Susamın Faydaları

Susamın vücut üzerinde oldukça pozitif etkileri mevcuttur bunlar içerisinde diyabete engel olması, kan basıncını düşürmesi, birçok kanser tipine engel olması, daha güçlü kemiklere sahip olmanıza yardımcı olması, radyasyona karşı koruma sağlaması, kalp sağlığını güçlendirmesi, uyku bozukluklarını düzene sokması, sindirim sistemini geliştirmesi, ödemi azaltması, solunum sistemini geliştirmesi, ağız sağlığına katkıda bulunması, gelişime olan faydası, dolaşım sistemini geliştirmesi, vücuda detoks etkisinin olması ve kronik stres ve depresyon gibi mental rahatsızlıklara olan faydası bulunmaktadır.

Kan Basıncı: Yapılan birçok araştırma sonucunda susam tohumlarının içerisinde bulunan yağların hipertansiyonu azalttığı sonucuna varılmış, bu durum da kardiyovasküler sisteminiz üzerindeki stresi azaltır ve birçok kalp probleminin önüne geçmek konusunda size yardımcı olur. Daha da önemlisi bir damar genişletici olarak tanınan magnezyum(kan basıncını düşürdüğü için) yine susamın içerisinde hatırı sayılır miktarda bulunmaktadır ve bir porsiyon susamın içerisinde günlük ihtiyacınız olan magnezyumun %25’i bulunmaktadır.

Kanseri Önler: Susam tohumlarının içerisinde bulunan oldukça geniş aralıklı vitaminler ve mineraller kanser riskini azaltma konusunda da oldukça yardımcıdır. Bütün bu yararlı minerallerin yanında, susamın içerisindeki magnezyumun anti-kanserojen etkileri de bilinmektedir ve yine susamın içerisinde fitat denilen oldukça az bilinen bir içerik mevcuttur ki bu içerik de yine antioksidan görevi görerek vücudumuzdaki özgür radikalleri azaltma ve etkilerini köreltme gibi özelliklere sahiptir. Özgür radikaller vücudumuzun metabolizmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan tehlikeli yan ürünlerdir ve kanser gibi durumlara sebep olmalarının dışında kalp hastalıklarına, erken yaşlanmaya ve bilinç bozukluklarına da sebep olur. Susam tohumlarının etkili olduğu kanser türleri arasında lösemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri de bulunmaktadır.

Diyabeti Düzenleme: Susam tohumunun içerisindekiler, yine magnezyum başta olmak üzere, diyabet oluşumunu engelleyen ve diyabet hastalarında da bu durumu düzenlemeye yardımcı olan maddeler mevcuttur. Susam tohumunun içeriği vücuttaki insülin ve glükoz seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu sayede diyabet hastalarının da yardımcısıdır.

Kemik Sağlığı: Susam yağının içerisinde cömert miktarda bulunan çinko, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller kemik sağlığınızın gelişmesi için oldukça önemli bir role sahiptirler. Bu mineraller yeni kemik dokusu oluşumuna yardımcı olur, yaralanmalardan kaynaklı kemik hastalıklarında tedavi sürecinde kullanılabilir ve kemik erimesi gibi hastalıklarda da yardımcı bir görev görebilir.

Sindirim: Bu küçük tohumların içerisinde hatırı sayılır miktarda fiber bulunmaktadır, tıpkı diğer fıstıklar ve tohumlar gibi. Sağlıklı bir sindirim sistemi için fiberler oldukça önemli elementlerdir, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olurlar ve bağırsak hareketlerinin de daha sorunsuz ve daha düzenli ilerlemesini sağlarlar. Bu da bağırsakla ilgili kabız ve ishal gibi rahatsızlıkların düzenlenmesi konusunda yardımcı oldukları anlamına gelir. Fiberler aynı zamanda kalp sağlığınız için de oldukça önemlidir, vücudunuzdaki kötü kolesterolün temizlenmesine yardımcı olurlar ve bu kolesterollerin damarlarda ve arterilerde birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığının, felcin ve hatta kalp krizinin de önüne geçerler.

Yorum yapın