Retinol Nedir? Ne işe Yarar?

İnsanların kendisine bakması, en başında kendilerine olan öz saygılarından dolayı son derece büyük önem arz ediyor.Bakım deyince ilk akla gelen şey kadınlar için makyaj, erkekler için tıraş olsa da aslında hiç de öyle değil.Bakım kendi içinde bir bütün ve çok önemli aşamaları var. Makyaj kişinin kusurlarını kapatarak daha güzel görünmesine vesile olsa bile geçici olan bir uygulama sonuçta.  Bu yüzden de mutlaka her yaşta cilt bakımını cilt tipine uygun olarak yapmak gerekiyor.

İnsanların kendi bilinç düzeylerinin ortaya çıkması ile yapması gereken cilt bakımı şu aşamalardan oluşuyor: Makyaj yapılsın ya da yapılmasın cilt temizleme, tonikleme, nemlendirme. Bu aşamalardan sonra makyaj ya da yaşa bağlı olarak diğer cilt bakım ürünleri kullanılabilir. Elbette güneşe karşı korunma durumunu da unutmamak gerekiyor.

Bunun yanında bir de zaman denen kavram var. Zaman acımasız ne yazık ki Geçen yıllar da en net biçimde cilt üzerinde kendini gösteriyor.25 yaşa gelindiğinde hücre yenilenmesi tamamlanıyor. 30 yaşından itibaren ise geri sayım başlıyor.

Cildin kuru olması durumunda, yağlı ciltlere göre yaşlanma belirtileri daha erken görülmeye başlıyor. Ama cilt tipi ne olursa yaşlanma belirtileri bir süre sonra kaçınılmaz bir hal alıyor.Yaşlanmanın temel belirtileri ise ince çizgiler, kırışıklıklar, sarkmalar, yüzde deformasyonlar, sıkılık kaybı, yüzün konturunun değişmesi gibi adım adım belirtiler görülüyor. Doğanın kendi kuralları uyarınca buna dur demek mümkün değil. Kişi ne kadar kendisine özen gösterirse göstersin az ya da çok, er ya da geç görülüyor.

Bu durumda da insanlar kimi zaman estetik uygulamalara, kimi zaman teknolojinin gelişmesi ile estetiksiz botoks gibi uygulamalara başvuruyor. Ama bir de kozmetik ürünler var ki işte bu noktada Retinol devreye giriyor.

Nedir bu Retinol sorusuna şu yanıt verilebilir:Retinol aslında A vitaminidir. A vitamini ise cilt için son derece önem taşır. Zira cildin kırışıklıkların önlenmesinde A vitaminin hayati bir önemi vardır.Kırışıklık oluşmasını önleyen, geciktiren en temel faktör A vitaminidir ki, Retinol içeren kremler de A vitamini içeren kremlerdir.  Bunun yanında 40 yaşından sonra hücre yenilenmesi de tamamlandığından bu kremler bu iki amaç için 30 yaş ve üzerinde, ama özellikle 40 yaşından sonra mutlaka düzenli olarak kullanılması gereken ürünlerdir.

Doğru bir markanın ürünü düzenli olarak kullanıldığı taktirde kesinlikle ortaya üstte ifade edilen yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran bir cilt ortaya çıkar.

Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus, doğru RetinolKremseçilmesi gerektiğidir. Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında mutlaka dermokozmetik ürün olması gerektiğidir. Zira dermokozmetik olmayan ürünler cilde zarar veren kimyasallar içerir. O yüzden de retinol içerseler bile farklı sorunlara yol açarlar. Dermokozmetik ürünler ise klinik etkinliği kanıtlanmış olan dermokozmetik olan ürünlerdir. Çoğunluğu doğal bileşenler içerir, mineral bazlı olan ürünlerdir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, kişinin kendi cilt tipine uygun olan kremi seçmesidir. Cilt yağlı ise ona göre, kuru ise ona göre ürün seçimi yapılmalıdır. Yaşa uygun Retinolserumlarveya kremlertercih edilmelidir.

Bilinen markaların ürünlerini tercih edilmeli, eczane güvencesi ile satılan ürünler alınmalıdır. Kesinlikle merdiven altı firmalardan uzak durulmalıdır. İşin para kısmına takılmamak gerekir.

Narecza.com sitesinden de eczane güvencesinde güvenle bu ürünler satın alınabilir. https://www.narecza.com/retinol-krem-ve-serumÜrün kullanımı ise cilt temizlenip gerekli bakım ürünleri kullanıldıktan sonra eksiksiz ve kesintisiz olarak kullanılmalıdır. Tüm retinol içeren ürünleri aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz.

Yorum yapın