Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı, her an kusacakmış hissi veren oldukça korkunç bir histir. Sindirim sebebiyle, hamilelik sebebiyle ya da herhangi bir hastalık sebiyle mide bulantısı oluşabilir. Mide bulantısına iyi gelebilecek bir çok yiyecek, içecek ve hareket vardır. O halde bakalım mide bulantısına ne iyi gelir?

Mideniz bulanmaya başladığında ne yapmalısınız, mide bulantısını ne keser?

 1. Öncelikle ayaktaysanız oturun ve midenizi sıkışmayacak şekilde rahat bir pozisyona getirin. Anneniz yemekten sonra uzanmayın diyorsa demek ki bildiği bir şey vardı. Sırt üstü uzandığınız zaman, özellikle asit reflü veya GERD’niz varsa, mide suları mide bulantısı ve genel rahatsızlık hissini artırabilir. Bu sebeple mideniz bulanıyorsa ilk olarak yatar pozisyon dışında bir pozisyona geçin. Midenizi rahat bir pozisyona alın.
 2. Ortamı serinletin. Pencere açın ya da varsa klima vantilatör gibi bir serinletici cihaz açıp önüne geçin. Temiz hava pek çok insanda bulantı semptomlarını hafifletir, ancak nedenini açıklığa kavuşturmaz. Temiz hava, bulaşıcı kokulardan kurtulabilir veya mide bulantısı dışında bir şeye odaklanmanıza yardımcı olabilir.
 1. Serin bir kompres uygulayın

Boyun arkasına yerleştirilen yatıştırıcı, serin bir kompres, bulantıya yardımcı olabilir. Bulantı meydana geldiğinde, vücut ısınız artabilir.

Boynunuzun arkasında birkaç dakika serin bir kompres yerleştirmek yatıştırıcı olabilir. Ayrıca, yüksekse, bulantıya neden olabilecek vücut sıcaklığınızı azaltmaya yardımcı olur.

 1. Acupressure, semptomları hafifletmek için vücut üzerindeki belirli bölgelere baskı uygulayan alternatif bir ilaç terapisidir. Mide bulantısı için basınç noktası, iki büyük tendon arasında, yaklaşık iki santim aşağı, iç bileğinizdedir. Mide bulantısını hafifletmek için, birkaç dakika boyunca dairesel bir hareketle bu basınç noktasına basın.
 2. Mide bulantısını geçirmek için meditasyon yapın veya derin nefes alın

Meditasyon, zihnin odaklanması ve sakinleştirilmesi pratiği bulantıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Stres ve anksiyetenin neden olduğu bulantı için özellikle faydalı olabilecek bir tür rahatlama tekniğidir.

Derin nefes almak meditasyon tekniğidir. Ancak stresle ilişkili mide bulantısını bastırmak için kendi başınıza da yapabilirsiniz. Burnunuzdan yavaşça nefes alın, nefesinizi üç saniye boyunca tutun ve yavaşça nefes verin. Mide bulantısı azalıncaya kadar birkaç kez tekrarlayın.

 1. Odağınızı değiştirin, başka şeyler düşünmeye çalışın

Bazen, bulantıyı tedavi etmek için başka şeyler düşünmeye çalışmanız, odağınızı değiştirmeniz gerekir. Sürekli midenizi düşünmeniz daha çok mide bulantısı hissetmenize sebep olur

 1. Vücudunuzu susuz bırakmayın

Bulantı nedeniyle yemek yiyemez veya su içemezseniz, dehidrasyon oluşabilir. Mide bulantısı dehidratasyonun bir belirtisidir, ancak çok fazla su içmek, midenizi rahatsız edici şekilde doldurarak bulantıyı daha da kötüleştirebilir. O yüzden ölçülü olmaya dikkat ediniz.

Mide bulantısına iyi gelecek çaylar

Mide bulantısı için papatya çayı içebilirsiniz. Papatya çayının midesinde rahatsızlığı olan herkese tavsiye ediliğini biliyoruz. Çünkü papatya bitkisi tek başında mide için yararlı maddelere sahiptir ve mideyi rahatlatır. Mide yanmalarına, hazımsızlığa, mide gazına da papatya çayı çok iyi gelmektedir.

