Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

28

 

Soğuk algınlığı, yüksek sesle bağırma ve şarkı söyleme ya da farklı bir sebepten dolayı ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Peki bu ses kısıklığını gidermek için neler yapılabilir, ses kısıklığına ne iyi gelir?

1.Sesinizi dinlendirin

Ses kısıklığınızın nedeni çok fazla bağırıyor, konuşuyor veya şarkı söylüyor olmaksa, ses tellerinize bir mola verin. Konuşmamaya çalışın. Ne zaman isterseniz, yumuşak konuşun, ama fısıldamayın. Fısıldama sesi, konuştuğunuzdan çok ses çıkarır.

  1. Boğazınızı ıslak ve yumuşak tutun

Bol sıvı tüketin, özellikle çorba ve çay gibi sıcak olanları için, ama sizi dehidrate edecek alkol ve kafeini atlayın.

  1. Boğazınızı nemlendirin

Pastilleri veya şekersiz sert şekerleri emin veya sakız çiğnemeyi deneyin. Amaç, boğazınızı o acıyı hissetmekten uzak tutmaktır.

  1. Buhar banyosu yapın

Buharı sıcak bir duştan soluyun ya da bir bardak sıcak su doldurun ve başınızı buharların üzerine koyun. Evinizde havaya nem katmak için sıcak veya soğuk hava nemlendiricisi veya buharlaştırıcıyı deneyin.

  1. Öksürerek boğazınızı temizlememeye çalışın

Sesiniz komik olduğunda ve boğazınızda gıdıklama veya tırmalamayı hissettiğinizde, öksürmeye ve temizlemeye çalışmak doğaldır. Ama bu yardımcı olmaz ve işleri daha da kötüleştirebilir. Larenjitinizle öksürüğünüz varsa, bunun yerine bir reçetesiz öksürük ilacı deneyin.

  1. Gargara yapın

Gün boyunca boğazınızı bir bardak ılık suda karıştırılmış 1/2 çay kaşığı tuz gargara yapın. Tuzu fazla koymayın, çünkü bu tahrişleri daha da kötüleştirebilir.

  1. Bal ses kısıklığına iyi gelir

Sıcak çayın içine bir çay kaşığı bal ekleyin. Bal boğaz ağrılarını hafifletmek için sıklıkla kullanılır; larenjitleri de yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bazı profesyonel konuşmacılar ve şarkıcılar ballı ılık suyu düzenli olarak tüketirler.

  1. Bitkileri gözden geçirin

Bölgede pek çok bilimsel araştırma olmamasına rağmen, bazı insanlar çeşitli bitkisel ilaçlarla başarı kazanmaktadır.Okaliptüs, örneğin, tahriş olmuş bir boğazı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Pastillerde, öksürük şuruplarında ve çaylarda bulunur (Bununla birlikte, okaliptüs yağını ağızdan almayın, çünkü zehirli olabilir.)

Benzer şekilde, nane, boğaz ağrısı ve kuru öksürük için yatıştırıcı olabilir. Meyan kökü, boğaz tahrişi için başka bir yaygın bitkisel ilaçtır, ancak dikkatli bir şekilde alın. Meyan kökü pek çok ilaçla etkileşime girer ve kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve karaciğer hastalığı gibi birçok tıbbi rahatsızlığı olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.

  1. Zencefil tüketin

Uzmanlar ses kısıklığı için, şekerlenmiş zencefil içmeyi veya bir bardak zencefil çayı içmeyi önerir. Çayı yapmak için: 1 ila 2 mm lik taze zencefil kökü ince dilimler halinde kesin ve 1 litre kaynar suya koyun. Tencereyi kapatın ve en düşük ısıda 30 dakika pişirin. 30 dakika daha soğumaya bırakın, süzün ve 1/2 ila 1 bardak günde üç ila beş kez için. Gerekirse balla tatlandırın.

  1.  Alkol almayın ve kesinlikle sigara içmeyin

Bu ikisi ses kısıklığını ve boğaz tahrişini çok daha kötü bir noktaya taşır.

Kaynak: https://www.mnn.com/health/fitness-well-being/stories/11-home-remedies-laryngitis

Yorum yapın