Salatalığın Faydaları

Kabızlığa İyi Gelir ve Böbrekleri Sağlıklı Tutar

Salatalıkta suyun ve fiberlerin harika bir karışımı mevcuttur. Bu yüzden de vücudu kabızlıktan ve böbrek taşından korumada size yardımcı olur. Salatalık suyu içerek aynı zamanda hem fiber hem de su alımınızı maksimuma çıkarabilirsiniz.Yapılan anketlere göre insanların birçoğu fiber alımını tamamlamak için salatalık açısından bol salataları tercih ediyor. Aynı zamanda salatalık oldukça zengin bir C vitamini, magnezyum ve potasyum kaynağıdır, ki bunun da elbette sağlığa birçok faydası bulunur. Salatalığın sıra dışı bir su yüzdesi mevcuttur( yaklaşık %96’dır) doğal olarak saftır, bu yüzden de suyun yapısı normalde olduğundan çok daha kalitelidir. Salatalığın kabuğunda bol miktarda A vitamini bulunur, bu yüzden de eğer bütün olarak yerseniz oldukça fazla besin alımı sağlamış olursunuz.

Kan Basıncını Kontrol Eder

Yapılan bir araştırmada bol miktarda magnezyum potasyum ve fiber içeren besinler tüketen kişiler incelenmiş. Sonuçlarda ise hepsinin kan basınçlarının normal seviyelere indiği görülmüş. Bu kompleksleri ve deniz ürünlerini, düşük yağ içeren süt ürünlerini ve saf et ürünlerini tüketen kişilerin sistolik kan basıncının oldukça düştüğü gözlemlenmiş.

Diyabeti Kontrol Eder

Salatalık uzun yıllardır diyabet hastalığı için kullanışlı bir besin olmuştur. Salatalıkta insulin üretiminde beta hücreleri tarafından gerek duyulan bir hormon bulunmaktadır. Salatalığın glisemik endeksi 0’dır. Bütün yiyecekler farklı yüzdelerde önemli besinler içerir. Karbonhidratlar vücuttaki glükoz seviyesini artırır fakat salatalıkta bulunan karbonhidratlar diyabet hastaları tarafından kolayca sindirilebilir. Bu yüzden de salatalık tüketildiği zaman glükoz seviyesinde dalgalanmalar olmaz.

Bedeni Sağlıklı ve Fonksiyonel Tutar

Salatalığın harika temizleme özellikleri mevcuttur ve vücudunuzda biriken atıkları ve toksinleri aktif bir biçimde yok eder. Birçok araştırmada da salatalığın eklem iltihaplarına iyi geldiği görülmüş çünkü ürik asidi vücuttan atar. Salatalık böbreğin, karaciğerin ve pankreasın fonksiyonlarını oldukça iyi dengeler. Havuç suyu ve salatalık suyu romatizmal durumlar için oldukça iyidir çünkü vücuttaki fazla ürik asiti atarlar. Sindirim için de iyidir, özellikle proteinlerin sindirimde, aynı zamanda kan basıncını ve diyabetik değerleri de kontrol eder. Düzenli olarak salatalık suyu içmek gut hastalığına ve egzamaya iyi gelir. Eğer akciğer ya da mide problemleri yaşıyorsanız, diyetinize salatalık eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda kas esnekliğini de artırır, içeriğindeki magnezyum ise kan dolaşımının düzenlenmesini ve sinirlerin gevşemesini sağlar. Salatalığın içinde birçok mineral bulunduğu için tırnak kırılmasını da önlemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. salatalik Salatalığın Faydaları için yorumda bulun

    Salatalığın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Salatalığın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.