Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen mide ağrıları, evde uygulanabilecek bazı yöntemler ile kolaylıkla giderilebilir. Bu bağlamda ‘’Mide ağrısına ne iyi gelir?’’ diye soranlara, konu ile ilgili birçok yararlı tedavi yöntemi tavsiye edilebilir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Midenin üşütmesi, aşırı derecede yemek tüketimi, gıda kaynaklı mide zehirlenmesi, alışılmamış gıdaların yenmesi ve benzeri pek çok tetikleyici faktör yüzünden baş gösteren mide ağrıları, çoğu durumda kişilerin günlük hayatını etkileyecek kadar şiddetlenebilir. Bu nedenle mide ağrısına iyi gelen yöntemler ile midedeki ağrıyı dindirmek ya da en azından hafifletmek mümkün olabilir. ‘’Mide ağrısına ne iyi gelir?’’ sorusuna cevap olabilecek tüm yöntemler, belli başlı bazı maddeler üzerinden açıklanabilir;

 • Ağrı başladığında yatay pozisyona geçerek uzanmak ve dinlenmek ağrıyı dindirici etki gösterebilir.
 • Ağrı süresince beslenmeye ara vermek özellikle yiyecek kaynaklı meydana gelen ağrıyı azaltabilir.
 • Kusma hissini ve mide yanmasını önleyebilmek için tarçın kullanılabilir.
 • Mideyi gevşeten ve gaz gideren özelliği ile Hindistan cevizi sütü tüketilebilir.
 • Midedeki asit saldırılarına karşı haşlanmış karnabahar yenebilir.
 • Elma sirkesi, salata ve mezelere dökülerek tüketildiğinde mide ağrılarını hafifletir.
 • Buharda veya haşlanarak pişirilen ıspanak mide ağrısını giderebilir. Ayrıca bu yöntemde taze ıspanak yaprakları salata şeklinde de yenebilir.
 • Mercimek, bezelye ve fasulyenin içerisinde yer alan bioflavionid bileşeni, mideyi koruma özelliği gösterebilir.
 • Gün içerisinde ara öğünlerde muz yemek, yanma hissini azaltacağı için faydalı olabilir. Vücuttaki enzim üretimini de arttıran muz bu özelliği ile kısa sürede mide ağrısını iyileştirebilir.
 • Etkili bir mide koruyucusu olan meyankökü, midede asit nedeniyle meydana gelen ağrıyı azaltabilir.
 • Mide yanmasının en doğal ilaçlarından birisi olan çiğ patates suyu, doğru şekilde kullanıldığında çok etkili olabilir. Bunun için soyulduktan sonra katı meyve püresinde suyu çıkarılabilecek olan patates suyu, kereviz ya da havuç suyu ile karışım haline getirildikten sonra tüketilebilir.
 • Vişne ve elma taze şekilde ya da suyu sıkılarak tüketilirse mide ağrılarını hafifletici etki gösterebilir. Bağırsak parazitlerini de gideren bu iki mucize meyve mide fonksiyonlarının düzene girmesini sağlayabilir.
 • Düzenli uyku uyumak, genel anlamda mide ağrılarını azaltıcı etki gösterir.
 • Aşırı yemek tüketmemek, midenin daha rahat çalışmasına imkân vererek mide ağrılarının önüne geçebilir.
 • Mide ağrısı problemi yaşayan kişilerin soğan ve sarımsak tüketmemeleri önemlidir.
 • Kuru ya da taze nane, doğrudan tüketilmeleri halinde mide ağrılarını hafifletebilir.
 • Süt, içerisindeki asit nedeniyle mide ağrısına neden olabilir. Bu nedenle süt yerine yoğurt ve kefir ile mide ağrıları azaltılabilir.
 • Bol su içmek midenin salgıladığı sıvıları azaltarak ağrı belirtilerini hafifletebilir.

Bahsedilen tüm bu doğal yöntemlerin dışında ‘’Mide ağrısına ne iyi gelir?’’ sorusuna yanıt olarak ayrıca bazı bitki çayları üzerinden de tavsiyeler verilebilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya Çayı: Mide mukozasını sakinleştirme ve rahatlatma özelliği sayesinde ağrı hafifletici etki gösteren papatya çayı, oldukça kolay bir şekilde dileyen herkes tarafından hazırlanabilir. Mide ağrısını geçiren papatya kürü için ortalama 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyanın 1 bardak kaynar su içerisinde 10 dakika bekletildikten sonra taze sıkılmış limon eşliğinde tüketilmesi yeterlidir.

Tarçın Çayı: Ilık şekilde tüketildiğinde mide ağrısına iyi gelen bitki çayları içerisinde önemli bir yeri bulunan tarçın çayı, 1 fincan ölçüsünde kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar atıldıktan sonra 10 dakika demlenebilir ve sonrasında beklemeden tüketilebilir.

