Susam Yağının Faydaları

Susam yağı saç ve cilt gelişimini hızlandırır, kemik gelişimini güçlendirir, kan basıncını düşürür, kalp sağlığına katkıda bulunur, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların önüne geçer, diş sağlığınıza katkıda bulunur, kanseri önler, sindirim işlemlerinin daha rahat yapılmasını sağlar ve ödemi azaltır.

Susam yağı susam tohumlarından elde edilen ve az bilinen bitkisel yağlardan biri olmasıyla birlikte, bitkisel yağlar arasında oldukça yararlı olanlardan biridir. Susamın sarımsı-kahverengi tohumları başta Afrika ve Hindistan olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetişmektedir.

Saç Sağlığı: Susam yağı geleneksel olarak uzun zamanlar boyunca saç sağlığına katkıda bulunma özelliği için tercih edilmiştir. Saç rengini koyulaştırma konusunda yardımcı olduğu gibi saç dökülmelerinin de önüne geçer. Daha da önemlisi susam yağının antibakteriyel özellikleri sayesinde saç diplerinizden vücudunuza saldırmaya çalışan yabancı parazitleri sizden uzak tutarlar.

Cilt Sağlığı: Susam yağı çinko bakımından oldukça zengindir ve bilindiği gibi çinko cildiniz için oldukça önemli bir mineraldir. Cilt elastikliğini ve pürüzsüzlüğünü artırır ve aynı zamanda erken yaşlanmanın etkilerinin önüne geçer ve yaşlanmayla birlikte gelen lekeleri de engellemektedir. Susam yağı aynı zamanda güneş kremi olarak da kullanılabilir çünkü cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturacaktır yine bu durum da vücudunuzu cildinizden saldırmaya hazır olan parazitlere karşı koruyacaktır. Bazı kültürlerde susam yağı vücudun farklı bölgelerindeki mantarları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Kalp Sağlığı: Birçok bitkisel yağ gibi susam yağı da yemeklerde kullanılabilir ve oldukça lezzetlidir. Susam yağının içerisinde doymamış yağlar bulunur bunların arasında sesamol ve sesamin de bulunmaktadır. Bu da kardiyovasküler sisteminizi dengede tutar ve kolesterol seviyenizin düşük olmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzda bulunan kolesterolü de düşürür  ve damar tıkanıklığının önüne geçer. Bu da eğer susam yağını günlük diyetinize eklerseniz kalp krizinden ve felçlerden daha iyi korunmuş olacağınız anlamına gelir.

Kemik Büyümesi: Susam yağının içerisinde birçok önemli mineral bulunmaktadır bunlar arasında bakır, çinko ve kalsiyum da bulunur. Bu mineraller sağlıklı bir kemik gelişimi için oldukça önemlidir ve kemik büyümesi ve gelişmesi için yardımcı olduğu gibi kemiklerin güçlenmesi ve iyileşmesi için de gerekli olan süreci kısaltmaktadır. Yaşınız ilerledikçe susam yağı size kemik erimesinden uzak durmanızda yardımcı olur ve yaşınızın ilerlemesiyle birlikte kemiklerinizde ortaya çıkacak olan zayıflığın da önüne geçer.

Kaygı ve Depresyon: Tirosin bir amino asittir ve susam yağının içerisinde yüksek miktarlarda bulunan bir tip amino asittir. Tirosin direkt olarak beyne serotonin salgısıyla ilişkili olan bir amino asittir bu da vücudunuza insanı mutlu eden hormonların ve enzimlerin salgılanması anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle eğer kaygı ve depresyondan şikayetçiyseniz, susam yağı size pozitif bir tutum verebilir ve modunuzu iyi anlamda değiştirmenize de yardımcı olur.

Yorum yapın