Menopoza Geç Girmenin Faydaları

Geç menopoz başlangıcı, kadınların daha sonraki yaşamlarında daha iyi hafızaya sahip olabileceği öne sürülüyor.

Menopozda geç bir yaşın daha uzun bir üreme yaşamı olduğu bunun da yıllar sonra daha iyi bir bilişsel performans ile bağlantılı olduğu ileri sürülüyor.

Menopoz ve Hafıza Bağlantısının İncelenmesi

Yapılan bir ankette, kadınlar doğumdan bu yana klinik olarak takip edilmiştir ve yetişkinler arasında en az bir bilişsel değerlendirme vardı. Ayrıca, araştırma menopoz yaş ve üreme sağlığının diğer yönleri hakkında sorular içermektedir.

43, 53, 60-64 ve 69 yaşlarında olan kadınlar üzerinde yapılan çalışmada katılımcılarından sözel bellek testleri ve bilişsel işlem hızları için testler yapmaları istenmiştir.

Hafıza değerlendirmesi, katılımcılardan 15’er listeden mümkün olduğunca çok sayıda öğeyi hatırlamaları ve üç kez yapmaları istenen bir görevden oluşuyordu. Bu görevde elde edilebilecek maksimum puan 45’di.

Ayrıca, araştırmada kadınların menopoz tedavisi alıp almadıkları, histerektomi, bilişsel yetenekleri ve eğitim düzeyi, meslekleri gibi diğer bazı sosyal faktörler olup olmadığı hakkında bilgiler yer aldı.

Tüm bu faktörler araştırmacılar tarafından analizlerinde dikkate alınmıştır.

Menopoza Geç Girmek Sözel Hafızada Fayda Sağlayabilir

Çalışma, katılımcıların ortalama 43 yaşında 25.8 kelimeyi, 69 yaşına gelindiğinde ise 23,3 kelimeye düştüğünü ortaya çıkarmıştır. Ancak menopozu doğal olarak ve daha sonra yaşamış olan kadınlar daha yüksek puanlara sahipti ve yılda 0,09 kelime daha eklenebiliyor. Ameliyatla menopoz geçiren kadınlarda yaş ve hafızadaki benzer bir ilişki tespit etti.

 

 

Yorum yapın