Uyku getiren yiyecek ve içecekler nelerdir?

Uyku Getiren Melatonin Üretimini Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Vücuttaki birçok hormonun kendine ait vücut için gerekli özellikleri bulunmaktadır. Bu hormonların sağlıklı çalışabilmesi için besinlerden gerekli değerleri almaları gerekmektedir. Çünkü vücudun sağlığının temelinde doğru alınan gıdalar bulunmaktadır. Özellikle bazı gıdalar vücutta düzenleyici görevi görmekteler. Bunu keşfeden bilim adamları ve insanlar gerek bitkilerle gerek gıdalarla birçok hastalığı ve vücut dengesizliğini iyileştirmişlerdir.

Vücut sağlığında gıdaların etkisinin olduğu kadar düzenli uykunun da önemi büyüktür. Uykuda yenilenen birçok hücre yeni bir savunma mekanizması demektir. Düzensiz uykuya sahip olan insanlar ise hücre kaybına uğramaktadır ve bu durum bağışıklık sistemine kadar etki ederek ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

Bazı insanların düzenli uyumak istemesine rağmen kaliteli bir uykuya sahip olamamasındaki en büyük etken ise uykuya dalma problemleridir. Bu noktada ise gıdalardan yardım almak son derece önem taşımaktadır. Birçok gıda triptofana sahiptir. Yani vücudu gevşeten ve uykunun gelmesinde etkili olan amino asittir. En çok protein yönünden zengin olan besinlerde bulunmaktadır. Vücudun bu amino asidi bilim adamları kendi kendine üretmediğini bu sebeple insanların gıdalar ile vücutlarına bu amino asidi almaları gerektiğini söylemektedirler.  Ayrıca yine birçok gıda melatonin seviyesini dengede tutarak uykuya yardımcı olmaktadır.

Uyku Getirme Görevini Yerine Getiren Gıdalar

  • Süt (ılık olması koşuluyla): Sütün uyku getirdiği kanıtlanmış bir olaydır. İçerisinde bir insan organizması için şart olan ve vücuda alınması gereken triptofan bulunur ve beyni rahatlatarak uykunun sorunsuz sürmesini sağlamaktadır.
  • Muz: Muzun etkisi en az bir uyku hapı kadar güçlüdür. Özellikle içerisinde serotonin ve melatonin bulundurması bu gücü kanıtlamaya yetmektedir.
  • Papatya Çayı: İnsanların sinir nöbeti ve kaygı problemleri sebebiyle uykuya dalması neredeyse imkansıza yaklaşmaktadır. Bu sebeple papatya çayının sakinleştirici bir etkiye sahip olması büyük oranda rahatlayarak kişinin uyumasına yardım edecektir.
  • Badem: Bir avuç kadar her gün yenmesinin faydalı olmasının yanında içinde bulunan triptofan ve kalsiyum ile kasları oldukça gevşetecektir.
  • Elma: Gece yatmadan mutlaka elma yenmelidir. Yine bir uyku ilacı görevi üstlenmiş gıdalar içine giren bir besin maddesidir.

Uyku Sorunu Olan İnsanlara Yardımcı Uyku Getiren İçecekler

Stres, endişe ve fazla yenen yemekler sebebiyle birçok insan gece uykusundan mahrum kalmaktadır. Gece uykusu ise vücudun yapı taşı olacak kadar büyük öneme sahiptir. Doğanın sunduğu şifa bulunurken ise ilaç yöntemine başvurmak vücut açısından sağlıklı bir seçenek olmayacaktır. Ciddi sağlık problemleri olmadıkça uzman kontrolü dışında ilaç alınmamalıdır. Birçok gıda ve içecekler ise neredeyse ilaçlar kadar etkilidir. Özellikle uyku getiren gıdalar kadar uykuya yardımcı içeceklerde bulunmaktadır. Eğer yemek çok kaçırıldıysa ve uykuya dalma güçlüğü çekileceği düşünülüyorsa yatmadan 1-2 saat öncesinde uyku getiren bir içecek içilmesi önerilmektedir.

Uyku Getiren İçecekler

  • Papatya Çayı: Mideyi rahatlatan bir etkiye sahip olan naneli papatya çayında gece yatmadan önce yemek hazmedilmediyse ve çok aşırıya kaçıldıysa mutlaka içilmelidir.
  • Vanilyalı Süt: Vanilyada bulunan sakinleştirici özellik ile sütün birlikte vücuda alınması güçlü bir uyku ilacı etkisi yaratmaya yetmektedir.
  • Ballı Süt: Birçok anne ve babanın çocuklarına yatmadan önce içirdikleri ballı sütler sayesinde birçok çocuğun uykuya sorunsuz daldığı gibi uyku problemi yaşayan kişilerde yatmadan içtiği takdirde uyku problemi kalmayacaktır.
  • Muzlu Süt: Muzlu sütün ancak ev yapımı hali uyuya yardımcı olmaktadır. Marketteki muzlu sütlerin etkisi olacağı düşünülemez bir durumdur. Muzu çatalla ezerek sütün içerisine karıştırılarak içilmesi tercih edilmelidir.

Yorum yapın