Siyah Çayın Bilmediğiniz 11 Faydası

Siyah çayın faydaları ile sizi şaşırtacak yazımıza çay nedir sorusu ile başlayalım. Hem yeşil hem de siyah çay, Camellia Sinesis adlı bir çalıdan yapılır, ancak farklı işleme yöntemleri vardır. Yaprakların solmasına, yuvarlanmasına ve ısıtılmasına ek olarak, siyah çay yaprakları son ısıtma işleminden önce fermente edilir.

Aşağıda siyah çayın sağlığa olan 11 faydası vardır, bununla birlikte, siyah çayın, faydalarını gerçekten kullanabilmek için süt veya şeker gibi herhangi bir katkı maddesi olmadan tüketilmesi önerilmektedir.

1. Ağız Sağlığı

Çay Ticareti Sağlık Araştırmaları Derneği tarafından finanse edilen çalışmalar, siyah çayın plak oluşumunu azalttığı ve oyukların oluşumunu ve diş çürümelerini teşvik eden bakteri büyümesini kısıtladığını göstermektedir.  Siyah çayda bulunan polifenoller, oyuğa neden olan bakterileri öldürür ve aşar, ayrıca dişlerimize plak bağlayan yapışkan benzeri materyali oluşturan bakteri enzimlerinin büyümesini engeller.

2. Daha İyi Bir Kalp

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki günde 1 fincan çay kalp krizi riski düşürmektedir.

3. Antioksidan etki gösterir

Siyah çay, ayrıca tütün veya diğer toksik kimyasallarla ilişkili DNA hasarını engellemeye yardımcı olan antioksidanlar olan polifenoller içerir. Bu antioksidanlar meyve ve sebzelerden elde edilenlerden farklıdır ve bu nedenle diyetimizin düzenli bir parçası olarak sağlıklı bir yaşam tarzı için ek faydalar sağlayabilirler.

4. Kanser Önleme

Çaydaki polifenol ve kateşinler gibi antioksidanların bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Düzenli olarak siyah çay içen kadınların yumurtalık kanseri olasılığının, içmeyenlerden daha düşük olduğu ileri sürülmüştür.

5. Sağlıklı Kemikler

Düzenli çay içicilerinin daha güçlü kemiklere sahip oldukları ve çayda bulunan fitokimyasallar nedeniyle artrit geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğu da öne sürülmüştür.

6. Düşük Diyabet Riski

Akdeniz adalarında yaşayan yaşlı insanların yaptığı bir araştırma çalışmasına dayanarak, uzun süre siyah çay tüketen insanların orta düzeyde (yani günde 1-2 bardak)% 70 daha düşük olduğu tespit edildi. tip 2 diyabetli olma veya gelişme şansı. 

7. Stres Giderici

Siyah çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı faydaları hakkında hepimiz farkında ve iyi bir deneyime sahibiz. Sadece uzun bir günün ardından sizi yavaşlatmakla kalmaz, çalışmalar, siyah çaydaki amino asit L-theanine’nin rahatlamanıza ve daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Siyah çayın, düzenli olarak ılımlı miktarlarda tüketildiğinde stres hormonu kortizol seviyelerini azalttığı gösterilmiştir.

8. Daha İyi Bağışıklık Sistemi

Siyah çay, immün tepkimizi arttırmaya yardımcı olan alkilamin antijenleri içerir. Ek olarak, virüslerle savaşma kabiliyetine sahip tanenleri de içerir ve bu nedenle bizi grip, mide gribi ve günlük yaşamımızda sık rastlanan virüslerden koru.

9. Sağlıklı Sindirim Sistemi

Bağışıklık sisteminizi geliştirmeye ek olarak, tanenler ayrıca mide ve bağırsak hastalıklarında da terapötik bir etkiye sahiptir ve ayrıca sindirim aktivitesini azaltmaya yardımcı olur.

10. Artan Enerji

Nispeten daha yüksek bir kafein içeriğine sahip olan diğer içeceklerin aksine, çayda bulunan düşük miktarlar kalbe aşırı uyarılmadan beyine kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kalp ve böbreklerin yanı sıra metabolizmayı ve solunum sistemini uyarır.

11. Mutluluk Faktörü

Mükemmel bir bardak çay sizi gülümsetir ve kalbinizin biraz şımartmasına izin verirse, o zaman zararı ne olabilir?

İşte gidiyorsunuz, neden daha sık siyah çay içmelisiniz? Süt veya şeker gibi katkı maddeleri kullanmadan içtiğinizde, sağlığa faydalarından daha fazla yararlanacaksınız!

“Siyah Çayın Bilmediğiniz 11 Faydası” üzerine 4 yorum

 1. Namazın güzelliğini,
  Kur’an-ı kerimin ferahlığını,
  Çayın demini,
  Duâ’nın rahatlığını,
  Ömrümüzden eksik eyleme Rabb…

  Yanıtla

Yorum yapın