Salatalığın On Şaşırtıcı Faydası

Salatalığın faydalarını işlediğimiz bu yazımıza salatalığı tanıyarak başlayalım bakalım sürekli yediğimiz salatalığı yerince tanıyor muyuz. Salatalık, aynı kabak, kavun, keklik ve karpuz ailesine aittir. Salatalık aslen Güney Asya kökenli bir çiçekli bitkidir. Tüylü yaprakları, sarı çiçekleri olan tek yıllık bir bitkidir. Batı Asya’da en az 3.000 yıl boyunca ekildi ve ardından Romalılar tarafından Avrupa’nın diğer bölgelerine götürüldü. Kanıtlar, Salatalığın Fransa’da dokuzuncu yüzyılda, İngiltere’de on dördüncü yüzyılda ve Kuzey Amerika’da on altıncı yüzyılın ortalarında ekildiğini göstermektedir.

Salatalığın Faydaları

 • Cilt sağlığına iyi gelir.
 • Böbrek taşını engellemeye yardımcıdır.
 • Kabızlığı önlemeye yardımcıdır.
 • Kan basıncını korur.
 • Diyabeti engelleyici özelliği vardır.
 • Vücuttaki toksinleri atar
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Antioksidandır
 • Kemik sağlığına iyi gelir.

Salatalık, vücudu nemlendirmeye yardımcı olan su içeriği bakımından zengindir. Aynı zamanda kalori düşüktür. Salatalık yaz aylarında kan basıncını normalleştirir. Asitlik, astım, artrit, gut ve egzama gibi çeşitli sağlık problemlerini önleyen besin içeriği bakımından zengindir.

 1. Cilt sağlığı

Salatalık, ligamentlerde, kıkırdakta, tendonlarda, kaslarda ve kemikte sağlıklı ve güçlü bağ dokularının geliştirilmesine yardımcı olan yüksek miktarda silikaya sahiptir . Yüksek silika varlığı daha parlak ve sağlıklı bir cilt sağlar. Salatalık, su içeriğinde yüksektir ve bu da vücudu nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca şişme ve güneş yanığı gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Kafeik asit ve askorbik asit gibi bileşikler vücuttan su kaybını önlemeye yardımcı olur.

 1. Böbrek taşlarını ve kabızlığı önler

Salatalık, böbrek taşlarından ve kabızlıktan koruyan lif ve su içerir. Günlük Salatalık alımı, lif alımını arttırır. Salatalık aynı zamanda harika bir potasyum, C vitamini, silika, A vitamini ve magnezyum kaynağıdır. Tüm bu besinler çeşitli sağlık yararları sağlar. ( 1 )

 1. Kan basıncını korur

Çalışmalar, yüksek potasyum, magnezyum ve lif alımının kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve normal seviyelerde kaldığını göstermektedir. Düşük yağlı günlük ürünler, deniz ürünleri, yağsız et ve kümes hayvanları gibi diyet içeren bu komplekslerde zengin diyetin alımı sistolik basıncı 5.5 puan ve diyastolik basıncı 3.0 puan azaltır.

 1. Diyabet önlemek

Salatalıkta bulunan hormon, beta hücreleri tarafından insülin üretimi için önemlidir. Salatalığın sıfır Glisemik İndeksi vardır. Karbonhidratlar glikoz seviyesini yükseltir, ancak Salatalıktaki karbonhidratlar diyabetik hastalar tarafından kolayca sindirilebilir. Salatalık alımı, glikoz seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

 1. Vücut fonksiyonu

Salatalık, toksinleri ve vücuttaki atıkları ortadan kaldırır. Ürik asidi temizlediği için, artriti de etkili bir şekilde tedavi eder. İdrar salgılanmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğer, böbrek, idrar kesesi ve pankreas fonksiyonlarının fonksiyonlarını arttırır. Diyabetik mellitus ve kan basıncını kontrol etmek için etkilidir. Günlük Salatalık suyu alımı, egzama ve gut tedavisinde yardımcı olur. Salatalığın diyete eklenmesi mide ve akciğer problemlerini önler. Kasların esnekliğini arttırır, kan dolaşımını arttırır ve sinirleri yatıştırır. Salatalık, tırnaklarda ve parmaklarda tırnakların ayrılmasını önleyen mineraller bakımından zengindir.