Papatya çayı mide bulantısı için popüler bir halk çözümdür. Içtiğiniz zaman uyumanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici bir etkisi vardır. Aynı zamanda endişeyi de hafifletebilir. Bir Çorba kaşığı kurutulmuş veya taze papatya çiçeğini bir bardak kaynar su ile karıştırıp demleyin. Beş dakika beklettikten sonra süzün ve tüketin.

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

 1. Mide bulantısına limon iyi gelir

Limonlar, sindirime yardımcı olmak ve mideyi yatıştırmak için düşünülen doğal olarak oluşan bir bileşik olan sitrik asit içerir. Mide bulantısı ve kusmayı durdurmak için taze sıkılmış limon suyunu suya karıştırın ve gün boyunca yudumlayın.

Mide bulantısı kabızlıktan kaynaklanıyorsa, limon suyuyla ılık su içmek bağırsaklarınızı uyarabilir. Kısa sürede çok fazla limon suyu tüketmek bulantıyı daha da kötüleştirebilir.

 1. Mide bulantısına zencefil iyi gelir

Zencefil, bulantı için tartışmasız en popüler evde yapılan tedavi yöntemidir. Bir çok çalışmaya göre, zencefilin daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, antiemetik yetenekleri vardır.

Bulantıya yardımcı olmak için küçük bir parça taze veya şekerlenmiş zencefil yiyin. Ayrıca bakkallarda, doğal sağlık ürünleri dükkanlarında  ve internette bulabileceğiniz zencefil çaylarını da içebilirsiniz.

 1. Mide bulantısına nane iyi gelir

Yapılan çalışmalara göre, nane yağı kemoterapi tedavisine bağlı mide bulantısı ile mücadele için güvenli ve etkili bir yol olarak bulunmuştur. Nane çayı ya da hazır nane kapsüllerini bunun için kullanabilirsiniz.

Nane yağını veya taze nane yapraklarını teneffüs etmek, anestezi sonrası bulantıyı hafifletebilir.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı ve kusmaya hamilelikte iyi gelen şeylerin doğal olarak seçilmesi gerekir. Hamilelikte mide bulantısı için ilaç kullanmak pek uygun değildir.

Limonun kokusu da bulantıyı hafifletebilir. 2014 tarihli bir araştırmaya göre, limon yağının solunması, hamile kadınlarda bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Elinizde limon esansı yoksa, taze bir limonun yarısını keserek kokusunu soluyun.

Mideniz bulanırken bu yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Gazlı içecekler

Gazlı içecekler şişkinliğe ve daha kötü asit reflü ve GERD’ye neden olabilir, bunların hepsi bulantıya neden olabilir. Buna ek olarak, çoğu gazlı içecek şeker ile yüklenir, bu da mide bulantısına yol açan diğer bir nedendir.

Gazlı bir içecek içmeniz gerekiyorsa, içmeden önce onu sade suyla seyreltin.

Çok ve yağlı yiyeceklerden kaçının

Mideniz bulanıyor ve kusuyorsanız, midenizde bir sorun var demektir. Eğer mide içerisindekileri çıkarmaya çalışıyorsa orada olmaması gereken bir bakteri, virüs ya da madde vardır. Bu tarz durumlarda kendinizi yemek yemeğe zorlamayın. Küçük miktarlarda sade yemekler yiyerek midenizin düzelmesini sağlayın.

Mide bulanırken ne yenebilir?

 • Sade makarna,
 • Haşlanmış patates,
 • Haşlanmış sade pirinç
 • Peynir ekmek
 • Haşlanmış yumurta, mide bulantısı olanların tüketebileceği yiyeceklerdir.

Sonuç olarak, mide bulantısına sebep olabilecek bir çok şey vardır. Kısa süreli mide bulantıları gayet normal olmakla birlikte uzun süren ve müzmin bir hal alan, yemek yemenizi engelleyen hatta kilo vermenize sebep olan mide bulantıları ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple,mide bulantılarınızın düzenli ve sürekli bir hal aldıysa kesinlikle zaman kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-nausea

Yorum yapın