SEO Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin kısaltılmış halidir. Arama motorlarının belirli bir siteyi daha iyi biçimde tanıması ve tanımlaması için yürütülen tüm çalışmaları kapsar. SEO çalışmalarının temelde bir web sitesini arama motorlarında daha üst sıralara taşır ve ziyaretçi trafiğini arttırır.

SEO’nun genel çerçevede anlamı ve temel hedefleri hakkındaki bilgiden sonra, SEO kapsamında yürütülen çalışmaları kategorilendirmek onu daha iyi anlamaya yardımcı olur.

SEO ile gerçekleştirilen en iyi çalışmalardan birisi de hiç şüphesiz kategorilendirmek, buyurun kategorilendirelim;

Anahtar Kelime, Web Sitesi Analizi, İçerik, Link İnşaası, Backlink gibi farklı kategorilerde çalışmaların yürütülmesi SEO için elzem unsurları ifade eder. Ancak unutulmaması gereken SEO kapsamında yapılan tüm çalışmalar sanal bir dünya içinde var olsa da onları okuyanlar gerçek insanlar.

Peki SEO’nun Faydaları Nelerdir?

SEO’nun faydalarını öncelikle 2 başlık altında değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacak;

1) İşletmelerin Giderlerin Azaltılmasına Faydaları

2) İşletmelerin Gelirleri Artırılmasına Faydaları

SEO’nun Giderlerin Azaltılmasına Faydaları

Reklam için mutlaka bir bütçe ayırmış olmalısınız, reklam bütçeleri (TV, radyo, açık hava, gazete ilanları, el ilanları, arama motoru reklamları gibi) ciddi bir gider kalemidir. Ancak SEO odaklı çalışmalarla pek çok farklı reklam mecrasına harcadığınız bütçeniziçok daha az bir kısmıyla SEO içerikleri ürettirebilir, SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

SEO’nun Gelirlerin Artırılmasına Faydaları

Web sitenizde gerçekleştireceğiniz SEO çalışmalarıyla arama motorlarındaki sıralamanızı yukarılara doğru taşıyabilirsiniz. Böylelikle web sitenizin ziyaretçi sayısında ciddi bir artış olacaktır. Söz konusu artış nedeniyle faaliyet gösterdiğiniz alandaki iş potansiyeliniz de artacaktır. Böylelikle çok daha kârlı bir ticaret döngüsü içine girebilirsiniz.

SEO ile Organik Aramalarda Yükselmek Markanıza Değer Katar

Web dünyasındaki reklamlar çoğu zaman rahatsızlık verici olabilir. Çoğu web kullanıcı için reklamlarla karşılaşmak yeterince can sıkıcıdır. Arama motorlarına sizinle ilişkili bir ürün ya da hizmet araması yapıldığında ilk sıralarda görünmeniz, markanıza duyulacak güveni pekiştirecek bir unsurdur.

SEO Çalışmaları Dinamik Kalmanızı ve Rakipleri Yakından Takip Etmenizi Sağlar

SEO çalışmaları sayesinde rakiplerinizi yakından takip etmeye devam eder, dinamik şekilde faaliyet gösterdiğiniz alana dair gelişmeleri yakından takip etme fırsatı bulursunuz. Çünkü SEO çalışmalarının en temel unsurlarından birisi de rakiplerin durumları ve yaptıkları yenilikleri analiz etmek ve onlara karşı yeni hamleler yapmaktır.

SEO Hem İşinizi Hem De Gerçekleştirdiğiniz Faaliyet Alanlarınızı Daha Yakından Tanımanızı Sağlar

SEO çalışmalarını yürütürken mevcut içeriklerinizi daha da geliştirmek ve yeni içeriklerle web sitenizi güçlendirmek isteyeceksiniz, bu durum sizin alanınızla ilişkili olarak pek çok araştırma yapmanızı sağlar. Söz konusu durum nedeniyle pek çok farklı konu, ürün, hizmet alanlarında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

SEO Kalıcıdır

Web siteniz ya da bloglar üzerinde gerçekleştireceğiniz düzenli ve doğru SEO çalışmaları kalıcı bir etki oluşturur. Arama motorlarına reklam vermek ve reklamlı alanlarda görünmek anlık olarak gücünüzü artırabilir ancak devamlı üst sıralarda kalmak çok daha avantajlıdır

SEO Hakkında Önemli Bir Not

SEO üzerine gerçekleştirilecek tüm çalışmalarda gerçeklikten ayrılmamalı ve belirli gramer ve dilbilgisi kurallarına riayet ederek içeriklerinizi oluşturmalısınız. Bunu daha farklı bir pencereden konuya bakarak şöyle düşünebilirsiniz; metinler, başlıklar, etiketler, fotoğraflar, linkler ile yaptığınız şeyaslında arama motorunda merak ettiği bir konu için arama gerçekleştiren kişiyle iletişime geçmenizi sağlar. İletişimin uzun süre devam etmesi ve sonrasında sadık bir dost halini alması için onunla doğru cümleler kurarak iletişiminizi devam ettirebilirsiniz.

Bu içerik Seoperf.com sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Yorum yapın