Ballı Tarçınlı Çay: Özellikle hazımsızlık nedeniyle meydana gelen karın ağrılarında bal ve tarçın kombinasyonunun oldukça iyi etkileri olduğu bilinir. 1 fincan kaynar su içerisine atılabilecek olan 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın, fincanın ağzı kapatılıp 5 dakika dinlendirildikten sonra bir iki damla limon eşliğinde içilebilir.

Nane Limon Çayı: Geçmişten bugüne mide ağrısına iyi gelen bitki çayları içerisinde özel bir yeri olan nane limon çayı, mide bulantısına da çok iyi gelir. Taze olarak tüketilmesi gereken bu çay, 1 tatlı kaşığı nane ve taze sıkılmış yarım limon suyunun bir cezvede kaynatılması ile hazırlanabilir. Bir taşım kaynatılan nane limon çayı, tamamen ılık hale geldiğinde ise tüketilebilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Mide ağrısına iyi gelen bitki çaylarının dışında yine mide problemleri için doğal bir tedavi şekli olan bitkisel yağlardan faydalanmak da mümkün olabilir. Buna göre mide ağrısına iyi gelen bitkisel yağları merak edenlere en değerli üç farklı yağ üzerinden örnekler verilebilir.

Çörek Otu Yağı: Karın ağrısının en doğal ilaçlarından birisi olan çörek otu yağı, hiçbir yan etki göstermeden mide ağrılarını tedavi edebilir. Bir çay kaşığı çörek otu yağının aç karnına tüketilmesi kısa sürede mide problemlerini giderebilir.

Kekik Yağı: Gaz sancıları kaynaklı mide ağrıları üzerinde çok etkili olan kekik yağı, 1 bardak ölçüsünde kaynar suya damlatılıp tüketildiğinde birkaç saat içerisinde etkisini gösterebilir.

Nane Yağı: Kuru ve taze nane şekilde tüketilmesinin yanı sıra nane yağı olarak da tüketilebilen bu şifa kaynağı, sabahları aç karnına 1 çay kaşığı içilmesi halinde mide ağrıları üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.

Fesleğen Yağı: Mide ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar içerisinde yer alan fesleğen yağı, yemeklerden sonra 1 çay kaşığı şeklinde tüketildiğinde yalnızca 1 saatte dahi ağrı giderici özelliğini gösterebilir.

Maydanoz Yağı: Aktarlardan tamamen doğal şekilde temin edilebilecek olan maydanoz yağı, her gece yatmadan önce 1 çay kaşığı içildiği takdirde mide sancılarını iyileştirebilir.

Rezene Yağı: Özellikle kramp türündeki şiddetli mide ağrılarında 1 çay kaşığı ölçüsünde tüketilebilecek olan rezene yağı, ani bir ağrı kesici olarak tavsiye edilebilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Alternatif Yöntemler

Mide ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar dışında bazı alternatif yöntemlerden de yararlanabilmek mümkündür.

Kuru Meyveler: Kayısı, incir, erik gibi faydalı meyvelerin kurutulmuş halleri, bol miktarda içerdikleri potasyum sayesinde adeta ağrı kesici bir ilaç haline gelebilir ve etkin bir tedavi yöntem olabilirler. Gaz sorunuyla kendini gösteren mide ağrılarında da bu meyvelerin iyileştirici etkileri gözlemlenebilmektedir.

Armut: İçerdiği birçok faydalı bileşen sayesinde armut, aç karnına tüketilirse mide ağrılarına iyi gelen alternatif yöntemler içerisinde en ideallerinden birisi olabilir.

Badem: Yüksek lif oranıyla mide yanmalarına karşı tedavi edici bir özellik gösteren badem, bu niteliği ile diğer pek çok kuruyemiş çeşidine göre çok daha etkili bir mide ağrısı giderici besin türüdür.

Ilık Su: Mide ağrısının başladığı ilk anda ılık su tüketmek, midedeki gazın atılmasına etki edebilir ve hastalarda rahatlama sağlayabilir.

Kimyon: Vücuttaki asit ve baz oranını eşitleyerek özellikle mide ağrılarında olumlu etkileri olan kimyon, yemeklere katılarak ya da doğrudan 1 bardak su ile içilerek tüketilebilir.

Yoğurt: Mide rahatsızlıkları için faydalı yiyeceklerden birisi olan yoğurt, bağırsakların çalışma şeklini düzene sokabilir ve bağırsak kaynaklı meydana gelen mide problemlerinde hastaların kendilerini daha iyi hissedebilmelerine imkân verebilir. Yoğurt ayrıca hazımsızlık sonucunda oluşan ağrılar için de destekleyici bir tedavi şeklidir. Bu besin, ara öğünlerde birer kâse olarak tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırdığı için ‘’Mide ağrısına ne iyi gelir?’’ sorusuna uygun bir cevap olarak da verilebilir.

Mide ağrısına iyi gelen alternatif yöntemler ve diğer tüm öneriler, tamamen doğal tedavi tekniklerindendir. Bu yöntemlerin uygulanmasına rağmen halen iyileştirilemeyen mide ağrıları için muhakkak bir doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilir.

Yorum yapın