 1. Kalp sağlığı

Salatalıktaki K Vitamini, kalp krizine yol açan arterlerin kireçlenmesini önler. Sert ve zararlı plakların birikmesini önler. K Vitamini, iltihabı azaltan ve hücreleri koruyan temel bir besindir. Sağlıklı kan basıncını korumak ve kalp durması riskini azaltmak için K Vitamini alımı çok önemlidir.

 1. Adet problemleri

K Vitamini, PMS kramplarını ve adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olan hormon işlevini düzenlemeye yardımcı olur. Aşırı kanama için faydalıdır ve PMS semptomlarından kurtulma sağlar. Aşırı kanama adet döngüsü sırasında daha fazla ağrı ve kramp nedenidir. Çalışmalar, K Vitamini eksikliğinin bu semptomları daha da kötüleştirdiğini göstermektedir.

 1. Kanseri önlemek

K Vitamini kolon, prostat, nazal, mide ve ağız kanseri riskini azaltır. Çalışma, yüksek K Vitamini’nin karaciğer kanserini stabilize etmeye ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. K Vitamini bakımından zengin diyet, kanser ve kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır.

 1. Kan pıhtısı

K Vitamini morarma ve kesiklerin kanamasının iyileşmesini hızlandırır. K Vitamini eksikliği, kanın pıhtılaşmasının gerektiği gibi gerçekleşmediği yenidoğanların hemorajik hastalığına neden olur. Çalışma, yenidoğanlara HDN’yi ortadan kaldırmak için doğumda Vitamin K enjeksiyonu yapılması gerektiğini gösteriyor.

 1. Kemik sağlığı

Çalışmalar, yeterli bir K Vitamini alımının insanlarda osteoporozu önleyebileceğini göstermektedir. K vitamini kemik oluşturmak için kalsiyum kullanmak esastır . K vitamini kemik sağlığını artırabilir ve kemik kırılma riskini azaltabilir. Çalışmalar, K Vitamini’nin osteoporotik hastalarda kemiklerin mineral yoğunluğunu arttırdığı ve kırık riskini azalttığını bildirdi. K vitamini kemiklerin metabolizması için hayati önem taşıyan kalsiyum dengesi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Salatalık genel olarak nerelerde kullanılır?

 • Meyveler cilt lekelerini, kızarıklıkları, yanıkları, haşlanmaları, yaraları, yaraları tedavi etmek ve ayrıca cildi yumuşatmak, nemlendirmek ve beyazlatmak için kullanılır.
 • Olgunlaşmamış çiğ salatalık meyveleri ladin sertleşmesinde kullanılır
 • Hint-Çin’de, dizanteri tedavisinde kullanılan olgunlaşmamış meyveler pişirilir.
 • Tohum taeniasit olarak kullanılır.
 • Yapraklardan elde edilen meyve suyu dispepsi tedavisinde yardımcıdır.
 • Hindistan’da salatalıklar, baş ağrısını hafifletmek için kullanılır.

Salatalık tüketirken nelere dikkat edilmeli?

 • Ağız boşluğuna alerjik olabilir ve şişme ve kaşıntı gibi semptomlar görülebilir.
 • Hazımsızlık ve gastrit sorunları ile sonuçlanan bir bileşik olan cucurbitacin içerir.
 • Salatalığın aşırı tüketimi toksisiteye neden olur ve ayrıca kellikle sonuçlanır.
 • İnorganik Salatalık tüketimi, zararlı böcek ilacı nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Sentetik balmumu, ciddi sağlık sorunlarına yol açan morluklardan korunmak için kullanılır.

Salatalığın Besin değerleri nedir?

K Vitamini (filokinon) 17.1 µg (% 14.25)
B5 Vitamini (Pantotenik asit) 0.269 mg (% 5.38)
Bakır, Cu 0.043 mg (% 4.78)
Demir, Fe 0.29 mg (% 3.63)
Fosfor, P 25 mg (% 3.57)
Manganez, Mn 0.082 mg (% 3.57)
Magnezyum, Mg 14 mg (% 3.33)
Potasyum, K 153 mg (% 3.26)
B6 Vitamini (Piridoksin) 0.042 mg (% 3.23)

 

Kaynakça;https://www.healthbenefitstimes.com/?s=cucumber

Yorum yapın