Kedi Otunun Faydaları

Kedi Otunun Faydaları

Beyin mekanizması benzodiazepine benzeyen kedi otu, Avrupa ülkelerinde uyku ve anksiyete karşı kullanılıyor. Aynı zamanda İtalya, İsviçre ve Belçika da kedi otu reçetesiz satılmaktadır. Eğer uyku probleminiz ya da sinirsel bir hastalığınız varsa kedi otunu kullanabilirsiniz.

 

Kedi Otunun Faydaları Nelerdir?

 • Kedi Otu Uykusuzluğa ve Sinire İyi Geliyor:  Kedi otu antik çağlardan bu yana geceleri yaşanan uykusuzluk problemleri için kullanılmaktadır. Eğer sinirsel hastalıklarınız varsa ve gün içerisinde rahatlamaya, gevşemeye ihtiyacınız varsa kedi otu kullanmalısınız. Uyku ve stres birbirini tamamlayan iki unsurdur. Eğer kedi otu kullanarak sinirlerinizi gevşetirseniz gece rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
 • Kedi otu Kramp ve Sancılara Şifa Oluyor: Spazm çözücü olan kedi otu, özellikle kadınlarda aybaşında meydana gelen sancılara meydan okuyarak, sancının azalmasını ve vücudun rahatlamasını sağlıyor. Aynı zamanda bağırsaklardan kaynaklanan ani sancılanmaları da kedi otu çözüyor. Aniden başlayan kramplarınızı ve sancılarınızı bu şekilde sonlandırabilirsiniz.
 • Kalp Krizi Riskini Önlüyor: Kedi otu kalp krizi risklerinin önüne geçiyor. Sinirle başlayan göğüs ağrıları ve kalp ağrılarına önlem olarak kedi otu kullanmalısınız.
 • Migren ve Baş Ağrınız Varsa Kedi Otu Kullanın: Kedi otu göz bozukluklarından dolayı oluşan baş ağrılarına ve migren ağrılarına şifa olmaktadır. Eğer baş ağrınız gerginlikten dolayı meydana geldiyse gerginliğinizi alarak sizi gevşetir ve baş ağrınızı keser.
 • Kedi Otu Gaz Söktürücü Olarak Kullanılıyor: Vücudun gaz nedeniyle şişmesi ve gaz çıkaramama durumunda kedi otu kullanırsanız rahatlıkla vücudunuzdan gazı atabilirsiniz. Bunun için asitli içecekler kullanmak yerine kedi otunu tercih etmelisiniz. Bu şekilde gaz oluşumunu da engellemiş olursunuz.

 

Kedi Otunun Faydaları

 1. Kedi otu tüketildiği zaman romatizmayı engelliyor.
 2. Özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklarda öksürük ve hapşırığın kesilmesine yardımcı oluyor.
 3. Görme bozukluklarında meydana gelen baş ağrınızın kesilmesini sağlıyor.
 4. Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

 

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

 • Kedi otunu sinirlerinizi gevşetmesi için kullanmak istiyorsanız banyo suyuna atarak teninizle temas etmesini sağlayın.
 • Piyasada kedi otunun damıtılmasıyla elde edilen kedi otu esansını da tüketebilirsiniz.
 • Kedi otunu çay olarak kullanabilirsiniz: Kedi otu bitkisinden  1 çay kaşığını kaynamış suya ekleyip 10 dakika süresince demlenmesini bekleyin. Süre sonunda ılık şekilde tüketebilirsiniz.

 

Kedi Otunun Zararları

 1. Önerilen dozdan daha fazla tüketildiği zaman baş ağrısı, görmede bulanıklık ve huzursuzluk yapabilir.
 2. Sürekli kedi otu kullanıyorsanız 1 aylık ara vermeniz gerekir. Aksi taktirde uyarıcı etki oluşturur.
 3. Kolesterolü etkileyen, antidepresan  ve mantar ilaçları kullananlar kedi otundan uzak durmalılar.
 4. 2 yaşını geçmemiş çocuklara kesinlikle verilmez.
 5. Emziren ve hamile bayanların kullanımı sakıncalıdır.
 6. Tentür veya çay olarak tüketilebilir.
 7. Kedi otu hapı eczanelerde valerian root  extrat olarak satılır.

“Kedi Otunun Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Hazırlanışı gayet kolaymış şu migren illeti yüzünden çekmediğim dert kalmadı umarım ki şu ağrıyı biraz olsun hafifletir ve hayatı daha yaşanılabilir kılar benim için,teşekkürler .

  Yanıtla

Yorum yapın