Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü nedir?

Ara sıra mide ekşimesi (asit reflü) herkese olabilir. Haftada iki kez asit reflüsü oluyorsa bu mide reflü hastalığı (GERD) olabilir. Bu durumda mide yanması, öksürük ve göğüs ağrısı ile birlikte birçok belirtilerden sadece biridir.

Reflü ilk olarak antasitler ve diyet değişiklikleri gibi reçetesiz yöntemler ile tedavi edilir. Yemek borusunun hasar görmesini önlemek için daha ciddi durumlarda reçeteli ilaçlar gerekebilir. Geleneksel ilaçlar reflü tedavisinin en yaygın şekli iken, asit reflü örneklerini azaltmaya çalışabileceğiniz bazı evde uygulanabilecek yöntemler vardır. Bunları uygulamadan önce doktorunuz ile konuşmanız gerekir.

Reflüye iyi gelebilecek yöntemler

1.Sağlıklı bir kiloda olmaya çalışın

Mide yanması herkese gelebilirken, reflü aşırı kilolu veya obez olan yetişkinlerde daha fazla görülür.  Aşırı kilo – özellikle karın bölgesinde – mideye daha fazla baskı yapar. Sonuç olarak, yemek borusuna geri dönen ve mide ekşimesine neden olan mide asitleri riskinin artmasına neden olur.

Aşırı kiloluysanız, haftada yarım kilo veya bir kilo sabit kilo kaybı planını uygulayabilirsiniz. Zaten sağlıklı bir kilodaysanız, o zaman bunu sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile sürdürdüğünüzden emin olun.

 1. Yediklerinize dikkat edin, bazı gıdalardan uzak durun

Kilonuz ne olursa olsun, asit reflüsü riskini artırabilecek bazı tetikleyici yiyecekler vardır. Reflüde özellikle semptomlara yol açabilecek gıdalara karşı dikkatli olmalısınız. Aşağıdaki gıdalardan uzak durun,

 • Domates sosu ve diğer domates bazlı ürünler
 • Fast food ürünleri ve yağlı gıdalar gibi yüksek yağlı gıdalar
 • Kızarmış gıdalar
 • Narenciye meyve suları
 • soda
 • Kafein
 • Çikolata
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Nane
 • Alkol

Bu tetikleyicileri tamamen bırakarak veya bunlardan kaçınarak, daha az semptomla karşılaşabilirsiniz. Sorunlu yiyecekleri tanımlamak için bir yiyecek günlüğü tutmak isteyebilirsiniz.

 1. Az az sık sık yemek yiyin.

Daha küçük yemekler yemek, mide asidinin geri akışını önleyebilecek olan mide üzerine daha az baskı yapar. Daha az miktarda yiyeceği daha sık yiyerek, mide ekşimesini azaltabilir ve genel olarak daha az kalori alabilirsiniz.

Yemekten sonra yatmaktan kaçınmak da önemlidir. Bunu yapmak mide ekşimesini tetikleyebilir. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü yemekten sonra yatmak için 2 ila 3 saat beklemenizi önerir. (Yatağa gittiğinizde, gece mide ekşimesini önlemek için kafanızı ekstra yastıklarla kaldırmayı deneyin.)

 1. Reflüye iyi gelen yiyecekler tüketmeye çalışın

Asit reflülerini tedavi edebilecek sihirli bir yemek yoktur. Yine de tetikleyici yiyeceklerden kaçınmanın yanı sıra, birkaç başka diyet değişikliği de yardımcı olabilir. İlk olarak, Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, düşük yağlı, yüksek proteinli öğünler önermektedir. Diyetle alınan yağ alımının azaltılması, semptomlarınızı azaltabilir, bu arada yeterli protein ve lif almanızı sağlar ve aşırı beslenmeyi engeller. Bu yiyeceklerden bazılarını asit reflüsünüze yardımcı olmak için diyetinize dahil etmeyi deneyin.

Her yemekten sonra, nanesiz sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Bu, ağzınızdaki tükürüğün artmasına ve midenizdeniz fazla asidin azalmasına yardımcı olabilir.

 1. Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, mide yanması bunlardan biridir. Sigarayı bırakmak reflü problemi olan kişilerin ilk yapması gereken şeydir. Sigara içmek, mide asitlerinin yedeklenmesini önlemek için sorumlu olan alt yemek borusu sfinkterine (LES) zarar verir. LES kasları sigara içmekten zayıfladığında, daha sık mide yanması yaşayabilirsiniz.

Reflü sorunlarında dumanlı ortamda kalmak ve dumana maruz kalmak da reflü için oldukça tetikleyicidir.

 1. Potansiyel bitkisel ilaçları keşfedin

Sarı papatya

Meyan kökü

Hatmi çiçeği

Bu bitki ve çaylarını reflü tedavisinde deneyebilirsiniz. Bu bitkilerin dezavantajı, referansların bildirilmesine rağmen reflüyü gerçekten tedavi edebileceklerini kanıtlamak için yeterli çalışma olmamasıdır. Ayrıca, kullanabileceğiniz ilaçlar ile etkileşime girebilir – kullanmadan önce bir doktora danışın.  Otlar reflü belirtilerini azaltmak için doğal ve etkili bir yol olabilir.

 1. Dar kıyafetlerden kaçının

Sıkı giysiler giymenin yanlış bir yanı yoktur – yani, reflü belirtileri yaşamıyorsanız. Çok sıkı olan giysiler giymek reflü ataklarını artırabilir. Sıkı kemerler ve pantolonlar özellikle bu konuda sorun oluşturur. Her ikisi de karnın üzerine gereksiz baskı uygular, böylece mide yanması riskinize katkıda bulunur. Reflünüz varsa dr kıyafetlerden uzak durun.

 1. Gevşeme teknikleri deneyin

Reflü, kendisi çok stresli olabilir. Mide kasları, mide asitlerini ait oldukları yere indirmede büyük rol oynadığından, hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatacak teknikleri öğrenmek bu kasları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Yoga, zihin-beden farkındalığını teşvik ederek çok büyük faydalara sahiptir. Yogi değilseniz, stres seviyenizi etkilemek için birkaç saatliğine sessiz meditasyon ve derin nefes alma egzersizlerini deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak; evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler ara sıra mide ekşimesinin yanı sıra bazı reflü vakalarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Reflüler ilerde mide ülserine dönüşebilir. Bu sebeple geçmeyen ve şiddeti giderek artan reflü problemlerinizde mutlaka uzman bir doktor ile görüşün.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/gerd/home-remedies#1

Yorum yapın