Salatalığın Faydaları

Salatalık genel olarak sağlık için oldukça faydalıdır, özellikle de yaz aylarında çünkü çoğunluğu sudan ve insan vücudu için çok gerekli besinlerden oluşur. Salatalığın etli kısmı A vitamini, C vitamini ve folik asit içerir, dışındaki kabuk kısmı ise fiber ve magnezyum, potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Bunlara ek olarak salatalıkta silika da bulunur ki bu da bağlayıcı dokularımızın gelişimi için oldukça önemlidir. Salatalık birçok cilt problemine iyi gelir özellikle de gözaltı şişlikleri ve yanıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda salatalığın içinde su kaybını önleyen askorbik asit ve kafeik asit de bulunmaktadır, bu sayede de birçok deri problemine ve yanıklara da iyi gelir.

Salatalığın Faydaları

Kabızlığa İyi Gelir ve Böbrekleri Sağlıklı Tutar

Salatalıkta suyun ve fiberlerin harika bir karışımı mevcuttur. Bu yüzden de vücudu kabızlıktan ve böbrek taşından korumada size yardımcı olur. Salatalık suyu içerek aynı zamanda hem fiber hem de su alımınızı maksimuma çıkarabilirsiniz.Yapılan anketlere göre insanların birçoğu fiber alımını tamamlamak için salatalık açısından bol salataları tercih ediyor. Aynı zamanda salatalık oldukça zengin bir C vitamini, magnezyum ve potasyum kaynağıdır, ki bunun da elbette sağlığa birçok faydası bulunur. Salatalığın sıra dışı bir su yüzdesi mevcuttur( yaklaşık %96’dır) doğal olarak saftır, bu yüzden de suyun yapısı normalde olduğundan çok daha kalitelidir. Salatalığın kabuğunda bol miktarda A vitamini bulunur, bu yüzden de eğer bütün olarak yerseniz oldukça fazla besin alımı sağlamış olursunuz.

Kan Basıncını Kontrol Eder

Yapılan bir araştırmada bol miktarda magnezyum potasyum ve fiber içeren besinler tüketen kişiler incelenmiş. Sonuçlarda ise hepsinin kan basınçlarının normal seviyelere indiği görülmüş. Bu kompleksleri ve deniz ürünlerini, düşük yağ içeren süt ürünlerini ve saf et ürünlerini tüketen kişilerin sistolik kan basıncının oldukça düştüğü gözlemlenmiş.

Diyabeti Kontrol Eder

Salatalık uzun yıllardır diyabet hastalığı için kullanışlı bir besin olmuştur. Salatalıkta insulin üretiminde beta hücreleri tarafından gerek duyulan bir hormon bulunmaktadır. Salatalığın glisemik endeksi 0’dır. Bütün yiyecekler farklı yüzdelerde önemli besinler içerir. Karbonhidratlar vücuttaki glükoz seviyesini artırır fakat salatalıkta bulunan karbonhidratlar diyabet hastaları tarafından kolayca sindirilebilir. Bu yüzden de salatalık tüketildiği zaman glükoz seviyesinde dalgalanmalar olmaz.

Bedeni Sağlıklı ve Fonksiyonel Tutar

Salatalığın harika temizleme özellikleri mevcuttur ve vücudunuzda biriken atıkları ve toksinleri aktif bir biçimde yok eder. Birçok araştırmada da salatalığın eklem iltihaplarına iyi geldiği görülmüş çünkü ürik asidi vücuttan atar. Salatalık böbreğin, karaciğerin ve pankreasın fonksiyonlarını oldukça iyi dengeler. Havuç suyu ve salatalık suyu romatizmal durumlar için oldukça iyidir çünkü vücuttaki fazla ürik asiti atarlar. Sindirim için de iyidir, özellikle proteinlerin sindirimde, aynı zamanda kan basıncını ve diyabetik değerleri de kontrol eder. Düzenli olarak salatalık suyu içmek gut hastalığına ve egzamaya iyi gelir. Eğer akciğer ya da mide problemleri yaşıyorsanız, diyetinize salatalık eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda kas esnekliğini de artırır, içeriğindeki magnezyum ise kan dolaşımının düzenlenmesini ve sinirlerin gevşemesini sağlar. Salatalığın içinde birçok mineral bulunduğu için tırnak kırılmasını da önlemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