Rokanın 11 şaşırtıcı Faydası

Bu makalemizde rokanın şaşırtıcı faydaları konusunda sizlere bilgi aktaracağız. Roka Çok eski zamanlarda beri tüketilmektedir. Roka İnsanın alabileceği en sağlıklı gıdalardan biridir. . Yeşil yapraklarının yenildiği bir bitkidir. Genellikle salatalarda kullanılır. Tohumları da çok faydalıdır. Roka, salatanızın besin değerini arttırırken salatanıza belirgin bir lezzet katar. Roka, mükemmel bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. İşte rokayı günlük diyetinize dahil etmeniz için 11 neden:

Roka sağlık yararları

Rokanın Faydaları

 • K Vitamini açısından zengin.
 • Kilo Kaybına yardımcı olur.
 • Gözleri Korur.
 • Anti Kanser özelliği vardır.
 • Yaraları daha Hızlı iyileştirme özelliği vardır.
 • Yüksek Klorofil içeriği.
 • Sağlıklı Sindirim yardımcı olur.
 • İyi Bir Karotenoid Kaynağı
 • Hamile anneler için yararlıdır
 • Anti-inflamatuar özelliği vardır.

1. K Vitamini

Tek bir roka bardağı 21’e kadar mikrogram K vitamini içerir , bu hem erkek hem de kadınlar için günlük ihtiyacın neredeyse dörtte birini karşılamaktadır. İşlenmiş gıdaların trendi ve rahatlığı arttıkça K vitamini alımı yeni bir düşük seviyesine geriledi. K vitamini kalsiyumdan daha güçlüdür ve kemik yoğunluğunun korunmasında çok daha faydalıdır. Ayrıca yeterli kalsiyum emilimini teşvik eder ve kasların ve kanın pıhtılaşmasının yenilenmesini kolaylaştırır. K Vitamini, bir yaralanma veya ameliyattan sonra acı çeken insanlarda daha hızlı iyileşme sağlar.

2. Kilo Kaybı

Roka, kalori ilave etmeden yemeğinizi yükseltmek için mükemmel bir yoldur. Ancak bu sadece yemeğinizin boyutunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda enerjik kalmanız için gereken beslenmeyi sağlamada da çok faydalıdır. Kilo kaybı için en iyi sebzelerden biridir, kalorileri azaltır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için gerekli olan beslenmeyi sürdürür.

3. Gözleri Korur

Gözlerin düzgün çalışması ve herhangi bir hastalığın önlenmesi için iyi yemek gerekir. Gözlerin formda kalmasına yardımcı olmak için K, A ve beta-karoten bakımından zengin yiyecekler ekleyin. Roka, bu bileşenlerin zengin bir kaynağı ve günlük diyetinize A vitamini eklemenize çok daha sağlıklı bir bitki bazlı alternatif. Günlük diyetinize roka eklemek, serbest radikallerin etkisini retinadan uzak tutacaktır; çünkü beta-karoten gözler için bir antioksidan görevi görür.

4. Anti Kanser

Yiyeceklerden gelen antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese cevaptır. Kanserli hücreler oksidatif stres hücrenin DNA’sına zarar verdiğinde oluşur ve bu hücreler çok çabuk yayılır. Diyetinize dikkat etmek gerekir, diyetinize doğal bir antioksidan kaynağı olan yiyecekleri ekleyin. Roka, onu antioksidanların gücü yapan, salatalarınıza roka ekleyerek veya her gün garnitür olarak yiyerek vücut kanserinizi serbest tutan kimyasal bir bileşime sahiptir.

5. Daha Hızlı Şifa

Potasyum ve K vitamini daha hızlı kan pıhtılaşmasını teşvik etmek için bir araya gelerek yaralanmadan yaraları korur ve böylece daha hızlı bir şekilde iyileşir. Antik çağda, roka iyileşme sürecini hızlandırmak için yaralı ve yaralı askerlere verildi.

