Uçuğa Ne İyi Gelir?

Dudak uçukları, kabarcıklar şeklinde görünür – ağız çevresindeki veya dudaklardaki deri yüzeyinin altındaki sıvı dolu kabarcıklar olarak karşımıza çıkar. 7- 10 gün arasında geçer, ancak geçene kadar ciddi anlamda acı verici olabilir. Peki dudak uçuklamasına ne iyi gelir, uçuk olduğunda nasıl hemen geçer?

Dudaklarda çıkan uçuk, viral yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Yani öpüşme ya da aynı havluyu kullanma yolu ile uçuk bulaşabilir. Tehlikeli bir yanı olmayan ancak hem görüntü çirkinliği oluşturan hem de acı verici uçuğu iyileştirmenin yolları nelermiş bakalım?

Uçuğa nasıl iyileşir, ne iyi gelir?

  1. Limon balsamı

Limon balsamı evde doğal ürünler kullanılarak hazırlanabildiği gibi dudak koruyucu çeşitleri içerisinde de bulunabilir. Naneli olanı en çok bilineni olsa da limon balsamı dudaklarda oluşan uçuğun iyileştirilmesinde çok etkilidir.

  1. Antiviral ilaçlar ve kremler

İçerisinde çeşitli maddeler ve alkol bulunan kremler uçuğun daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir.

  1. Buz uygulaması

Buz, uçuğun bir anda iyileşmesini sağlamaz ancak acısını azaltır. Özellikle yeni uçukların üzerine direk buz tutabilirsiniz.

  1. Aleo vera jeli

Aleo veranın da iyi gelmediği bir şey yok nerdeyse. Ev bitkisi yani saksı bitkisi olarak da yetiştirilebilen bu bitkinin jeli çok kıymetlidir. Uçuk üzerine sürüldüğünde de hem rahatlatıcı hem iyileştiricidir.

  1. Güneş kremi

Güneş kremi sadece dudağınızdaki uçuk iyileşirken dudaklarınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda dudaklardaki uçuktan kaynaklı salgıları da azaltabilir. En az 30 faktörlü güneş kremlerinizi uçuk ve çevresine sürmeden dışarı çıkmayın.

  1. Hayatınızdaki stresi azaltma

Stres, herpes virüsünün uykudan çıkmasına neden olabileceğinden, yaşamınızdaki stres miktarını azaltmak, uçuk çıkarmayı önlemenin bir yoludur. Meditasyon, düzenli egzersiz ve hayatınızdaki stres nedenlerinden kaçınmak yardımcı olabilir.

  1. Uçuk kremleri

Uçuğun çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan kremler vardır.

Reçeteli tedaviler

Dudak uçukları genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden gider, ancak iyileşme süresini hızlandırabilecek birkaç reçeteli ilaç tedavisi vardır. Yılda birkaç salgın yaşarsanız, salgınları tamamen önlemek için tüm yıl boyunca oral antiviral ilaçlar bile alabilirsiniz.

Uçuğun çabuk iyileşmesi için ne yapılabilir?

Uçuğa sıcak kaşık ya da çay dokundurmak, halk arasında uçuğu korkutmak olarak bilinir. Bu yöntem hiç bir dayanağı olmayan kocakarı ilacı gibi bir şeydir. Uçuğun çabuk iyileşmesi için asıl yapılması gereken sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Çünkü uçuk, vücudun bağışıklık sistemi düştüğünde ortaya çıkar.

Sonuç olarak; limon sürmek ya da limon yemek uçuğa iyi gelebilir. Ancak uçuğa sirke sürmek ancak çok daha fazla acı çekmenize neden olur. Şimdilerde eczanelerde reçetesiz olarak bulabileceğiniz uçuk kremleri uygulaması çok daha kolay ve etkilidir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/cold-sore-remedies

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir