Kirazın Faydaları

Kiraz harika tadından daha fazlasına sahiptir. Antioksidanlarla doludur ve uykusuzluk, eklem ağrısı ve göbek bölgesi kilolarına yardımcı olmasını içeren sağlıkla ilgili birçok fayda sağlar.

Kiraz tatlı bir atıştırmalıktır ve porsiyon başına 100’den az kalori ve yarım gram yağa sahiptir. Böyle güzel bir tada sahip olmasından dolayı şeker ve kek gibi atıştırmalıklar için sağlıklı bir alternatif sunar.

Kirazın Besin Değeri

Harika bir tada sahip olan kiraz, sağlığa faydalı besin öğeleri ve eşsiz antioksidanlarla doludur. Kiraz Doğu Avrupa ve Ön Asya’ya (Anadolu) özgüdür.

Bitkisel olarak kiraz, laz kirazı türünde küçük ağaçlı meyvelerden gülgiller familyasına ait olan etli ve tek çekirdekli (zeytinsi/çekirdekli meyve) bir meyvedir. Zeytinsi meyve familyasına ait yaygın meyvelerden bazıları erik, şeftali, kayısı vs.dir. Çeşitli kiraz türlerinin varlığına rağmen popüler iki kiraz türü, kuş (yabani) kirazı veya tatlı kiraz ve ekşi veya kirazdır.

Kirazın Faydaları

Şeker Hastalığından Korur: Kiraz düşük bir glisemik endeksine (22) sahiptir. Bu oran, kayısı (57), üzüm (46)şeftali (42), yaban mersini (40) veya erikten (39) daha düşüktür. Bu özellik onu özellikle şeker hastalıkları açısından diğer meyvelerle karşılaştırıldığında daha iyi bir meyve atıştırmalığı seçeneği sunmaktadır.

Daha İyi Bir Uyku İçin Yardımcı Olur: Eğer geceleri uyuyamayıp sağa sola dönüyorsanız kiraz suyu bu durumdan kurtulmak için bire birdir. Uyandıktan yarım saat sonra ve akşam yemeğinden yarım saat önce kiraz suyu içildiğinde uykusuzluk probleminden kurtulmaya yardımcı olur. Kiraz iyi bir melatonin kaynağıdır. Kiraz ayrıca jetlagsorununa da iyi gelmektedir.

Not: Ekşi kiraz tatlı kiraza oranla daha yüksek melatonin seviyesine sahiptir.

Göbek Bölgesi Yağlarını Azaltır: Ekşi kiraz göbek bölgesi yağlarını azaltmaktadır.

Alzheimer Hastalığına Yardımcı Olur: Kiraz antioksidan bakımından zengin olmasından dolayı hafıza geliştirici besinlerden bir tanesidir.

Felç Riskini Azaltır: Kiraz kalp ve damar sağlığına ilişkin fayda sağlar. Ekşi kiraza kırmızı rengini veren pigmentler olan antosiyanin, yağda bulunan genleri ve glikoz metabolizmasını düzenleyen PPAR’ı aktive eder ve böylece yüksek kolesterol, tansiyon ve şeker hastalıklarının risk faktörlerini azaltır.

Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatır: Kiraz meyveler içinde en yüksek antioksidan içeriğine sahip olanıdır. Antioksidanlar, vücudun yaşlı görünüme yol açan serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Günlük olarak bir bardak ekşi kiraz suyu içmek yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kiraz suyu ayrıca, diğer cilt rahatsızlıkları için alternatif bir tedavi sunar.

Gut Hastalığı Riskini Azaltır: Kiraz yemek, gut hastalığı riskini %35 oranında azaltmaktadır.

Kas Ağrısını Azaltır: Bir buçuk kase kiraz ya da bir bardak kiraz suyu kas iltihaplanması ve ağrısını azaltır. Bir araştırmaya göre, bir grup maraton koşucusu yarıştan önce yedi gün boyunca günlük iki kere kiraz içmişlerdir. Yarıştan sonrakiraz suyu içen grup, içmeyen diğer gruptan daha az ağrı çekmiştir.

Kalbe İyi Gelir: Kiraz, kalp atışını düzenlemeye yardımcı olan ve hipertansiyon riskini azaltan potasyum bakımından zengindir. Kirazdaki fitosteroller kötü kolesterol seviyesini düşürmey yardımcı olur.

Ostoeartritin Temizlenmesine Yardımcı Olur:Günde iki kez kiraz tüketimi şişmiş eklem ağrıları ve rahatsızlıklarını azaltır.

Bağırsak Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur: Kirazda bulunan maddeler kanserojen kimyasalların oluşumunu azaltır.

Hazırlama ve Servis Yöntemleri:

Tatlı kirazlar herhangi bir katkı koymadan tamamı tek başına yenilebilir. Kiraz hazırlamak için yaprakları ayrılır, soğuk suda hafifçe yıkanır ve nazikçe kurulanır. Kiraz, temel olarak sos, turta, reçel, çörek ve kek hazırlanmasında kullanılabilir. Kiraz suyu atlet ve çeşitli sporcular arsında serinletici içecek olarak tüketilir.

  • Kiraz, şeftali, ananas, armut ve üzüm ile meyve kokteyli yapılabilir.
  • Şeftali, armut, kayısı ve ananas il birlikte meyve salatası yapılabilir.
  • Meyveli keklere, ekmeklere, çöreklere ve kurabiyelere kurutulmuş kiraz konulabilir.
  • Tatlılarda, turtalarda kullanılabilir.

Kirazın Yan Etkileri

Kiraza karşı bir alerji olmadıkça, çok ciddi bir yan etkiye neden olmamaktadır. Bununla birlikte, çok fazla kiraz tüketmek bazı istenmeyen etkilere yol açabilmektedir. Bu potansiyel yan etkilerden kaçınmak için tavsiye edilen miktarda kiraz yemek gerekir.

  • Lif ile ilgili yan etkiler: Kiraz lif bakımından zengindir, her 1 kase kirazda 3 gram fiber bulunmaktadır. Zengin fiber içeriğine sahip olan kiraz çok fazla tüketildiğinde, özellikle kısa sürede kiraz alımı ani arttığında, bağırsak gazı, mide krampı ve şişkinlik ile karşılaşılabilir.
  • Besin Eksiklikleri: Kiraz besinlerle dolu olmasına rağmen eğer diğer önemli besinler yerine kiraz yenirse çok fazla kiraz tüketmek besin eksikliğine neden olabilir. Kiraz doğal şeker, lif, C vitamini ve potasyum gibi karbonhidratlar bakımından zengin olmasına rağmen, önemli miktarda diğer vitamin ve minerallerden yoksundur.
  • Alerjik reaksiyonlar: Eğer kiraza karşı bir alerji mevcutsa, kiraz yemek istenmeyen, hatta tehlikeli, yan etkilere sebep olabilir. Kiraza karşı alerjisi olan kişiler kiraz yediğinde, boğaz tıkanıklığı, nefes darlığı ve kurdeşenlere karşı hassaslaşır.

Yorum yapın