6. Klorofil

Klorofilin kullanım alanlarını ve yararlarını gösteren yeni çalışmalar, gıda endüstrisinde dalga yarattı ve birçok şirket çorbalara, smoothie’lere veya genel olarak yiyeceğe ilave etmek için toz halinde klorofil sunuyor. Yararları olağanüstüdür ve diyetinize klorofil ilave etmek, vücudu toksinlerden uzak tutar ve serbest radikallerin etkilerinden korur. Roka, yüksek klorofil içeriğine sahip, doğal olarak bulunan bir sebzedir. Düzenli olarak roka yemek, vücudun içeriden temizlenmesini teşvik eder ve hastalıkların kök salmasını önler.

7. Sağlıklı Sindirim

Roka sadece uyarıcı özellikler göstermez, aynı zamanda iyi miktarda diyet lifi içerir. Lif, sindirim sistemini kontrol altında tutmaya ve yeterli besin maddelerinin gıdadan emilimini teşvik etmeye yardımcı olan önemli bir bileşendir. Dışkının toplanmasına yardımcı olacağı için ishali olan hastalara yardım etmede yararlıdır. Diyet lifi de bağırsakların sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve sızıntı bağırsaklarını önler.

8. İyi Bir Karotenoid Kaynağı

Roka, antioksidanların bir güç kaynağı olduğu için, makula dejenerasyonunun önlenmesi için gerekli olan, kataraktların önlenmesi ve karaciğerin sağlıklı kalması için gerekli olan karotenoidlerin varlığı nedeniyle de özeldir. Roka, serbest radikallerin etkisiyle mücadele etme yeteneği eşsizdir ve vücudunuzun ve zihninizin sağlıklı kalmasını sağlar.

9. Hamile anneler için yararlıdır

Demir ve folat hamile anneler için harikadır ve mineraller doğum sırasında ve 9 ay boyunca anne adayına yardımcı olabilir – fetüsün güçlü bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Roka, bebeğin beynindeki herhangi bir sinirsel hasarı durdurmak için çalışılan ve ayrıca kırmızı kan hücresi sayımını kontrol altında tutan demir emilimini teşvik eden iyi bir folat dozu sağlayabilir. Demir eksikliği ciddi sonuçlar doğurabilir ve ciddi yorgunluğa neden olabilir. Roka vücudun sağlıklı hemoglobin seviyelerini korumasına yardımcı olabilir.

10. Bağışıklık Güçlendirici

Mükemmel roka kompozisyonu ile bedeni içten güçlendirecek bir sır değil. Roka, güçlü bir bağışıklık sistemi kurulmasına yardımcı olan C vitamini olan en güçlü vitaminlerden birini içerir .

11. Anti-inflamatuar

Araştırma rokaladaki anti-enflamatuar özelliklerini , içinde K vitamini bulunduğundan bağlamaktadır. Bu vitamin kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur ve eklemlerde ve vücudun diğer kısımlarında iltihabı yatıştırır. Bu osteoporoz ve artrit etkilerini uzak tutmaya yardımcı olur.

Rokanın Besin Değerleri

100 g rokada;

 • Kalori (kcal) : 25
 • Karbonhidrat (g) : 3.65
 • Protein (g) : 2.58
 • Yağ (g) : 0.66
 • Lif (g) : 1.6
 • Kolesterol (mg) : 0
 • Sodyum (mg) : 27
 • Potasyum (mg) : 368
 • Kalsiyum (mg) : 160
 • Vitamin A (mg) : 113
 • Vitamin C (mg) : 15
 • Demir (mg) : 1.46

Kaynakça;https://www.naturalfoodseries.com/11-benefits-arugula/

Yorumlar 2

 • Bana göre her salatada yer almalı, her yemeğin yanına katık edilmeli. Hem faydası hem lezzeti hem de görüntüsü çok güzel olan nadir besinlerden biri. Çocuklara alıştırmak da çok önemli.

 • Doktorum bana bol bol a vitamini tavsiye etti siteniz aracılığıyla rokanın adeta a vitamini deposu olduğunu farkettim,ayrıca kemik ve beyinlere de katkısı varmış daha ne olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir