Ton Balığının Faydaları

Ton balığı kardiyovasküler problemlere iyi gelir, büyüme ve gelişmeyi uyarır, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürür, kilo vermeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, enerjiyi artırır, cilt sağlığının dengelenmesinde yararlıdır, kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırmada yardımcıdır, kansere karşı özellikleri mevcuttur, birçok böbrek problemine iyi gelir, vücuttaki ödemi azaltır, hücre zarının zedelenmesini engeller.

Kalp Sağlığı: Muhtemelen ton balığının sağlığa olan faydaları arasında en öne çıkan seçeneklerden birisi de ton balığının kalp sağlığına olan katkısıdır. Koroner arteri hastalıklarını azaltma konusuna gelindiğinde ton balığının içerisinde bulunan omega-3 yağları, vücuttaki omega-6 yağlarının ve kolesterolün azalmasını sağlar ve bu sayede atar ve toplar damarların sağlığını olumlu yönde etkiler. Daha da önemlisi ton balığının genel özellikleri sayesinde kalp hastalıklarının birçoğunu azaltma ve önleme özelliği de mevcuttur.

Kan Basıncı: Ton balığının içerisindeki omega-3 yağ asitlerinin kombinasyonunun ödem atıcı özellikleri mevcuttur ve bu sayede kan basıncının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ton balığında bulunan potasyum da damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncının düşmesine katkıda bulunmaktadır. Hipertansiyonun önüne geçmek genel olarak kardiyovasküler sisteminizin üzerindeki stresi azaltır ve bu sayede sağlığınıza olumlu bir etkide bulunur. Bu durum damar tıkanıklığı, kalp krizleri ve felçler gibi sağlığa oldukça zararlı hatta ölümcül olabilen farklı hastalıkların önüne geçilmesini sağlar.

Büyüme ve Gelişme: İnsanlar kırmızı et tüketmeyi bıraktıklarında ya da vejetaryen olmaya karar verdiklerinde karşılarına çıkan en büyük problem protein eksikliğidir. Kırmızı et tüketmeyen insanlar için ne mutlu ki ton balığının içerisinde bolca protein bulunmaktadır. Tek bir porsiyon yani 165 gram ton balığının içerisinde(yaklaşık olarak bir konserve kutusu oluyor), günlük protein ihtiyacınızın %80’i mevcuttur. Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır, bu yüzden vücudumuzda yeterli miktarda protein olması demek büyüme ve gelişmenin en yüksek hızda gerçekleşmesi, yaralardan ve hastalıklardan olabildiğince hızlı kurtulmak, daha iyi ve daha sağlıklı kaslar ve aynı zamanda genel metabolizmanın da daha iyi olması anlamına gelmektedir. Ton balığı enerji seviyenizi yükselterek vücudunuzun daha etkili çalışmasına yardımcı olabilir, bütün bunlar ise ton balığının içerdiği protein seviyesi sayesindedir.

Kilo Verme ve Obezite: Obezite son zamanlarda oldukça fazla insanda görülen, çağımızın en büyük hastalıklarından biridir. Ton balığının içerisinde oldukça düşük miktarda kalori ve yağ bulunurken, protein ve vücuda yararlı besinler açısından oldukça zengindir. Daha da önemlisi ton balığının içerisinde bulunan ve leptin isimli bir hormonu uyaran omega-3 yağ asitleri vücudun daha fazla yeme isteğini kontrol eder. Bu, iştah açıklığının önüne geçer ve vücudunuz yalnızca ihtiyaç duyduğu kadar iştahlı hale gelir, ton balığını diyetinize ekleyerek hem bolca protein alabilir hem de iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Enerji Seviyeleri: B kompleks vitaminler sağlıkla birçok açıdan bağlantıya sahiptir ve genel olarak da metabolizmayı düzenler ve hızlandırır, organ sistemlerinin daha etkili çalışmasını sağlar, aynı zamanda enerjinizi yükseltirken bir yandan da cildinizi korur. Düzenli olarak ton balığı tüketirseniz aktif, enerjik ve sağlıklı olmayı garanti altına alabilirsiniz.

“Ton Balığının Faydaları” üzerine 3 yorum

  1. Vücut çalışanların kesinlikle ton balığı salatası yemesini öneririm. Konuda da gördüğünüz gibi protein ihtiyacını karşılamaktadır. Kaslarınızın onarılıp yenilenmesi gelişmesi için ton balığı tüketin. Spor salonlarında zaten bunu dillendirirler. Salona gitmiyorsanız bile yinede ton balığı kaslarınızı geliştirecektir.

    Yanıtla
  2. Ben ton balığının bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. maşAllah her şeye faydalı. tansiyon hastaları için bire bir. kardiyovasküler sistemi düzenliyor. tavsiye ederim.

    Yanıtla
  3. Ton balığı; ilk duyduğumda göze ve ağza hoş gelmediğini düşünmüştüm faydaları gerçekten dikkat çekici.

    Yanıtla

Yorum yapın