Marulun Faydaları

Gerek suyunun sıkılması ile gerek ezilerek posa halinde gerekse yedirilerek şifa aracı olarak kullanılan marulun bilinmeyen bir çok özelliği ve faydası vardır. A, B 1, B 2, B 6 , B 12 vitaminleri ve mineral yönünden zengin içeriğe sahip olan marulun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Marulun Faydaları

1 ) Etkili bir demir deposu olduğu için demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi hastalığının oluşmasını önler. Ayrıca vücudunuzda demir eksikliğine bağlı olarak oluşan tırnak dipleri kanaması, şeytan tırnağı gibi rahatsızlıkların oluşmasını, bu rahatsızlıklar oluşmuş ise iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.

2 ) Cilt hücreleri için beslenme kaynağı olan A vitamini eksikliğini gideren marul cildin ihtiyacı olan hivolin etken maddesine sahip olduğu için cildin sağlıklı, canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca cilt üzerinde oluşan lekelerin ve izlerin oluşmasını da önleyen hivolin etken maddesi ile cildinizde lekeler oluşmaz.

3 ) İçerdiği su oranı ve idrar söktürücü özelliği ile vücudunuzda toplanmış olan ödemin atılmasını sağlar. Ayrıca su içeriği sayesinde vücudunuzun yeterli suyu alamadığı durumda su ihtiyacını karşılayarak hayati bir görev üstlenir. Vücudunuz susuz kaldığında böbreklerde süzülme olmaz ve kum oluşarak sizi rahatsız eder. Marul tükettiğinizde kum oluşmasını önlediğiniz gibi böbrek hastalıklarının oluşmasının da önüne geçer.

4 ) Marulun içerdiği doğal şeker oranı insan vücudunun ihtiyacı olan şeker oranını karşılamaya yetecek seviyededir. Bu nedenle doktorlar kan şekerinin kontrol altında tutulması için hafta da en az 1 kez marul tüketilmesini önerirler. Yapay şeker kan basıncını artırarak tansiyon ve şeker yükselmesine neden olduğu için doğal şeker ile kan basıncının ve kan şekerinin düzenlenmesi sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

5 ) Vücudunuzda yeterli miktarda demir olmadığında kansızlık ve akdeniz anemisi hastalığına yakalanırsınız. Bu hastalıklara yakalanmadan sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürmeniz için demir deposu olan marul tüketimini düzenli hale getirmeniz gereklidir. Marul içinde bulunan etken maddeler ve demir minerali ihtiyacınız olan demir minarelini karşılayacağı için sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır.

6 ) Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde ihtiyaçları olan K vitamini deposu olan marul her anne adayının hamilelik döneminde tüketmesi gereken bir besin özelliğine sahiptir.

7 ) Omega 3 ve omega 6 kaynağı olan marul bu özelliği ile kötü kolesterol olan LDL nin yükselmesini önlediği gibi iyi kolesterolün yükselmesini de sağlayarak kolesterol dengenizi korur.

8 ) Karaciğerde biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan marul karaciğerin temizlenmesini ve hormonların düzenli olarak salgılanmasını sağlayan temel besin kaynağıdır.

9 ) Çok az bir yağ oranına sahip olan ve lifli yapısı ile açlık hissinin oluşum sürecini uzatan marul bu özellikleri ile kilo vermek isteyenlerin dostudur. Diyetisyenlerin kilo vermek ve diyet yapmak isteyenlere önerdiği marul kolay ve sağlıklı kilo vermenizi sağlaması da marulun faydaları arasındadır.

Marulun Zararları

1 ) Yabani marulun ezilerek veya maske içinde cilde uygulanması cildinizi tahriş eder. Cilt üzerinde kızarıklık ve yanma hissi oluşturan marulun bu açıdan dikkatli bir şekilde kullanılması gereklidir. Cilt gözeneklerinin tıkanmasını da sağlayarak cilt hastalıklarının oluşumunu tetikler.

2 ) Aşırı miktarda tüketilen marul nefes darlığı oluşumuna, mide hazımsızlığına, görme kaybı yaşamanıza neden olabilir.

3 ) Aşırı tüketildiğinde mide de gaz oluşturan marul bağırsaklarda sindirim bozukluğuna da neden olur.

“Marulun Faydaları” üzerine bir yorum

  1. Valla çiğköfte yerken sürekli koyuyorlar. Meğer ne çok faydası varmış 😀 Yalnız anlamadığım birşey var. Nasıl kör edebiliyor ki fazla tüketildiğinde. anlamadım..

    Yanıtla

Yorum yapın