleyebiliriz.

“Zeytinyağlı Sabunun Faydaları” üzerine bir yorum

  1. Sivilcelerin kuruması için sabun verirler genelde. Ama bu sabunlar cildi o kadar kurutur ki sivilceleri kuruluğa tercih edecek hale gelirsiniz. Zeytin yağlı sabun cildi kabuk kabuk yapacak kadar kurutmuyor çünkü içeriğinde zeytinyağı var bir kere. Hem besleyip hem onarıyor diyebilirim.

    Yanıtla

Yorum yapın