Kimyonun Faydaları

Kimyonun sağlık açısından faydaları sindirime yardımcı olma, bağışıklık sistemi ve hemoroit, uykusuzluk, solunum sistemi rahatsızlıkları, astım, bronşit, soğuk algınlığı, anemi, cilt rahatsızlıkları, çıban ve kanseri tedavi etme özelliklerini kapsamaktadır. Kimyon maydanozgiller familyasına aittir ve Hindistan alt kıtasında ve diğer Asya, Afrika ve Amerika ülkelerinde çeşni veya baharat olarak mutfak işlerinde yaygın olarak kullanılır. Baharatların insan sağlığı açısından zararlı olduğu düşüncesine sahip olanlar kimyonun en tehlikeli hastalıkların bazılarına iyi geldiğini ve genel olarak bütün sağlığa iyi geldiğini dikkate almalıdırlar.

Kimyonun Faydaları

Sindirim:Kimyon, sindirim ve sindirimle ilgili problemler için oldukça iyi bir seçenektir. Kimyonun esansiyal yağının temel bileşeni olan Cuminaldeyhde olarak bilinen aromatik organik bileşenden kaynaklanan kimyonun aşırı aroması ağızdaki tükürük bezlerini harekete geçirerek sindirimi kolaylaştırır. Kimyonda bulunan diğer bileşen de timoldur. Bu madde bezleri harekete geçirerek mide ve bağırsaklardaki gıdaların tamamen sindirilmesinden sorumlu olan asit, safra ve enzimleri salgılar. Kimyon ayrıca gaz giderici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile gaz problemlerini ortadan kaldırır ve böylece sindirimi ve iştahı artırır. Kimyon eteri yağlar, sodyum ve magnezyum içeriği sayesinde sindirimi destekler ve sıcak su ile birlikte alındığında mide ağrılarını rahatlatır.

Hemoroit:Hemoroidin arkasındaki temel sebep anal yollardaki yaranın enfeksiyon kaparak kabızlık meydana gelmesidir. Kimyon, besinsel lif içeriği ve gaz giderici, mantar önleyici ve mikrop öldürücü özellikleri sayesinde toz halinde doğal kabızlık önleyici işlevi görür. Bu karakteristiği cuminaldeyhde ve belirli pirazinlerden oluşan eteri yağlardan kaynaklanmaktadır. Kimyon beslenme düzenine eklenmesi, sindirim sistemini hızlandırmanın yanında sindirim sistemi ve boşaltım sistemindeki enfeksiyon ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Bütün bunlar sayesinde kimyon, hemoroitten kaynaklanan tüm semptom ve nedenleri ortadan kaldırır.

Şeker Hastalığı:Diğer birtakım baharatların arasında kimyon, hipoglisemiyi (kan şekeri düşüklüğü) ihtimalini azaltarak şeker hastalığını önlemede en güçlü etkiye sahip olan baharat türüdür. Beslenme düzenine kimyon tohumu eklendiğinde hipoglisemi de keskin düşüşler görülür ve ayrıca idrarda çok fazla şeker bulunması demek olan ve hipoglisemiye ve şeker hastalığına neden olan glikozüriyi azaltır. Araştırmalar devam etmektedir ancak ilk raporlar kimyonun şeker hastalığı ile mücadele etmede çok güçlü bir araç olduğunu göstermiştir.

Uykusuzluğa İyi gelir:Bu kimyonun oldukça şaşırtıcı bir özelliğidir. Rahatlatıcı bir ilaç olmasının yanında aynı zamanda uyarıcı bir etkiye de sahip bir ilaçtır. Tıpkı uykusuzluğun tek bir neden bağlanamayacağı gibi bu özellik de tek bir bileşene bağlanamaz. Bununla birlikte araştırmalar düzenli vitamin (özellikle B-kompleks) tüketimi ve iyi bir sindirimin derin bir uyuya neden olduğunu göstermektedir. Kimyon bu iki faktöre de yardımcı olur. Kimyon eteri yağının bazı bileşenleri doğası gereği hipnotize edicidir ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayrıca yaygın olarak uykusuzluğa neden olan stres ve endişeyi atmaya yardımcı olur.

Solunum Sistemi Rahatsızlığı, Astım ve Bronşite İyi Gelir:Kafein (uyarıcı madde) ve zengin aromatik eteri içeriğinin varlığı kimyonu astım ve bronşit gibi solunum sistemi rahatsızlıklarından muzdarip olanlar içinideal bir konjestif birleşim haline getirir. Kimyon balgam söktürücü görevi görür. Bu da solunum yollarında biriken balgam ve mukusu azalttığı ve hapşırık veya öksürük yoluyla onları sistemden kolayca atılmasını sağladığı anlamına gelmektedir. Mukus ve balgamı mümkün olduğu ölçüde dışarı atarak daha fazla materyal oluşumunu engeller.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir:Soğuk algınlığı bağışıklık sistemimiz zayıfladığında ve kırılgan hale geldiğinde vücudu etkileyen viral bir enfeksiyondur. Yine, kimyondaki eteri yağ varlığı dezenfektan (mikrop öldürücü) görevi görür ve soğuk algınlığına neden olan viral enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. Kimyon ayrıca fazla mukusu iyice kurutarak solunum yollarında öksürük oluşumunu ortadan kaldırır. Kimyon, bağışıklık sistemi sağlığı açısından önemli olan ve enfeksiyon oluşumunu veya daha kötü hale gelmesini engelleyen demir bakımından zengindir ve önemli ölçüde C vitaminine sahiptir. C vitamini ayrıca doğal bir antioksidandır. Böylece diğer enfeksiyon ve toksinlere karşı koruma sağlamasına ek olarak bağışıklık sistemini geliştirir.

Süt Verimini Artırır: Kimyon demir bakımından zengindir ve böylece adet ve hamile olan kadınların yanı sıra süt emziren anneler için idealdir. Buna ek olarak kimyon, içerisindeki timol varlığı sayesinde süt emziren annelerde süt oluşumunu artırır. Ayrıca kimyon bal ile birlikte tüketildiğinde daha faydalıdır. Kimyon dikkate değer ölçüde (1000 gr’da 900 mgr’dan fazla) kalsiyum barındırmaktadır. Bu miktar günlük kalsiyum miktarının %90’ına tekabül etmektedir. Bu kalsiyum önemli bir süt bileşenidir ve böylece kimyon süt emziren anneler için çok iyidir.

Kansızlık: Yukarıda da bahsedildiği gibi kimyon demir bakımından zengindir (her 100 gramda 66 miligramdan fazla). Bu miktar bir yetişkinin günlük demir ihtiyacının 5 katından daha fazladır. Demir alyuvarlardaki temel hemoglobin bileşenidir. Hemoglobin vücut hücrelerine oksijen akışını sağlar ve hemoglobin eksikliği anemiye neden olur. Böylece kimyon anemi hastaları için sağlıklı bir katkı maddesidir ve yorgunluk, huzursuzluk, zihinsel fonksiyon bozukluğu ve sindirim sistemi bozuklukları gibi anemi belirtilerinden uzak tutar.

Konsantrasyon ve Zihinsel Bozukluk: Kimyondaki demir miktarı, hemoglobin oluşumuna ve sonrasında anemiyi engellemeye neden olur. Ancak kan akışındaki bu artış diğer başka faydalara da sahiptir. Kan dolaşımı en üst düzeyde olduğu zaman, yeterli miktarda oksijen organlara ve beyne ulaşabilir ve bedensel sistemlerin optimal performansa ulaşmasını sağlar. Beyindeki uygun demir ve oksijen miktarı zihinsel performansın artmasını sağlar ve Alzheimer ve bunama gibi zihinsel rahatsızlıklarda azalmalar sağlar. Diğer organlar için, artan oksijen durumu etkililiği artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da tüm sağlığa olumlu katkı sağlar, direnci artırır ve yaşlanma belirtilerini önler.

Cilt Rahatsızlıkları: E vitamini cilt bakımı ve erken yaşlanma semptomlarının önlenmesi için iyidir. Cildi genç ve canlı tutar. Bu E vitamini kimyonda bol miktarda bulunmaktadır. Kimyondaki eteri yağların varlığı, mikrop giderici ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bu herhangi bir mikrobiyal ve mantarsı enfeksiyonların cildi etkilemesinden korur. Hepsi olmamakla beraber bazı cilt rahatsızlıkları yaşlanma belirtisidir. E vitamini bu bakımdan antioksidan görevi görür ve cilde saldıran ve kırışıklık, yaşlılık lekesi ve sarkan deri gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallerle savaşır. Bu, kimyonun antibakteriyel kapasitesi ile birleşerek sağlıklı, güzel cilde neden olur.

Çıbanlar:Çıban, mikrop gibi yabancı maddelerin ve toksinlerin vücuttan atılması için bir çıkıttır. Bunun anlamı çıbanlar, vücutta biriken yüksek miktarda toksin belirtileridir. Bu bakımdan Kimyon bir hayli faydalıdır. Yemeklerde düzenli olarak kimyon kullanma çıban, kaşıntı, sivilce ve diğer aşırı toksin birikimi işaretlerinin meydana gelmesini önemli ölçüde azaltır. Cuminaldeyhde, timol ve fosfor gibi bileşenler, vücuttan toksinlerin düzenli atımı konusunda yardımcı olan zehirden arındırıcı maddelerdir. Toksinleri vücuttan atmanın en sağlıklı yolu boşaltım sistemidir, çıbanlar değil.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yukarıda bahsedildiği gibi kimyondaki demir bolluğu ve eteri yağların, C vitaminin ve A vitaminin varlığı birçok yolla bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini en güçlü antioksidanlardan biridir ve akyuvarların fonksiyonu ve faaliyetini canlandırır. Bir antioksidan olarak C vitamini, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşır. Bu serbest radikaller vücutta daimi olarak meydana gelir ve yine daimi olarak vücuttan atılması gerekmektedir. Antioksidanlar kalp ve damar hastalıkları ve kanseri içeren fakat bunlarla sınırlı olmayan hastalıklara yol açan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Kanser:Kimyon zehirden arındırıcı ve kimyasalların zararlı etkilerini önleyici özelliklere sahiptir ve zehirden arındırıcı ve kanser önleyici enzim salgılamayı hızlandırır. Buna ek olarak kimyon, kimyasal düzeninde C vitamini ve A vitamini gibi faydalı antioksidanlara sahiptir. Antioksidanlar diğer sayısız faydalara sahip olmasının yanı sıra kanser önleyici özelliklere de sahiptir ve kimyonda bulunan bu antioksidanlar kalın bağırsak kanserinin önlenmesi açısından oldukça faydalıdır.

Diğer Faydaları: Kimyon ayrıca renal koli, hafıza zayıflığı, böcek ısırmaları ve ağrılı sokmaların tedavisinde faydalıdır.

Yorum yapın