Soğuk Algınlığını Evde Tedavi Etmenin Yolları

Hasta olmak, yatakta otururken bile eğlenmek değildir. Vücut ağrıları, ateş, titreme ve burun tıkanıklığı kombinasyonu, bizleri perişan hale getirmek için yeterli olabilir.

Semptomlarınızı hafifleten ve tekrar normale döndüren birçok ev ilaçları vardır. Birkaç hafta sonra hala hasta hissediyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, hızlı bir kalp atışına sahip olursanız, baygınlık hissederseniz veya başka ciddi semptomlar yaşarsanız, tıbbi yardım alın.

Evde neleri uyandırabileceğiniz soğuk algınlığı ve grip ilaçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası bir çare olmayabilir, ama hasta olduğunuzda harika bir seçim. Araştırmalar, sebzeli tavuk çorbasının bir kasesinin vücudunuzdaki nötrofil hareketini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Nötrofiller yaygın bir beyaz kan hücresi türüdür. Vücudunuzu enfeksiyondan korumanıza yardımcı olurlar. Yavaş hareket ettiğinde, vücudunuzun en fazla şifa gerektiren bölgelerinde daha yoğunlaşırlar.

Çalışmada, tavuk çorbasının özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltmak için etkili olduğu bulunmuştur . Düşük sodyumlu çorba ayrıca büyük besin değeri taşır ve su ihtiyacınıza yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil kökü sağlığının yararları yüzyıllar boyunca ortaya çıkmıştır, ancak şimdi iyileştirici özelliklerinin bilimsel kanıtı vardır. Kaynar suda birkaç dilim ham zencefil kökü öksürük veya boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir . Araştırmalar, sıklıkla influenzaya eşlik eden mide bulantısı duygularını da önleyebileceğini göstermektedir. Örneğin, bir çalışma, sadece 1 gram zencefilin “farklı nedenlerin klinik mide bulantısını hafifletebileceğini” bulmuştur.

Bal

Balın çeşitli antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Limonlu çayda bal içilmesi boğaz ağrısını hafifletebilir. Araştırma, balın da etkili bir öksürük baskılayıcı olduğunu düşündürmektedir. Bir çalışmada, araştırmacılar, çocuklara yatmadan önce 10 gram bal vermek için öksürük semptomlarının şiddetini azalttığını bulmuşlardır. Çocukların soğuk algınlığının azaltılmasına yardımcı olan daha sağlam bir şekilde uyuduğu bildiriliyor.

Genellikle botulinum sporları içerdiği için 1 yaşından küçük bir çocuğa asla bal vermemelisiniz. Genellikle büyük çocuklar ve yetişkinler için zararsız olsa da, bebeklerin bağışıklık sistemleri onlarla savaşamaz.

Sarımsak

Sarımsak, antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen bileşik allisin içerir. Diyetinize bir sarımsak takviyesi eklemek , soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini azaltabilir. Bazı araştırmalara göre, ilk etapta hastalanmamanıza bile yardımcı olabilir.

Sarımsağın potansiyel soğuk algınlığına yararları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bu arada, diyetinize daha fazla sarımsak eklemek muhtemelen zarar vermez.

Ekinezya

Aktif maddeleri arasında flavonoidler, vücut üzerinde birçok terapötik etkiye sahip kimyasallar bulunur. Örneğin, flavonoidler bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve inflamasyonu azaltabilir.

Bitkinin soğuk algınlığı ve grip ile mücadelede etkinliğinin araştırılmıştır. Ancak bir gözden geçirme, ekinezin almanın soğuk algınlığı riskini %50’den fazla azaltabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda soğukluğun uzunluğunu da azaltabilir. Eğer sağlıklı bir yetişkinseniz, 1 ila 2 gram ekinezya kökü veya bitkiyi bir çay olarak, günde üç kez, bir haftadan fazla kullanmayınız.

C Vitamini Almak

C vitamini vücudunuzda önemli bir rol oynar ve birçok sağlık yararına sahiptir. Limonlar, portakallar, greyfurtlar, yapraklı yeşillikler ve diğer meyveler ve sebzelerle birlikte limonlar da iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bal ile sıcak çayı taze limon suyu ekleyerek hasta olduğunuzda balgamı azaltabilirsiniz. Sıcak veya soğuk limonata içmek da yardımcı olabilir.

Bu içecekler soğuğu tamamen temizleyemeseler de, bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu C vitamini almanıza yardımcı olabilirler. Yeterli C vitamini almanız üst solunum yolu enfeksiyonlarını ve diğer hastalıkları rahatlatabilir.

Probiyotikler

Probiyotikler vücudunuzda, bazı gıdalarda ve besin takviyelerinde bulunan “dost” bakteri ve mayalardır. Bağırsak ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirler ve araştırmalar probiyotiklerin bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme şansınızı azaltabileceğini gösterir.

Lezzetli ve besleyici bir yardımcı bakteri kaynağı için, diyetinizde probiyotik yoğurt içermeli. Bağışıklık sisteminizdeki potansiyel faydalarının yanı sıra yoğurt, bol miktarda protein ve kalsiyum sağlayan sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Diğer Seçenekler

Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı şiddetini de azaltabilir. Örneğin, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı hafifletebilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak, bakterileri ve alerjenleri içeren mukusu azaltır ve gevşetir. Bu ilacı evde denemek için, 1 çay kaşığı tuzu tam bir bardak suya eritin.Gargara yapın. Sonra tükürün.

Nemlendirici Kullanmak

Kokusu beğenmeyebilirsiniz, ancak buhar gibi bazı eski moda topikal merhemler, 2 yaşından büyük çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarını azaltıyor görünmektedir . Yatmadan önce sadece bir veya iki uygulama, tıkanıklıklarla mücadele etmek, öksürüğü azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için açık hava geçişlerine yardımcı olabilir. Buhar pedalı, anne babaları, istenmeyen yan etkiler nedeniyle küçük çocuklara reçetesiz soğuk ilaçlar vermekten kaçınmaya teşvik eden bazı doktorlar arasında tartışılıyor.

Nem

İnfluenza kuru ortamlarda daha kolay büyür ve yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak, bu grip kaynaklı virüse maruz kalmanızı azaltabilir. Artan nem oranı da burun iltihaplanmasını azaltarak hasta olduğunuzda nefes almayı kolaylaştırır. Yatak odanıza serin bir nemlendirici ekleyerek geçici olarak daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle kuru iç ortamın semptomlarınızı şiddetlendirdiği kış aylarında geçerlidir. Birkaç damla okaliptüs yağı eklenmesi de solunumunuzu uyarabilir.

Sıcak Banyolar

Bazen bir çocuğun ateşini sıcak bir sünger banyosu yaptırarak azaltabilirsiniz. Sıcak banyolar ayrıca yetişkinlerde soğuk algınlığı ve grip semptomlarını da azaltabilir. Suya Epsom tuzu ve kabartma tozu eklenmesi vücut ağrılarını azaltabilir. Çay ağacı, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi birkaç damla esansiyel yağın eklenmesi de yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir.

 

Yorum yapın