Keemun Çayı Faydaları

Ülkemizde her geçen gün moda olan çaylar arasında en yenilerinden bir tanesinin de Keemun çayı olduğu söylenebilmektedir. Doğal siyah çay olarak da bilinen bu çayın ilk kez Çin’de ortaya çıktığı ve oradan da Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyaya yayıldığı bilinmektedir. Çin’de kutsal sayılan ve oldukça şifalı bitki çaylarından birisi olarak gösterilen Keemun çayı, kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Keemun çayı faydalarına bakıldığı zaman ise bu çayın sağlık açısından pek çok önemli yararı ile kesinlikle tüketilmesi gereken çaylardan birisi olduğu belirtilebilmektedir. Buna göre Keemun çayı faydalarını öğrenmek isteyenlere önce bu çay ile ilgili biraz daha detay verildikten sonra en önemli faydalarından söz edilebilir.

Keemun Çayı Nedir?

Çin’de Yunnan Dian Hong veya Hong Chai gibi farklı çeşitleri bulunan Keemun çayı, İngilizler tarafından da sık sık tüketilmektedir. Kahvaltılarda yaygın olarak tercih edilen bu çay, sütlü, sade ya da şeker ilavesi yapılarak içilebilmektedir. Çin’de bir bölge olan Anhui’de bolca yetiştirilen Keemun bitkisinden elde edilen Keemun çayı, yine kendi ülkesinde ‘’Şarap Çayı’’ olarak da bilinmektedir. Bu ismin verilmesinin amacının ise çayın ekşimsi ve hafif mayhoş tadı olduğu söylenebilir.

Çin’de milyonlarca insan Keemun çayının ülkenin belki de en şifalı çaylarından birisi olduğuna inanmaktadır. Bunun nedeninin ise bu bitkinin yetiştiği toprağın bazı özel maddeler barındırmasından kaynaklandığı söylenebilmektedir. İçerdiği esansları ve bileşenleri ile Çin’de pek çok hastalıkta destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılan Keemun çayı, yüzyıllardır Uzakdoğu kültürünün en değerli çaylarından birisidir.

Tüm bunların dışında Keemun çayının normal çaylardan farklı olarak oldukça özel yöntemler ile toplandığını ve 1 yılda Çin’de yaklaşık olarak 100 ila 120 kilo kadar Keemun bitkisi üretildiğini de söyleyebilmek mümkündür. Söz konusu bilgilerden sonra Keemun çayı faydalarını merak edenlere ise aşağıdaki bilgileri inceleyebilecekleri söylenebilir.

Keemun Çayı Faydaları

  • Bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede kişilerin boşaltım sistemleri çok daha etkili ve sorunsuz bir şekilde çalışabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Keemun çayını düzenli olarak tüketen kişiler özellikle kış aylarında yakalanabilecekleri hastalıklara karşı çok daha dirençli bir hale gelebilirler.
  • İdrar söktürücü olarak kullanılabilir. İdrara çıkmakta problem yaşayan kişilere günlük Keemun çayı tüketimi önerilebilir.
  • Vücuttaki fazla ödemi atar. Bu sayede şişkinlik problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.
  • Dişleri kuvvetlendirir. Diş sağlığını korumak isteyen kişilerin günlük olarak Keemun çayı tüketmeleri yeterlidir.
  • Metabolizma hızlandırıcı özelliği ile zayıflama konusunda kullanılabilir. Daha hızlı yağ yakımı da yine bu çay ile sağlanabilir.
  • Enerji verir ve tüketen kişilerin gün içerisinde kendileri çok daha iyi hissetmelerine olanak sağlayabilir.

Keemun Çayı Nasıl Tüketilebilir?

Keemun çayı faydalarını bilen ve bu çayı en doğru şekilde nasıl hazırlayabileceğini merak eden kişilere sadece 1 çay kaşığı ölçüsünde Keemun çayının 1 bardak için yeterli olacağı söylenebilmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere içilebilecek olan Keemun çayının aşırı miktarda tüketilmesi ise önerilmemektedir.

Keemun çayı diğer çaylardan farklı olarak sıcak su ile demlenirken çayın çok fazla kaynatılmamasına özen gösterilmesi gereklidir. Kaynar suyun ocaktan alınmasının ardından kenarda bekletilmesi ve ılındıktan sonra tüketilmesi ise Keemun çayı faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek adına yeterlidir. Ancak çayın normalde olması gerekenden daha uzun süre bekletilmesi bir müddet sonra hem kokusunu hem özelliğini hem de kıvamını kaybettireceği için demlenme süresinin maksimum 10 dakika ile sınırlandırılması oldukça önemlidir.

Tüm bunların dışında Keemun çayı faydalarından yararlanmak isteyen ve bu çayı tüketmeyi düşünen kişilere ayrıca içmekte zorlanmaları halinde bal veya şekerle tatlandırabilecekleri de söylenebilir.

Yorum yapın