Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytinin muhteşem özellikleri hepimiz tarafından aşikardır. Ancak bu muhteşem ağacın yapraklarının da faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Çeşitli birkaç araştırma, zeytin yaprağının yaptığı infüzyonun birçok hastalık ve semptomlara karşı çalışan sıra dışı sağlık özelliklerine sahip olduğunu ortaya koydu.

Her şey bitki kökenli kimyasallarla başlar. Bitki kökenli kimyasallar aslında bitkilerde bulunan kimyasallardır ve bitkiyi hastalıklara ve zararlı böceklere karşı korumayı amaçlar. Biz de bu bitkileri tükettiğimizde bu bitki kökenli kimyasalları vücudumuza çekeriz ve bizi de aynı zararlardan korumasına olanak sağlarız. Zeytin yaprağında bulunan bitki kökenli kimyasallardan biri oleuropein olarak adlandırılır ve bu da zeytin yaprağının sağlığa olan faydasından sorumlu olan temel aktif içeriklerden birdir.

Zeytin Yaprağının Faydaları

 1. Kanseri Önler ve Kanserden Korur: Zeytin yaprağı özü tümör önleyici etkiye sahip olduğu fareler üzerine yapılan deneylerde ortaya konulmuştur. Tümör tedavisinin son safhalarında tümör hacmi önemli ölçüde azalmıştır. Ayrıca diğer çalışmalar da meme kanserini önleyici yeteneklere sahip olduğunu ve meme kanserinin doku kültürünün büyümesini durdurduğunu ortaya koymuştur.
 2. Kemikleri Geliştirir: 2011 yılında yapılan İspanyol bir araştırmada oleuropeinin kemik geliştiren hücrelerin üretimini hızlandırdığını ve böylece kemik yoğunluğu kaybını önlediği ve kemik erimesi ile mücadele ettiğini ortaya koymuştur.
 3. Anti Virüs ve Anti Bakteriyel Özellikler: Oleuropein ve zeytin yaprağında bulunan diğer bileşimler, zeytin yaprağını bakteri ve virüsler gibi çeşitli mikro organizmalara karşı mücadelede etkili hale getiren eşsiz bir özelliktir. Bu maddeler virüslerin amino asit üretme yeteneklerini zayıflatır ve böylece tekrar üretilmesini ve çoğalmasını engeller. Bu bileşenler mikro organizmalara karşı savaşır ve aslında antibiyotiklerin başaramadığını başarırlar.
 4. Antioksidan Etkisi: Zeytin yaprağı ayrıca, serbest radikallerin hareketini etkisizleştiren fenol ve antioksidanlar içermektedir. Serbest radikaller DNA oluşum sürecine zarar veren aktif maddelerdir. DNA’ların yeniden üretiminin zarar görmesi hücrelerin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olur.
 5. İltihap Önleyici Özellikleri: Zeytin yaprağının en yaygın kullanımlarından biri de vücuttaki çeşitli enfeksiyonları iyileştirmesidir. Oleuropeinin anti mikrobiyal faaliyeti iltihaplanmayı önler.
 6. Tansiyonu Düşürür: Oleuropeinin kan damarlarını rahatlatması, tansiyonu düşürmesi ve hatta kan pıhtılaşması oluşumunu önlemesi yetenekleri bulunmuştur. Buna ek olarak zeytin yaprakları, düzensiz kalp atışını durdurmaya, koroner atardamarlardaki kan akışını hızlandırmaya ve kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur.
 7. Kolesterolle Savaşır: Tüm bu faydalara ek olarak zeytin yaprakları, oksitlenmeyi önleyerek LDL (kötü kolesterol) oluşumu ile savaşma yeteneğine sahiptir. Bu oksitlenmiş kolesterol kötü kolesterol olarak addedilmektedir ve sağlığımız için zararlıdır.
 8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Zeytin yaprağı geleneksel olarak bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını iyileştirmek ve vücudun istilacı organizmalar ile mücadelesini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Taze zeytin yaprağından elde edilen sıvı esansın, yeşil çay özünün neredeyse iki katı ve C vitamininden 4 kat daha fazla antioksidan kapasitesine sahip olduğu ortaya konulmuştur.
 9. Soğuk Algınlığına Karşı İlaç Olma Özelliği: Zeytin yaprağının çeşitli virüslere karşı muhteşem bir şekilde savaşmasından dolayı, viral hastalıkları önleme ve iyileştirmede etkilidir.
 10. Diğer Hastalıkları Tedavi Eder: Zeytin yaprağı bakteri, virüs ve hatta mantar enfeksiyonlarına (kandida gibi) karşı savaştığı için çok çeşitli hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bu arada zeytin yaprağı sıtma, çocuk felci, sedef hastalığı, alerjiler, soğuk algınlığı, tüberküloz, çeşitli enfeksiyonlar (karaciğer, diş, kulak ve diğer birçok organda gerçekleşen), kronik yorgunluk ve daha fazlasına karşı mücadele eder.

Evde Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Eğer zeytin ağaçlarına ulaşma imkanınız varsa kendi çayınızı yapabilirsiniz. Sadece zeytin yapraklarının iyi bir kaliteye sahip olduğundan ve haşere ilacı ile ilaçlanmadığından emin olun. Zeytin yapraklarını çiy henüz kurumuşken kuşluk vakti toplayın. Yapraklar ideal olarak sadece 65 santigrat derecenin altında fırında kurutulmalıdır. Zeytin yaprakları kuruduğunda, el ile parçalayın ve saplarını ayırın. Bir yemek kaşığı kuru zeytin yaprağını bir fincan sıcak suda 10-15 dakika demleyin ve daha sonra süzgeçten geçirin. Günde 3 fincan içebilirsiniz. Çayın acı olmasından dolayı bal ile tatlandırın. Bu çayı, mide irritasyonundan kaçınmak için yemekle birlikte tüketin..

Zeytin Yaprağının Yan Etkileri

Zeytin yapraklarının sağlıklı olduğu kabul edilmektedir. Ancak belirli kemoterapi ilaçları ile çatışmaktadır. Buna ek olarak düşük tansiyon hastası olan insanların tansiyonlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Böylece tansiyonu çok fazla düşürmesin. Genel bir kural olarak, tüketmeden önce ilk olarak doktorunuza kontrol ettirmeniz en iyisidir.

“Zeytin Yaprağının Faydaları” üzerine 3 yorum

 1. Eskiden zeytin yaprağını kimse önemsemezdi gerçi hala öylede bazı firmalar yapraklarından çay yapmaya başladı ucuzda değil ben Türk insanına tavsiye ederim yanaşın bir zeytin ağacının dibine abartmadan yapraklarınından biraz alın yıkayın kurutun ve çayını yapın bedavaya şifa bulun.Bu fırsatı bulamayan büyük şehir insanıda tatildebege yöresine gelsin artık.

  Yanıtla
 2. Yeni doğan bebeğim için hazırlayıp haftada 2 kere verdiğim zeytin yaprağı kemik gelişimi açısından son derece faydalı. şu soğuk kış günlerinde metabolizmayı koruyor. Soğuk algınlığına bire bir.

  Yanıtla
 3. Zeytin dünya tarihinin en önemli ve en eski yiyeceklerinden bir tanesi. Barış anlamına da gelen bu yiyecek anlaşılan oldukça da faydalı, her insanın tüketmesi gerekir bence.

  Yanıtla

Yorum yapın