Siyah Çayın Faydaları

Siyah Çayın Faydaları

Yüksek kolesterolü dengelemek, ishali gidermek, sindirim sistemini rahatlatmak, kan dolaşımını düzenlemek, yüksek kan basıncını düşürmek ve astıma olan faydaları siyah çayın önde gelen faydaları arasındadır. Siyah çay asırlardır insanlar arasında en çok kullanılan çay çeşididir ve kullanımı yalnızca lezzetinden değil sağlığa olan faydalarından da kaynaklanmaktadır.

Siyah çayın sağlığa olan faydaları bütün dünya tarafından kabul görmüştür. Yine dünyanın her yanında en çok tüketilen içeceklerden biridir siyah çay. Birçok kültürde siyah çay yeşil çaya tercih edilir. Siyah, yeşil ve beyaz çayın farkı geçtikleri işlemden kaynaklanmaktadır.

Siyah çayın içerisinde polifenol olarak da bilinen antioksidanların yanında sodyum, protein ve karbonhidratlar da bulunmaktadır.

İshal:İçeriğindeki tannis sebebiyle siyah çay bağırsak problemlerini iyileştirici bir etkiye sahiptir. Uzun süre demlenmiş siyah çay ishal problemi olan kişilere tavsiye edilmektedir.

Astım: Sıcak içecekler genel olarak astım üzerinde rahatlatıcı etkisi olan içeceklerdir. Bu gerçeği de göz önüne alarak siyah çayın astım hastalarına iyi geldiğine inanmak çok da zor değil, havanın geçtiği alanları açtıkları için astım hastalarının daha rahat nefes almalarını sağlamaktadırlar.

Sindirim Problemleri: Siyah çayın içerisindeki tannis ve diğer birçok kimyasal sayesinde sindirim sisteminin rahatlamasında büyük bir önem taşımaktadır. Siyah çayın bu iltihap karşıtı etkisi sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmelidir.

Yüksek Kolesterol: Amerikan Kalp Sağlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre siyah çay tüketen kişilerin daha düşük kolesterol seviyelerine sahip oldukları görüşmüş, bu da ölümcül kalp krizlerini ve felçleri engelliyor haliyle. Yine yapılan bir araştırma göstermekte ki günde 3-4 bardak kadar siyah çay tüketen kişiler daha az tüketen ya da hiç çay tüketmeyen kişilere göre daha az kalp hastalıklarına yakalanmaktadırlar.

Kalp Sağlığı: Düzenli olarak tüketilen siyah çay koroner arteri düzensizliklerini engellemektedir ve kalp sağlığına iyi gelmektedir. Bu yüzden de düzenli olarak siyah çay tüketen kişilerde daha az kardiyovasküler rahatsızlıklara rastlandığı görülmüştür.

Göğüs Kanseri: Çay içmek, siyah ya da yeşil çay fark etmez, kadınlarda göğüs kanserini geriletici bir etkiye sahiptir, özellikle menopoz öncesi dönemde. Çayın kadınların menstrüel dönemlerinde vücuttaki globulin hormonu seviyesini yükselttiği görülmüştür. Siyah çayın içeriğindeki flavinler vücuttaki anormal hücreleri yok ederler ve bu hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmelerini ya da sağlıklı hücrelere zarar vermelerine engel olurlar.

Görebileceğiniz gibi siyah çayın da yeşil çay gibi birçok pozitif etkisi mevcut. İnsanların %80 i siyah çayı tercih ediyorlar. Hemen her yerde bulabileceğiniz ve birçok farklı aroma ile tüketebileceğiniz bir içecek. Dünyanın neresine giderseniz gidin kendinize gelmek için size siyah çay ikram edileceğinden emin olabilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar siyah çayın içerisinde sağlığa oldukça faydalı olan tiaflavinler ve tiarubigenler bulunduğu sonucuna varmıştır ve aynı zamanda bu içerikler çaya siyah rengi vermektedirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. SILA034 dedi ki:

  Namazın güzelliğini,
  Kur’an-ı kerimin ferahlığını,
  Çayın demini,
  Duâ’nın rahatlığını,
  Ömrümüzden eksik eyleme Rabb…

 2. RamazanKulavuz2 dedi ki:

  Çayin her yudumun da ayrı bir keyif var. Bütün yorgunluğu alan siyah ilaç.

 3. PsikopatCivcik dedi ki:

  Çayın yarısına kadar dem koymuşum diyorum bu çay neden siyah…

 4. huylu_ihtiyar dedi ki:

  rizden seylandan yaş çay alıp kendimiz kurutucaz. siyah çayın bardağı 15 lira olacak

BİR YORUM YAZ