Kelle Paça’nın Faydaları

Kelle Paça Faydaları

Kelle paça çorbası küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kelle ve ayaklarının temizlenerek bir araya getirildiği çorbalarımızdan biridir. Şifa kaynağı olan bu çorbanın yağ oranı yüksektir. Oldukça kalorili olan kelle paça çorbası kolesterol açısından da değeri yüksek bir çorbadır. Bu çorbayı özellikle gelişme döneminde çocuklarınıza içirmelisiniz.

 

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

 • Kelle Paça Özellikle Çocuklar Tarafından Tüketilmelidir: Kelle paça, yüksek besin değerli bir çorbadır. Yağ ve kolesterol oranı çok yüksek olduğu için özellikle çocuklar tarafından gelişme döneminde içirilmelidir. Ancak yetişkinlerin çok sık bir şekilde kelle paça tüketmesi sağlık açısından bazı sorunlar oluşturabilir. Her zaman dozunda tüketmekte fayda vardır.
 • Kelle Paça Vücutta Oluşan Kırık ve Çıkıklar İçin Tüketiliyor: Halk arasında yayılan bir inanışa göre kelle paçanın vücutta oluşan kırık ve çıkıkları tedavi ettiği düşünülüyor. Kaslarda meydana gelen yırtılmaların kelle paça ile tedavi edildiği gözlemlenmiştir.
 • Kanser Hastalığına Karşı Kelle Paça Savaşıyor: Kelle paça içeriğinde bulunan kollajen maddesi kanser hastalarının tüketmesi gereken bir maddedir. Kelle paçada bulunan kollajen yani jöle kanser hastalığına adeta savaş açıyor. Son zamanlarda her üç insandan birinde görebileceğiniz kanser hastalığına karşı kelle paça tüketmelisiniz. Kanser hastalarının kelle paça tüketmesi bu hastalıktan daha kısa sürede kurtulmalarına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı oluyor.
 • Kilo Alma Probleminiz Varsa Kelle Paça Tüketin: Türkiye de aldığı kilolardan rahatsız olan bir kesim olduğu kadar kilo almadığından rahatsız olan bir kesim bulunmaktadır. Bu insanların ne yerlerse yesinler kilo alamadığı aşikârdır. Kelle paçanın içeriğinde bulunan yüksek yağ oranı hem sağlıklı bir şekilde kilo alımına yardımcı olur hem de olması gereken kilo seviyesine zayıf insanları ulaştırır. Bu nedenle eğer sizinde kilo almama gibi bir probleminiz varsa kelle paçayı günde iki kâse olarak tüketebilirsiniz.

 

Kelle Paçanın Diğer Faydaları

 1. Kelle paça çorbası tüketerek soğuk algınlığını kısa sürede atlatabilirsiniz.
 2. Kemoterapi gören bireylere fayda sağlıyor.
 3. Ceviz ve fındıkta bulunan omega – 3 yağ asitleri bulunuyor.

 

Kelle Paçanın Zararları

 • Kelle paça kilo problemi olan insanlar için abartılmaması gereken bir besindir. Yağ oranı yüksek olduğu için aşırıya kaçıldığı takdirde kilo alımını hızlandırır.
 • Kelle paça yüksek oranda kolesterol barındırdığı için kolesterol hastaları tarafından kullanılmamalıdır.
 • Aşırı tüketilen kelle paça çorbası kalpte yağlanma yaparak sol kol uyuşmasına neden olur.

“Kelle Paça’nın Faydaları” üzerine 7 yorum

 1. benim yaşım 13 ve belimde bacaklarımda yırtıklar var doktora gittiğimde doktor kelle paça yememi önerdi günde 2 kase çorba ve yanınada yeşil biber hem hormonlar düzene giriyomuş hormonlar düzene girincede fazla kilo alınmıyomuş ve boy uzatıyomuş hemde kilo verdiriyomuş

  Yanıtla
 2. Kış aylarında yakalandığım soğuk algınlığının iyileşmesini çok hızlandırdığını fark ettiğimden beri sıklıkla tüketiyorum. Kemikleri kuvvetlendirdiğini de biliyorum. Vücut gelişimine büyük bir katkısı var.

  Yanıtla
 3. Ah annem küçükken ne de güzel yapardım kelle paça.Sen gittin gideli daha bi hastalanır oldum,kelle paça kilo yapardı ama artık zayıf biriyim.Restorantlarda pek güzel yapmıyor doğrusu ama güzel ve sağlıklı bir yiyecek/içecek.

  Yanıtla
 4. Uykusuz problemime deva olur mu? Bu arada tadını nasıl güzelleştirebilirim biliyor musunuz? Çok faydalı biliyorum ama çok buruk bir tat bırakıyor damağımda. Neyse içicez artık bir şekilde kelle paçayı.. Madem bu kadar faydası var.

  Yanıtla
  • Kelle paçayı sarımsaklayıp ta içersen hem tadı güzel olur hem de sarımsak çabuk uyutur. Srımsak ve sirke ilave et. Tadı güzel olur..

   Yanıtla
 5. Her ne kadar ben severek içmesemde çocuğuma mutlaka içirmeye çalışıyorum haftada bir kaç kez. Gelişim açısından çok önemli bir besin türü yukarıda da yazdığı gibi. Makale için teşekkür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın