Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı en çok küçük çocuklarda görülen bir ağrı çeşididir. Bir çok sebepten olabilecek bu ağrıyı durdurmak veya önlemek için evde yapabileceğimiz bir çok doğal yöntem vardır, bunlardan bazıları şunlardır;

Kulak ağrısı için doğal yöntemler

 1. Amerikan Pediatri Akademisi, ağrılı tipte bir kulak enfeksiyonu ile ilişkili ağrının kontrol edilmesi için ibuprofen ve asetaminofen gibi aşırı ağrı kesiciler önermektedir. Çocuklar için uygun doz ve ilaç türü hakkında doktorunuzla konuşun. Çocuklarda ve bebeklerde, reçetesiz birçok ağrı kesiciler kullanılabilir. 16 yaşından küçük çocukların aspirin alması güvenli değildir.
 2. Sıcak veya soğuk kompres uygulanabilir

İnsanlar ağrıyı hafifletmek için sıklıkla bir buz poşetini veya nemli bir bez gibi buz paketleri veya sıcak kompresler kullanırlar.Aynı şey kulak ağrısı için de yapılabilir. Bu yöntem hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenlidir. Buz paketini veya ılık kompresyonu kulağınızın üzerine koyun ve 10 dakika sonra ılık ve soğuk arasında değiştirin. Soğuk veya sıcak tercih ederseniz, sadece bir kompres kullanabilirsiniz.

 1. Kulak ağrısına zeytinyağı iyi gelir

Zeytinyağı bir çok şeye kullanılan halk ilacıdır. Kulak kanalınızdaki zeytinyağı damlacıklarının kulak ağrısını yatıştırdığını kanıtlamak için hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Ancak, kulağa birkaç damla zeytinyağı koymak güvenli ve orta derecede etkili olabilir. Bu yöntemi, özellikle de çocuklar için öncelikle doktorunuzla tartışmak iyi bir fikirdir.

Zeytinyağının vücut sıcaklığından daha sıcak olmamasına dikkat edin. Bu kulak zarını yakmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Doğal kulak damlaları

Doğal bitki özlerinden yapılan kulak damlaları işe yarayabilir. Bir çalışmada, bitkisel özler içeren bir zeytinyağı tabağında bulunan damlaların, geleneksel reçetesiz kulak damlaları kadar etkili veya daha etkili olabileceği bulunmuştur

 1. Kayropraktik tedavi

Masajın sırt ağrılarınız kadar kulak ağrınıza da iyi geldiğini görebilirsiniz. Bir çalışmada, katılımcıların yüzde 93’ünün kayropraktik düzeltmelerden sonra iyileşme ve yüzde 43’ünün sadece bir veya iki seanstan sonra iyileşme gösterdiği görülmüştür

 1. Çay ağacı yağı kulak ağrısına iyi gelebilir

Çay ağacı yağı güçlü antifungal, antiseptik, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunlar ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için kulak damlaları olarak uygulanabilir. Hassasiyet konusunda endişeleniyorsanız, birkaç damla çay ağacı yağını az miktarda zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz.

 1. Kulağa baskı yapmadan uyuyun

Bazı uyku pozisyonları, kulakları enfeksiyonlarından arındırır ve bazıları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Yastığa doğru uzanmak yerine etkilenen kulağın üzerine yatarak uyuyun. Bu, kulağın gerektiğinde daha iyi boşalmasına yardımcı olabilir.

Ekstra yastıklar kullanarak başınız yüksekte uyuyabilirsiniz. Bu ayrıca kulakların daha hızlı boşalmasına yardımcı olabilir

 1. Ense egzersizleri kulak ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir

Bazı ağrılar, kulak kanalındaki basınçtan kaynaklanır. Bu basıncı hafifletmek için bazı boyun egzersizleri kullanılabilir. Boyun rotasyon egzersizleri özellikle faydalıdır.

   9. Zencefil

Zencefil, iltihaptan kaynaklanan ağrının giderilmesine yardımcı olabilecek doğal bir anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Dış kulak kanalı etrafına, zencefil suyu veya zencefil ile ıslatılmış yağ uygulayın. Doğrudan kulağa koymayın.

 1. Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de ağrı giderici özelliklere sahiptir. Bir çalışmada, diğer içeriklerin yanı sıra sarımsak içeren kulak damarlarının da reçetesiz kulak damlaları kadar etkili olduğu görüldü. Sıcak zeytin veya susam yağında birkaç dakika ezilmiş sarımsağı pamuğa emdirin. Sarımsağı süzün ve yağı kulak kanalına uygulayın.

 1. Oksijenli su

Hidrojen peroksit yani oksijenli su, uzun yıllar boyunca doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Bu tedavi yöntemini kullanmak için etkilenen kulağa birkaç damla hidrojen peroksit koyun. Lavaboya boşaltılmadan önce birkaç dakika bekletin. Kulağınızı temiz, damıtılmış suyla durulayın.

 1. Kendinizi başka şeylerle oyalayın

Özellikle çocuklar için ağrıları unutmanın yolu kendine başka bir meşgale bulmaktan geçer. Bu yöntem ayrıca yetişkinler için de işe yarar. Zihninizi kulak ağrısından kurtarmak için iyi bir kitap veya favori bir filmle kendinizi şımartın.

Kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısı için birçok olası sebep vardır. Kaviteler, sinüs enfeksiyonları, kulak kirişi, bademcik iltihabı ve dişlerin taşlanması nispeten yaygın nedenlerdir. En yaygın kulak enfeksiyonu, akut otitis media denilen orta kulak enfeksiyonudır. Orta kulağın şişmiş ve enfekte kısımları ile karakterizedir. Bu ağrı; kulak zarının arkasında hapsolmuş sıvıdan kaynaklanır. Semptomlar şu şekilde olabilir;

 • Ateş,
 • Kulak içerisinde ağrı,
 • Çok az da olsa duyu kaybı,
 • Genel olarak halsizlik

Kulak ağrısı bebekleri ve çocukları çok huysuz yapabilir.

Evde tedavi ne zaman yapılabilir?

Diş ağrısından baş ağrısına kadar her şey kulak ağrısı yapabilir. Bununla birlikte, eğer bir kulak enfeksiyonu ise, doğal bir ilaç kullanmak, vücudunuz enfeksiyondan kurtulduğu için hastalığa katlanılabilir. Birçok kulak iltihabı yaklaşık bir iki hafta içinde kendi kendine temizlenir, birkaç gün sonra semptomlar iyileşmeye başlar.

Çocuğunuzun kulak ağrısı varsa, özellikle çocuğunuz 2 yaşın altındaysa, çocuğunuzu mutlaka doktora götürün.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/12-effective-earache-remedies

Yorum yapın