Sağlıklı Bir Cilt İçin En İyi 12 Gıda

Beslenme sağlık için önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza ve hatta kalp ve karaciğeriniz gibi organların zarar görmesine neden olabilir. Ama yediğiniz şey başka bir organı da etkiler – cildinizi!

Bilim adamları diyet ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediğiniz şeyin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği daha net ortaya çıkmaktadır.

Bu makale, cildinizi sağlıklı tutmak için en iyi 12 yiyeceği toplamıştır.

1- Yağlı Balık
Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besindir. Bunlar, cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Omega-3 yağ asitleri, cildi kalın, esnek ve nemlendirmek için gereklidir. Aslında, omega-3 yağlarındaki bir eksiklik kuru cilde neden olabilir.

Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklığa ve akneye neden olabilen inflamasyonu azaltır. Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilirler.

Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, psöriyazis ve lupus gibi cildinizi etkileyen iltihaplı ve otoimmün hastalıklarla savaşabileceğini göstermektedir.

Yağlı balık da cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır. Cildinizi iltihaplara karşı korumak için yeterli E vitamini almak önemlidir.

Bu deniz ürünü türü, aynı zamanda, cildinizin dayanıklılığını ve bütünlüğünü korumak için gerekli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

Son olarak, balık çinko sağlar iltihabı iyileştirmek için önemli bir mineraldir, yeni cilt hücrelerinin üretimi ve genel cilt sağlığı için vazgeçilmezdir. Çinko eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara ve gecikmiş yara iyileşmesine yol açabilir.

2- Avokado

Avokadoda sağlıklı yağların oranı yüksektir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve yarar sağlar.

Cildi esnek ve nemlendirmek için bu yağların yeterince alınması önemlidir.

Ön kanıtlar, avokadoların cildinizi güneşten koruyabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Cildinizdeki UV hasarı kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilir.

Avokadolar aynı zamanda , cildinizi oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır.

lginç bir şekilde, C vitamini ile kombine edildiğinde, E vitamini daha etkili gibi görünmektedir.

Sağlıklı ciltler için C vitamini de gereklidir. Cildinizin, güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için ihtiyacı vardır.

C vitamini eksikliği, günümüzde nadirdir, ancak yaygın semptomlar, kolayca çürümeye eğilimli kuru, kaba ve pullu cilt sorunları meydana gelir.

C vitamini aynı zamanda cildinizi güneş ve çevre kaynaklı oksidatif hasara karşı koruyan ve yaşlanma belirtilerine neden olabilen bir antioksidandır.

100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık 1/2 avokado, E vitamini için Referans Günlük Alım’ın (RDI) %10’unu ve C vitamini için RDI’nın %17’sini sağlar.

3- Cevizler

Cevizlerin sağlıklı ciltler için mükemmel bir gıda haline getiren birçok özelliği vardır. Vücudunuzun kendini yapamadığı yağlar olan iyi bir temel yağ asitleri kaynağıdır.

Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri söz konusu olduğunda pek çok açıdan fındıktan daha zengindirler.

Omega-6 yağlarında çok yüksek bir diyet, psoriasis gibi cildinizin iltihaplı hali dahil olmak üzere iyileşmeyi destekleyebilir. Öte yandan, omega-3 yağları cildinizde de dahil olmak üzere vücudunuzdaki enflamasyonu azaltır.

Omega-6 yağ asitleri diyetlerde bol miktarda bulunurken, omega-3 yağ asitleri kaynakları nadirdir. Cevizler bu yağ asitlerinin iyi bir oranını içerdiğinden , aşırı omega-6’ya iltihaplanma tepkisi ile savaşabilirler.

Dahası, cevizler cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gereken diğer besin maddelerini içerir.

28 gram ceviz, çinko için RDI’nın %6’sını içerir, bu da cildinizin bir bariyer olarak düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olduğu kadar, hem yaraların iyileştirilmesi hem de bakterilerle ve iltihaplarla mücadele için gereklidir.

Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan vitamin E, C vitamini ve selenyum içerir, ayrıca 28 gramda 4–5 gram protein sağlar.

4- Ayçekirdeği

Genel olarak, fındık ve tohumlar cildi güçlendirici besinlerin iyi kaynaklarıdır. Ayçiçeği tohumları bunlara mükemmel bir örnektir.

28 gram ayçiçeği çekirdeği, E vitamini için RDI’nın %37’sini, selenyum için RDI’nın %32’sini, RDI’nın %10’unu çinko ve 5.4 gram proteini içerir.

5-Tatlı Patates

Beta-karoten bitkilerde bulunan bir besindir. Vücudunuzda A vitamini haline dönüştürülebileceği anlamına gelen provitamin A olarak işlev görür.

Beta-karoten, portakal, havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi sebzelerde bulunur.

Tatlı patatesler bunun için mükemmel bir kaynaktır 100 gram pişmiş tatlı patates, A vitamininin RDI’sinin yaklaşık dört katını sağlamak için yeterli beta-karoten içerir.

Beta-karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi olarak hareket ederek cildinizi sağlıklı tutar.

Tüketildiğinde, bu antioksidan cildinize eklenir ve cilt hücrelerinizi güneşe maruz kalmadan korur. Bu güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, buruşmuş cildi önlemeye yardımcı olabilir.

İlginç bir şekilde, yüksek miktarda beta-karoten de cildinize sıcak, turuncu bir renk katabilir ve daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunabilir.

6- Kırmızı veya Sarı Biber

Tatlı patatesler gibi, biberler de vücudunuzun A vitaminine dönüştüğü mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.

149 gram doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için RDI’nın %92’sine eşdeğerdir.

Aynı zamanda cildi sıkı tutan ve güçlü tutan protein kollajenini oluşturmak için gerekli olan en iyi C vitamini kaynaklarından biridir .149 gram dolmalık biber, C vitamini için RDI’nın %317’sini etkileyici bir şekilde sağlar.

Kadınlarda yapılan geniş gözlemsel bir çalışma, C vitamini bol miktarda yeme ile yaşla birlikte kırışık ve kuru cilt riskini azaltmıştır.

7-Brokoli

Brokoli , çinko, A vitamini ve C vitamini gibi cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineral ile doludur.

Ayrıca beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein cildinizi oksidatif hasara karşı korur, bu da cildinizin kurumasına ve buruşmasına neden olabilir.

Ancak brokoli çiçeği de sülforafan adı verilen özel bir bileşime sahiptir ve bu da bazı etkileyici potansiyel faydalara sahiptir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser karşıtı etkilere sahip olabilir.

Sulforafan ayrıca güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu ajandır. İki şekilde çalışır: zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ve vücudunuzdaki diğer koruyucu sistemlere geçerek.

Laboratuvar testlerinde sülforafan, UV ışınlarıyla öldürülen cilt hücrelerinin sayısını %29’a kadar düşürmüştür ve koruma 48 saate kadar devam etmiştir. Kanıtlar sülforafanın cildinizde de kollajen seviyelerini koruyabileceğini düşündürmektedir.

8- Domates

Domatesler büyük bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir.

Beta-karoten, lutein ve likopen, cildinizi güneşin zararlarına karşı koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kırışmayı önlemeye yardımcı olabilirler.

Domatesler tüm önemli karotenoidleri içerdiğinden, sağlıklı bir cildi korumak için mükemmel bir besindirler.

Peynir ya da zeytinyağı gibi bir yağ kaynağı olan domates gibi karotenoid açısından zengin gıdaları eşleştirmeyi düşünün . Yağ, karotenoidlerin emilimini artırır.

 9- Soya

Soya , vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya engelleyebilen bir bitki bileşikleri kategorisi olan izoflavonlar içerir.

Izoflavonlar cildiniz dahil vücudunuzun çeşitli kısımlarına fayda sağlayabilir.

Orta yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışmada, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavonlarının tüketilmesinin ince kırışıklıkları ve cilt elastikiyetini azalttığı bulunmuştur .

Postmenopozal kadınlarda, soya ayrıca cildinizi pürüzsüz ve güçlü tutmanıza yardımcı olur.

Bu izoflavonlar sadece vücudunuzun içindeki hücreleri hasara karşı değil, aynı zamanda cildinizin UV radyasyonundan korunmasını da sağlar bu da bazı cilt kanserlerini önlemeye yardımcı olabilir.

10- Bitter Çikolata

Çikolata yemek için bir neden daha gerekiyorsa işte burada: Kakaonun cildinize etkileri oldukça olağanüstü. Kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilen antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar ayrıca kırışıklıkları, deri kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu da geliştirebilir.

Cildi de daha az kaba ve pullu, güneş yanığına daha az duyarlı ve daha iyi kan akışına sahip olmanızı sağlar bu da cildinize daha fazla besin kazandırır.

Bir çalışmada, günde 20 gram yüksek antioksidan içeren bitter çikolata yemenin, cildinizin iki kat daha fazla UV radyasyonuna dayanabileceğini bulmuşlardır.

Diğer birçok çalışma, kırışıklıkların ortaya çıkmasıyla ilgili gelişmeler dahil olmak üzere benzer sonuçlar doğurmuştur.

Faydaları en üst düzeye çıkarmak ve eklenmiş şekeri minimumda tutmak için en az %70 kakao içeren koyu çikolata tercih ettiğinizden emin olun.

11- Yeşil Çay

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı koruyabilir. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşikler, kateşinler olarak adlandırılır ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmek için çalışır.

Diğer birçok antioksidan içeren gıdalar gibi, yeşil çay cildinizi güneşin zarar görmesine karşı koruyabilir.

12 haftalık bir çalışmada 60 kadından biri günlük yeşil çayın içilmesinin kızarıklığı güneş ışığından %25’e kadar azaltabileceğini buldu. Yeşil çay da cildin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini arttırır.

Yeşil çay sağlıklı bir cilt için mükemmel bir seçim olsa da, çayınızı süt ile içmekten kaçınmak isteyebilirsiniz . Sütün yeşil çayın antioksidanlarının etkisini azaltabileceğine dair kanıtlar vardır.

12- Kırmızı Şarap

Kırmızı şarap , kırmızı üzümün kabuğundan gelen bir bileşim olan resveratrol içerdiği için ünlüdür. Resveratrol, yaşlanma etkilerini azaltan geniş bir sağlık faydaları yelpazesine sahiptir.

Test çalışmaları, cilt hücrelerine zarar veren ve yaşlanma belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.

Ne yazık ki, bir bardak kırmızı şaraptan aldığınız resveratrol miktarının cildinizi etkilemek için yeterli olduğuna dair çok fazla kanıt yoktur . Ve kırmızı şarap bir alkollü içecek olduğundan, fazla içmenin olumsuz etkileri vardır.

Potansiyel sağlık yararları nedeniyle kırmızı şarap içmeye başlamak tavsiye edilmez. Ancak, eğer ılımlılık içinde içiyorsanız, seçtiğiniz şarabınız olarak kırmızı şarabın tadını çıkarabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/12-foods-for-healthy-skin#section12

 

Yorum yapın